درمان کیست تخمدان , هزینه و روشهای درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان , هزینه و روشهای درمان کیست تخمدان , کیست تخمدان ها دارای چه اثری بر قدرت باروری خانم ها می باشد؟ : در صورتی که شما و همسرتان نیز جز آن دسته از زوج های جوان می باشید که با مشکل ناباروری مواجه هستید و هر وقت که کودک دیگران را می بینید با حسرت به او نگاه می کنید ؟و یا جز آن دسته از زوجین می باشید که علاقه زیادی برای پدر یا مادر شدن دارید؟. یا جز آن زوجینی می باشید که می دانید که سعادت و زندگی سالم شامل دارا بودن فرزند نیز می شود !ویا به عنوان یک خانم جوان می دانید که در صورتی که از اندام مناسبی برخوردار باشید ،می توانید فرزندی سالم به دنیا بیاورید؟

متاسفانه یکی از فاکتورهای مهمی که امکان دارد سلامت خانم های جوان را به خطر بیاندازد و قدرت باروری آنها را برای داشتن فرزندی سالم با مشکل روبه رو کند ،کیست تخمدان ها می باشد.ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا برای شما عزیزان شرح دهیم که کیست تخمدان ها چگونه می تواند بر قدرت باروری خانم ها تاثیر داشته باشد.در ادامه لطفا ً ما را همراهی کنید.

کیست تخمدان

آشنایی با کیست تخمدان

در مورد تخمدان های خانم ها باید بگوییم که تخمدان خانم ها یک فضایی است که پر از مواد مایع می باشد .و کیست تخمدان در بدن خانم ها زمانی بروز می کند که تخمک گذاری بیش از حد در بدن زنان روی دهد.ولی خوشبختانه در اغلب موارد این کیست به خودی خود پاره شده و توسط بدن جذب می گردد ولی در برخی موارد هم این کیست از بین نمی رود و در بدن باقی می ماند و مشکلاتی مانند درد و یا نفخ را برای بیمار ایجاد می کند.

در ضمن شما باید به عنوان یک زن جوان و بی تجربه به این نکته نیز توجه داشته باشید که تعدادی از کیست های تخمدان ها شروع به رشد می کنند و هر روز بزرگتر از روز قبل می شوند ولی خوشبختانه اغلب کیست های تخمدان ها در زنانی که سنی کمتر از ۳۵ سال دارند غیر سرطانی می باشد .و اغلب پزشک می تواند آن ها را درمان کند.

بیشتر بخوانید : سرطان تخمدان

وجود کیست تخمدان در بدن زنان دارای چه علائمی می باشد؟

گفتنی است که در بیشتر مواقع وجود کیست تخمدان در بدن زنان هیچ نشانه ای ندارد ولی با این وجود چنانچه کیست تخمدان در بدن فرد بیمار زیاد بزرگ شده باشد و یا در صورتی که پاره شده باشد؛می تواند با مسدود کردن رگ های خونی این ناحیه از بدن ،خون رسانی به تخمدان فرد را دچار مشکل نماید.تعدادی از خانم هایی که دارای کیست تخمدان در بدن خود می باشند ،امکان دارد علائم زیر را در بدن خود مشاهده نمایند:

  • یکی از علائم این بیماری این می باشد که اغلب زنانی که با این مشکل مواجه هستند ،بیشتر از سایر زنان نیاز به دفع ادرار پیدا می کنند.
  • و یکی از نشانه های آن هم خستگی بیش از اندازه زنان مبتلا به کیست تخمدان می باشد.
  • از دیگر نشانه های کیست تخمدان ،امکان دارد فرد مبتلا از سوء هاضمه رنج برده و حتی با روده های خالی نیز با مشکل نفخ بیش از حد روده ها مواجه شود.
  • کیست تخمدان امکان دارد در تعدادی از خانم ها نیز بر چرخه سیکل ماهانه آن ها تاثیر گذاشته و تغییراتی در چرخه قاعدگی آن ها بگذارد به گونه ای که این افراد یا با چرخه های قاعدگی بسیار سنگین تر از حد معمول و یا سبک تراز حد معمول روبه رو شوند.
  رحم جایگزین و هر آنچه باید بدانید (قسمت اول)

وجود کیست تخمدان بر روند باردار شدن خانم ها چه اثری دارد؟

خوشبختانه باید در این اینجا اشاره کنیم که در اغلب موارد ،وجود کیست تخمدان باعث ناباروری خانم ها نمی گردد .ولی با این وجود ما در این مقاله تلاش کرده ایم که شما را با انواع مختلف کیست های تخمدان آشنا کنیم که امکان دارد باردار شدن خانم ها را با مشکل مواجه کنند.این کیست ها شامل موارد زیر می باشند:

آندومتریوز : این نوعی کیست تخمدانی در بدن خانم ها می باشد که به آندومتریوم معروف است در واقع آندومتریوم نوعی بیماری می باشد که در آن بافت های معمولی رحم که در خارج و داخل عضلات آن قرار گرفته اند ،به گونه ای غیر معمول شروع به رشد می نمایند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) : در این بیماری نیز ،کیست های کوچک زیادی در تخمدان خانم ها ایجاد می گردد .در ضمن در صورتی که یک زنی دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد ،دوره های قاعدگی او نامنظم شده و این مسئله موجب می شود که هورمون های خاصی در بدن او افزایش پیدا کند.لازم است این نکته را به خاطر داشته باشید که در بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک ،در بدن فردی که دچار این بیماری می باشد ،دو نوع رایج از کیست های تخمدانی رشد می نمایند که منجر به از بین بردن قدرت باردار شدن خانم می شوند.

ولی خوشبختانه تعدادی از کیست های تخمدانی نیز هستند که نمی توانند بارداری شدن خانم ها را تحت تاثیر قرار دهند ،لذا شما باشد توجه نمایید که در صورتی که شما نیز دارای کیست تخمدان می باشید و کیستی که پزشک شما تشخیص داده است جزء کیست هایی می باشد که در ادامه این نوشته ذکر شده است ؛بنابراین این نوع کیست نمی توانند بر بارداری شما تاثیری داشته باشد.این کیست ها عبارت می باشند از:

  • کیست های عملکردی : این نوع از کیست ها مانند کیست های فولیکولی یا کیست های کبد لووتوم،جزء رایج ترین انواع کیست های تخمدان محسوب می شوند .و این کیست ها اغلب در زمان سیکل ماهانه و در داخل رحم زنان ایجاد می شوند.بر اساس تحقیقات این نوع از کیست ها نمی تواند به احتمال زیاد بر قدرت باردار شدن خانم ها تاثیر داشته باشد.زیرا بدن خانم ها در زمان ایجاد این نوع از کیست ها هم به طور طبیعی به روند بارداری خود می تواند ادامه دهد.
  • Cystadenomas : خانم های جوان باید توجه داشته باشند که این نوع از کیست ها در ناحیه سطحی تخمدان ها تشکیل می گردند و قدرت باروری خانم ها را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهند ،ولی در صورتی که این کیست ها رشد کرده باشند بایستی حتما مورد درمان قرار بگیرند.
  • کیست درموئید : این از کیست ها دارای مایع در داخل خود می باشند ،و می توانند به غیر از داخل تخمدان ها بر روی پوست ،مو و حتی در برخی واقع در کنار دندان ها نیز ایجاد شوند.باید توجه داشت که در اغلب موارد این نوع از کیست می تواند فرد مبتلا را با مشکلات ناباروری مواجه کند.
  بیماری التهاب لگن و راه های درمان آن

با چه روش هایی کیست تخمدان زنان تشخیص داده می شود؟

در مورد این موضوع باید بگوییم که بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان می توانند در هنگام معاینه لگنی خانم های وجود کیست های تخمدان را در بدن بیماران خود تشخیص دهد ولی ما در ادامه این متن چند روش که امکان دارد پزشکان برای تشخیص انواع مختلف کیست ها ،آن ها را مورد استفاده قرار دهند را برای شما ذکر کرده ایم که شامل موارد زیر می باشند:

  • سونوگرافی : در این روش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا ، پزشک متخصص زنان و زایمان ،سعی می کند که از اندام های داخلی بیمار تصویربرداری کرده و وجود کیست تخمدان را در بدن بیمار خود مشخص کند.
  • CT Scan : اغلب در روش سی تی اسکن با استفاده از دستگاه های خاص عکسبرداری ،تصاویر مقطعی از اندام های داخلی فرد که دچار کیست تخمدان می باشد ،گرفته می شود و پزشک می تواند هر نوع بیماری که در بدن فرد باشد را به آسانی تشخیص دهد.
  • MRI : در واقع ام آر آی یکی از زمینه های مغناطیسی پزشکی می باشد که با بهره گیری از دستگاه مخصوص و تولید امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا و عمیق ،از ارگان های داخلی خانم هایی که دچار بیماری کیست تخمدان می باشند ،تصویربرداری می نماید.

جمع بندی :

لازم به ذکر می باشد که از آنجایی که کیست تخمدان در ابتدا هیچ نشانه هایی ندارد بنابراین اغلب با تاخیر تشخیص داده می شود .ولی در برخی مواقع امکان دارد که بیمار دچار کمر درد و یا شکم درد شده و یا اختلالاتی در چرخ قاعدگی او ایجاد شود که این نشانه ها نیز زیاد قابل توجه خانم ها نمی باشند.ولی می توانند جزء نخستین نشانه های ناراحت کننده ایجاد کیست تخمدان در بدن زنان محسوب شوند.

  سزارین , همه چیز در رابطه با عمل سزارین

بنابراین ما به همه زنان جوان توصیه می کنیم که در مورد چرخه ی قاعدگی خود دقت زیادی داشته باشند زیرا با این روش می توانند در صورتی که کیستی در بدن ان ها وجود داشته باشد را به راحتی تشخیص دهند.همان گونه که قبلا هم اشاره کردیم همه ی کیست های تخمدان نمی توانند قدرت باروری زنان را تحت تاثیر قرار دهند ولی سندرم تخمدان پلی کیستیک جزئ کیست هایی به حساب می آید که می تواند بر بارداری زنان تاثیر گذار بوده و آن ها را برای بارداری با مشکلات زیادی مواجه کند وحتی امکان دارد فردی که دچار این نوع از کیست می باشد هرگز نتواند باردار شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *