درمان تایم
درمان تایم
زگیل تناسلی

زگیل تناسلی و راه های درمان آن | ویروس hpv

زگیل تناسلی و راه های درمان آن | ویروس hpv : زگیل تناسلی ( Hpv ) یا ویروس پاپیلوما انسانی یک نوع ویروس بسیار رایج می باشد که بیشتر انسان هایی که به آن دچار می شوند عایم بالینی یا مشکلی از بابت سلامتی برایشان ایجاد نمی گردد.زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی منطقه از طریق جنسی می باشد که هم خانم ها و آقایان را مبتلا می سازد.در 10% مواقع این بیماری ناشی از ویروسی های پرخطر می باشد که شانس ابتلا به سرطان را هم در مردان و هم زنان نیز افزایش می دهد.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی دارای چه نوع شکل ظاهری می باشد؟

زگیل تناسلی اغلب به شکل برآمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی به وجود می آید.برخی مواقع به شکل جوش های زیر پوستی یا موهای زیر پوستی در ناحیه تناسلی است.بیشتر مواقع بدون درد ویا خارش می باشند.این ضایعات در رنگ ها و اندازه ها و اشکال گوناگون دیده می شود و اغلب بر اثر تراشیدن موهای زائد و تیغ زدن آن ها بیشتر می گردند.

راه انتقال زگیل تناسلی مردان چگونه می باشد؟

اغلب این ویروس از طریق تماس جنسی داشتن با فردی می باشد که مبتلا به این ویروس باشد.همین طور تماس با ترشحات تناسلی و تیغ آلوده ،شنا در استخر یا جکوزی آلوده ،استفاده نمودن از توالت های فرنگی آلوده نیز می تواند شانس انتقال بیماری را بالا ببرد. بیشترین میزان انتقال هنگامی می باشد که به شکل فعال دیده شود اما در صورتی که به صورت آشکار هم زگیل مشاهده نشود احتمال انتقال آن به میزان کمتر وجود داردکه تقریباً 10% است.احتمال انتقال در هر تماس جنسی زمانی که زگیل وجود دارد تقریباً 80% می باشد.

ویروس Hpv در چند نوع وجود دارد؟

باید بگوییم که در واقع بیش از 100 نوع مختلف ویروس Hpv وجود دارد که نوع 1،2،3 کم خطرترین نوع آن است و در دست و پا زگیل به وجود می آورد و نوع 6 و 11 در اندام های جنسی زن و مرد زگیل تناسلی ایجاد می نماید و انواع 16 و18 که انواع پرخطر بوده و موجب ایجاد سرطان دهانه رحم ومقعد می گردد. در 90 درصد موارد عفونت Hpv ظرف 2 سال به وسیله ایمنی بدن محدود می گردد.در برخی موارد عفونت طولانی شده و عامل سرطان دهانه رحم در خانم ها و ناحیه مقعد در آقایان و زگیل ناحیه تناسلی در هر دو جنس می گردد.

زگیل تناسلی را چگونه می توان تشخیص داد؟

با معاینه زگیل تناسلی ،پزشک متخصص اورولوژی می تواند این بیماری را تشخیص دهد.برای بررسی نوع سروتایپ ویروس Hpv نیاز به نمونه برداری و انجام Hvp DNA PCR استفاده کرد.

با چه روشی می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

امروزه ابتلا به زگیل تناسلی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است در صورتی که این زگیل قابل پیشگیری می باشد وبا رعایت برخی نکات ،می توان از ابتلا به آن پیشگیری نمود.جهت پیشگیری از آن ،قبل از هر چیز باید ارزش های اخلاقی را رعایت نمود و همین طور از داشتن شریک جنسی سالم نیز مطمئن شد.به غیر از این یکی از مواردی که می تواند تا حد زیادی از ابتلا به آن جلوگیری کند ،زدن واکسن می باشد.یک واکسن به نام گارداسیل وجود دارد که در پیشگیری از این زگیل ،نقش مهمی را ایفا می نماید.

زگیل تناسلی
واکسن گارداسیل ،در بیشتر کشور های پیشرفته قبل از شروع رفتارهای جنسی در هر سنی که احتمال بروز این رفتار وجود دارد،تزریق می گردد.واکسن جدید گارداسیل ،به نسبت نوع قدیمی آن،دارای مزیت بیشتری می باشد،زیرا می تواند از ابتلا به 9 نوع زگیل پر خطر که یکی از آن ها اچ پی وی می باشد،جلوگیری نماید.واکسن هایی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارند،فقط می توانند از ابتلا به چهار نوع ویروس پر خطر پیشگیری نمایند.این واکسن تا هنگامی که در سه نوبت تزریق نشود ،نمی توانند بدن را در برابر زگیل محافظت کند.

دو ماه پس از تزریق اول ،باید تزریق دوم انجام شود و بعد از آن تزریق سوم،شش ماه بعد از اولین تزریق،انجام می شود. این واکسن را تنها برای افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا نمی باشند،تزریق نمی کنند بلکه آن دسته از افرادی هم که به زگیل اچ پی وی دچار شده اند ،می توانند آن را تزریق کنند تا از ابتلا به دیگر زگیل های پرخطر در امان بمانند.

واکسن گارداسیل(زگیل تناسلی):

واکسن گارداسیل موجب جلوگیری از عفونت های HPV 6,11,16,18 می شود که Hpv 6,11 عامل 90 درصد ژنیتال وارت است. بنابراین تزریق آن مانع بروز ژنیتال وارت و پیشگیری از ضایعات سرطانی و پیش سرطانی در دهانه رحم و ولو و واژن و مقعد وآلت تناسلی مردان و حلق می گردد.

واکسن گارداسیل 9

علاوه بر تایپ های گارداسیل معمولی محافظت در برابر تایپ های Hpv 31,32,45,58,52 را نیز به وجود می آورد که همه این ها عامل 90 درصد کانسرهای دهانه رحم هستند.

واکسن Hpv در برابر تایپ هایی که پوشش می دهد می تواند کاملا ایجاد محافظت نماید. واکسن موجب درمان ویروس در افرادی که مبتلا به ویروس هستند نمی شود. زدن واکسن موجب کاهش ریسک کانسرهای ناشی از پاپیلومای انسانی می گردد و همین طور موجب کاهش ابتلا به زگیل ناحیه تناسلی و انتشار آن به شریک جنسی می گردد.

برای زدن واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) چه زمانی مناسبترین زمان می باشد؟

 • در نوجوانان پیش از شروع فعالیت جنسی ،بهترین زمان تزریق واکسن می باشد.
 • گارداسیل و گارداسیل 9 هر دو برای زنان و مردان بین 9 تا 26 سال تایید شده 3 دوز واکسن توصیه می گردد.
 • در خانم ها وآقایان بالغی که سابقه واکسیناسیون تناقص دارند واکسیناسیون مجدد توصیه می گردد.
 • توصیه اکید می گردد که مردان هموسکسوال و یا کسانس که مبتلا به نقص ایمنی بدن مانند بیماری HIV تا سن 26 سال هستند ،حتما واکسن تزریق کنند.

چه افرادی نباید واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی ) تزریق کنند؟

 • داشتن سابقه آلرژی در واکسیناسیون قبلی
 • وجود بیماری شدید به صورت همزمان
 • زنان باردار(در زنان شیرده مشکلی ایجاد نمی کند).
 • داشتن سابقه آلرژی به محتویات پروتئینی واکسن

واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) از چه محتویاتی تشکیل شده است؟

واکسن HPV فاقد ویروس می باشد و ماده موثر آن پروتئین مشابه ویروس HPV می باشد.پروتئین آن از باکتری که از بابت ژنتیکی تغییر پیدا کرده است گرفته شده است.

واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی) دارای چه عوارضی می باشد؟

در حالت کلی این واکسن بسیار ایمن می باشد و عوارض شایع شامل:

 • داشتن تب خفیف تا متوسط
 • خارش در محل تزریق
 • داشتن عوارض نادرتر تهوع و سردرد و درد در محل تزریق

داروی AHCC زگیل تناسلی

AHCC این ماده دارویی در بالا بردن سیتم ایمنی بدن جهت مقابله با بیماری های ویروسی بسیار مناسب می باشد از قارچ ژاپنی شیتاکه (shiitake) تهیه می گردد.تحقیقات نشان داده است که AHCC می تواند سیتم ایمنی بدن را بالا ببرد تا بدن با بیماری های ویروسی مقابله کند.بدن هر بیماری هم جواب خاصی به AHCC می دهد.مقدار 1 گرم از این دارو برای تقویت سیستم ایمنی علیه زگیل تناسلی مناسب می باشد.

سریعترین و بهترین راه درمان زگیل تناسلی چه راهی می باشد؟

سریعترین و بهترین و کم هزینه ترین راه درمان این بیماری استفاده از کرایو و فریز زگیل های تناسلی است که بدون درد و به صورت سرپایی و بدون داشتن عوارض نامطلوب از جمله پخش ویروس در حنجره که در نوع لیزر دیده میشه یا در کوتر دیده میشه انجام می گردد.در امروزه با استفاده از دستگاه کرایو جت که جدیدترین متد فریز می باشد فریز و کرایو زگیل تناسلی با بیشترین دقت و کارایی انجام می گردد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط