علت درد مقعد چیست ؟ , تشخیص و درمان درد مقعد

علت درد مقعد چیست ؟ , تشخیص و درمان درد مقعد : یکی از درد هایی که افراد زیادی را درگیر خود کرده است درد مقعد است که می توان گفت شیوع بالایی دارد. عوامل و بیماری های زیادی می تواند عامل این درد باشد به طور مثال می توان گفت اگر فرد دچار بیماری بواسیر باشد درد مقعدی خواهد داشت حتی برخی بیماری هایی که رایج نیستند مانند سرطان روده با رکتوم نیز باعث درد مقعد می شوند.

علت درد مقعد

علت درد مقعد و باسن چیست؟

برای پی بردن به عامل درد در یک ناحیه از بدن باید بررسی های زیادی انجام شود درد مقعد نیز این گونه است و می تواند نشانه ی بیماری های مختلفی از جمله از تورم عروق، شکاف مقعد، انواع بیماری های عفونی یا بیماری سرطان باشد. اگر فردی در ناحیه مقعد درد دارد و مدت زیادی است که این درد را حس می کند باید به پزشک مراجعه کند و در پی درمان آن باشد.

درد مقعد یا باسن نشانه چه بیماری‌هایی می باشد؟

همان طور که گفته شد عوامل و بیماری های زیادی می تواند باعث درد مقعد شود که برخی از این بیماری ها عبارت اند از:

درد بی دلیل مقعد

در این بیماری افراد به صورت آنی و بدون هیچ دلیلی دچار گرفتگی عضلات مقعد و در پی آن دچار درد باسن می شوند که به آن سندرم لواتور گفته می شود که موجب درد و فشار در رکتوم می شود و درد فردی که دچار این بیماری است با نشستن بیشتر می شود. گفتنی است دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست فقط درصد مبتلایان به این بیماری در زنان بیشتر از مردان است.

بواسیر

یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی هموروئید یا بواسیر است که این بیماری باعث می شود عروق در این ناحیه متورم شوند. هموروئید در واقع بالشتک های پرخونی در ناحیه مقعد است که وظیفه کنترل عمل دفع را بر عهده داشته و در اثر فشار وارده دچار آسیب می شود. افرادی که به بیماری بواسیر مبتلا هستند دچار درد باسن، خونریزی و سوزش می شوند. بیشتر دلیل خون آمدن از مقعد را بیماری بواسیر می دانند.

شقاق

فیشر یا همان شقاق بکی دیگر از بیماری های شایع مقعد است که مانند بواسیر در اثر فشار رخ می دهد و باعث ترک بر دیواره خارجی مقعد می شود. از دلایل مهم به وجود آمدن شقاق یبوست و اسهال مداوم است که به موجب آن فرد درد و سوزش احساس می کند. این بیماری نیز مانند بیماری بواسیر باعث خون آمدن از مقعد می شود.

کیست مویی

این بیماری بیشتر در مردان جوان دیده می شود که نام دیگر آن کیست پیلونیدال است. بیماری باعث ایجاد کیست مویی در ناحیه زیر کمر می شود که بسیار دردناک بوده و همراه با عفونت است.

زگیل تناسلی

در اثر ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بیماری به نام زگیل تناسلی ایجاد می شود که از بیماری های آمیزشی است. وقتی این ویروس وارد بدن فرد می شود اگر شرایط برای رشد مناسب باشد بافت های کلمی شکل بر روی سطح پوست ایجاد می شود که باید فوری درمان شوند در غیر این صورت این بافت ها رشد می کنند و باعث بروز بیماری خطرناک می شوند که برخی از این بیماری ها ممکن است باعث ایجاد درد در مقعد شوند.

مقعد خارش دار

در بعضی از افراد به دلایل مختلف خارش در ناحیه مقعد به وجود می آید. عوامل متعددی از جمله رطوبت، عدم رعایت بهداشت، شستشوی بیش از اندازه مقعد یا استفاده از لباس های نامناسب و تنگ باعث ممکن است باعث خارش و التهاب در ناحیه مقعد شوند.

عفونت روده

گاهی اوقات عفونت روده نیز باعث درد در ناحیه مقعد می شود و بعضی از بیماری ها از جمله آبسه آنورکتال، پروکتیت و التهاب رکتوم باعث ایجاد عفونت روده می شوند.
به غیر از این عوامل برخی از بیماری ها مانند بیماری های التهابی روده مانند کرون و کولیت، سرطان روده بزرگ، پروستاتیت، نزدیکی مقعد، پرولاپس و … گاهاً باعث ایجاد درد در ناحیه مقعد می شوند.

درمان درد مقعد

بهتر است بدانید درد مقعد یک نوع بیماری نیست بلکه نشانه ای وجود یک بیماری در بدن فرد است که برای درمان درد باید عامل و به وجود آورنده آن درمان شود. بیماری های مختلفی وجود دارد که نواحی روده بزرگ و مقعد را تهدید می کنند به همین دلیل اگر شما دچار درد در قسمت مقعد شدید و این درد مدت طولانی تکرار شد باید به پزشم مراجعه کنید تا پزشک با انجام بررسی های لازم عامل درد را پیدا کرده و به درمان آن اقدام کند. بهتر است بدانید برخی روش های خانگی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها تاحدودی درد را کاهش دهید اما توجه کنید که این راه کار ها نمی توانند جایگزین درمان قطعی شوند بلکه فقط درد تا قبل از مراجعه به پزشک تسکین می دهند که برخی از این روش ها عبارت اند از:

حمام سیتز :

یکی از روش های خانگی برای تسکین درد مقعد آب درمانی و استفاده از حمام سیتز یا همان حمام نشیمن است برای این کار شما کافی است تشت را از آب گرم پر نموده و برای مدت ۱۵ دقیقه در آن بنشینید. این روش در درمان بیماری های مقعدی و عفونت ها تا حدودی می تواند مؤثر باشد.

کیسه یخ :

هر ناحیه از بدن که دچار درد شود شما می توانید با استفاده از یخ درد را کاهش دهید به طوری که شما می توانید با سرد کردن ناحیه مقعد درد ان را کاهش دهید.

بی حس کننده ها :

در صورت تداوم یافتن درد ها استفاده از بی حس کننده می تواند روشی موثر از سایرین باشد که در این حالت از داروهای بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین استفاده می شود.

مصرف فیبر غذایی :

بهتر است بدانید بیشتر بیماری های مقعدی از یبوست مداوم به وجود می آیند. شما برای درمان و جلوگیری از یبوست باید مواد غذایی فیبر دار مانند سبزیجات استفاده کنید.

مصرف کافی آب :

یکی دیگر از روش های درمان یبوست و نرم شدن مدفوع نوشیدن زیاد آب است به طوری که شما باید روزانه حداقل باید ۸ لیوان آب بنوشید.

ورزش :

شما با انجام روزانه حرکات و ورزش‌هایی مانند کگل و شنا می توانید با تقویت عضلات خود از بروز یبوست جلوگیری کنید.