دلایل و روش درمان واژینیسموس

دلایل و روش درمان واژینیسموس : در این نوشته ما تلاش می کنیم که اطلاعاتی کامل از بیماری واژینیسموس و همین طور دلایل و روش های درمان آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.برای دست یابی به یک مطلب خوب و جامع این مقاله به مرور ودر طول زمان تکمیل شده و اطلاعات جدید نیز به آن افزوده شده است.

واژینیسموس

بیماری واژینیسموس چه نوع بیماری می باشد؟

بیماری وازینیسموس که بیشتر به ان بیماری واژینیسم هم گفته می شود یک اصطلاحی می باشد که برای توصیف انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در زمان دخول به کار می رود که این وضعیت ممکن است دائمی ویا عود کننده باشد. این مشکل می تواند زندگی یک خانم را کاملاً مختل نماید و باعث ناراحتی ،از دست دادن اعتماد به نفس و مشکلات در روابط بین زوجین گردد.این مسئله همچنین می تواند یک مانعی بر سر راه بچه دار شدن یک خانم باشد.واین وضعیت همین طور می تواند معاینات لگنی یا رحمی را دشوار ویا کلاً غیر ممکن سازد.

جهت تشخیص می توانید به یکی از بهترین متخصین زنان در تهران مراجعه کنید : متخصص زنان

نشانه های اصلی واژینیسموس چه چیزهایی می باشند؟

در واقع می توان گفت که علامت اصلی این بیماری منقبض شدن غیر ارادی واژن می باشد که می تواند دخول را دشوار ویا حتی غیر ممکن سازد. این مشکل در میان خانم ها دارای نشانه ها وعلائم مختلفی می باشد .این بیماری دارای درجات مختلفی است .تعدادی از زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن خود نمی باشند چون به طور کامل بسته می باشددر صورتی که بقیه خانم ها می توانن تامپون را وارد واژن خود بکنند ولی قادر به برقراری رابطه جنسی نمی باشند و زنان دیگری هم وجود دارند که می توانند رابطه جنسی برقرار کنند ولی این رابطه برای آن ها بسیار درد ناک می باشد.

علامت های دیگر این بیماری می تواند شامل موارد زیرباشد:

 • داشتن ترس شدید از دخول و درد که باعث می شود زن از رابطه جنسی دوری کند .
 • در صورت تلاش برای دخول ،خانم میل جنسی خود را از دست می دهد.
 • حس سوزش در زمان دخول یا وارد کردن چیزی در واژن

منقبض شدن واژن غیر داوطلبانه می باشد وو نمی توان هیچ کاری جهت متوقف کردن ان انجام داد بدن اینگونه افراد یاد گرفته است که دخول را با درد مرتبط سازد و هرگاه که این فرد انتظار دخول یا وارد کردن چیزی را به واژن خود داشته باشد ،عضلات واژن او به عنوان واکنش محافظتی منقبض می گردند. این حرف واقعیت ندارد که زنان مبتلا به بیماری واژینیسموس ،علاقه ندارند ویا نمی خواهند که رابطه جنسی برقرار کنند .اغلب این گونه زنان از رابطه نزدیک مانند پیشنوازی و معاشقه جنسی با همسران خود لذت می برند و در طول آن حتی امکان دارد که با ارگاسم برسند.تنها مشکل آنجایی می باشد که تلاش برای انجام دخول انجام می گیرد در این نقطه واژن به طور غیر ارادی منقبض می گردد.

  درمان مشکل ناباروری با دلایل ناشناخته در خانم ها

علت این که من واژینیسموس دارم چیست؟

علت های زیادی وجود دارد که چرا عضلات واژن برخلاف میل زنان منقبض می گردد.که ما مهمترین این علل را در ادامه مطلب برای شما توضیح خواهیم داد.

الف- مشکلات جنسی

این بیماری اغلب با تجربه جنسی قبلی یا دیگر مشکلات جنسی در ارتباط می باشد.به عنوان مثال رابطه جنسی ناخوشایند قبلی یا معاینه به وسیله پزشک زنان در سن پایین می تواند باعث شود که بدن خانم به شیوه ای محافظتی جهت اجتناب از درد بیشتر واکنش نشان بدهد .درک نادرست از رابطه جنسی یا احساس شرم از رابطه جنسی هم می توانند در وقوع واژینیسموس دخیل باشند.

به عنوان مثال ،خانم هایی با شرایط زیر اغلب با رابطه جنسی مشکل دارند:

 • خانم هایی که در کودکی و نوجوانی با شیوه بسیار سختگیرانه ای تربیت شده اند و هیچ گاه نتوانسته اند که در مورد رابطه جنسی اطلاعات لازم را به دست بیاورند.
 • خانم هایی که به آن ها این گونه گفته شده است که رابطه جنسی گناه می باشد و برقراری رابطه جنسی بسیار دردناک است.
 • در یک خانم تعرض جنسی و یا تجاوز نیز می تواند باعث به وجود آمدن این بیماری گردد.
 • ان عده از خانم هایی که تحت تاثیر تابوهای فرهنگی درباره رابطه جنسی قرار گرفته اند.

ب-درد در زمان رابطه جنسی

احساس کردن درد در زمان برقراری رابطه جنسی (مقاربت دردناک ) نیز می تواند باعث به وجود آمدن بیماری واژینیسموس شود.

مواردی که در زیر اورده شده اند می توانند باعث رابطه جنسی دردناک شوند:

 • جراحی در ناحیه تناسلی (مانند اپیزیاتومی در طی زایمان)
 • ولوودینیا (اعصاب بیش از جد حساس در ناحیه ورودی واژن ) تحریک شده باشد.
 • عفونت های ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز(نوعی عفونت قارچی )زگیل تناسلی یا تریکومونا که نوعی بیماری آمیزشی می باشد که به وسیله نوعی انگل اتفاق می افتد.
 • پرتودرمانی ناحیه لگن
 • آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن امکان دارد باعث درد در حین رابطه جنسی شوند که البته درد بیشتر در قسمت لگن می باشد.
 • زخم وپارگی کوچک در دهانه واژن
 • عوارض جانبی برخی از داروها
 • عدم تحریک جنسی پیش از رابطه جنسی
 • خشکی واژن که بیشتر امکان دارد در زمان مصرف داروهای ضد بارداری ویا هنگام یائسگی اتفاق افتد.

ج- موارد دیگر

به جز موارد بالا عامل های دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث وازینیسموس گردند .که عبارت می باشند از:

 • خستگی یا افسردگی
 • ترس از کوچک بودن واژن برای برقراری رابطه جنسی
 • ترس از بارداری
 • مشکل در بین روابط زوجین
 • اسیب به واژن یا عضلات اطراف ان در زمان زایمان

اغلب درد در زمان نزدیکی اولین نشانه ی واژینیسموس می باشد .این درد تنها زمان دخول احساس می شود و معمولاض و نه همیشه ،بعد از خارج کردن آلت برطرف می گردد.خانم هایی که دچار این بیماری می باشند ناراحتی را به شکل احساس پاره شدن واژن یا احساس اصابت ضربات متوالی توصیف می نمایند.اغلب خانم هایی که دچار این بیماری می باشند زمان وارد کردن تامپون یا زمان معاینه داخلی لگن هم متحمل درد وناراحتی می شوند.

در صورتی که شما هم دچار ترس از نزدیکی و دخول می باشید ،جهت بررسی و درمان این عارضه می توانید با ما تماس داشته باشید.

جهت درمان واژینیسموس چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما نیز احساس می کنید که دچار واژینیسموس می باشید می توانید به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید .این امکان وجود دارد که از مراجعه و درخواست کمک ،احساس خجالت داشته باشید ولی این بیماری یک مشکل جنسی رایج می باشد که قابل درمان است.

  جوانسازی واژن با لیزر و هزینه عمل جراحی جوانسازی واژن

هنگام معاینه پزشک چه پرسش هایی را از شما خواهد کرد؟

بیشتر خانم ها برای درمان واژینیسموس خجالت می کشند که به پزشک زنان مراجعه نمایند در اینجا لازم است که بگوییم این بیماری یک مشکل رایج در میان خانم ها می باشد وبه خصوص اینکه در کشور ما رابطه با جنس مخالف یک تابو به شمار می آید،تعداد ازنانی که از مشکل رنج می برند از کشور های توسعه یافته بیشتر می باشد.در صورتی که شما هم علائم این بیماری را دارید بایست به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید متخصص می تواند بر اساس علائم ،تاریخچه پزشکی شما ودر صورت نیاز ،معاینه جسمی شما می تواند بیماری شما را تشخیص دهد.

امکان دارد پزشک سوالات شخصی زیر را برای اطلاع از وضعیت شما از شما بپرسد:

 • آیا فکر ورود هر چیزی به واژن باعث نگرانی شما می شود؟
 • آیا می توانید ورود چیزی به واژن خود مانند انگشت یا تامپون را تحمل نمایید یا این کار برای شما بسیار دردناک است؟
 • آیا شما در گذشته رابطه جنسی ناخوشایندی را تجربه کرده اید؟

بعد از پرسش سوالات اولیه ،متخصص زنان به معاینه واژن جهت بررسی دلیل جسمی واژینیسموس مانند جراحت ،عفونت یا اعصاب بیش از حد حساس در دهانه واژن می پردازد.

روش های مختلف درمان بیماری واژینیسموس کدامند؟

درمان از راه مراجعه به متخصص و مشاور

در این راه حل زوجین می توانند همراه هم به متخصص مراجعه نمایند وبه ریشه یابی مشکل خود بپردازند .با مراجعه به پزشک مشخص خواهد شد که آیا این مشکل جنبه روانی دارد یا انقباضات به صورت غیر ارادی روی می دهد.اگر مشکل به صورت غیر ارادی باشد متخصص با روش های پزشکی به درمان آن می پردازد .اما در صورتی که جنبه روانی داشته باشد به پزشک روان پزشک ارجاع داده شده تا فرد را با روش های آرام سازی آشنا کنند.همین طور در این مراجعات زوجین می توانند با آموزش هایی که مربوط به رابطه جنسی ،اناتومی دستگاه تناسلی ،اتفاقات در حین برانگیختگی جنسی و نکات مربوط به عضله های موثر در ایجاد این بیماری ،آشنا گردند.و با درک بهتری یک رابطه جنسی برقرار نمایند.

به کار بردن وان آب ولرم

فردی که دچار این بیماری می باشد می تواند پیش از برقراری رابطه جنسی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان آب ولرم بنشیند .این کار موجب شل شدن عضلات و ایجاد آرامش می گردد و احتمال ایجاد انقباضات کمتر می شود.

استفاده کردن از ژل های لوبریکنت

ژل های مرطوب کننده یا همان ژل های لوبریکنت در خانم هایی که دچار خشکی واژن می باشند ،افراد یائسه ،خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند و همین طور افرادی که می خواهند نخستین تجربه جنسی را برقرار کنند ،به کار برده می شود.این ژل ها خشکی واژن را برطرف کرده و حالت لغزنده ای را به وجود می آورند که می تواند تاثیر زیادی در رابطه جنسی داشته باشد .در صورتی که شما هم دچار خشکی وازن می باشید می توانید با مراجعه به متخصص زنان این مشکل خود را برطرف نماید.در این مورد ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که حتماً مقاله خشکی واژن را مطالعه نمایید.

پروتز درمانی

در این روش درمانی متخصص پروتزهای خاص ساخته شده از جنس پلاستیک را به کار می برد که موجب شاد شدن ناحیه تناسلی می گردد.استفاده از این روش نخست در مطب وبه وسیله متخصص زنان انجام می گیرد و بعد از مدتی و ارائه آموزش های مورد نیاز ،این وسایل را در اختیار خود فرد قرار می دهند تا خود فرد به انجام آن بپردازد.

  دلایل پزشکی ناباروری در زنان , راه های درمان ناباروری زنان

تزریق کردن بوتاکس

بوتاکس دارویی می باشد که در موارد واژینیسموس حاد به عضلات تزریق می گردد وموجب فلج شدن آن ها می گردد .در صورتی که این ماده به ناحیه تناسلی تزریق شود منجر به فلج شدن و شل شدگی عضلات ایجاد کننده این بیماری می شود.در تعدادی از افراد یک بار تزریق این بوتاکس کافی می باشد اما در برخی از افراد لازم می باشد که چند دوره این ماده تزریق گردد.در تعدادی از خانم ها بعد از تزریق دیگر هیچ وقت دچار واژینیسموس نمی شوند اما در صورت بازگشت هر ۶ ماه یا یک سال بایست تزریق را تکرار کرد.

انجام دادن تمرینات کگل

در واقع این تمرینات مربوط به کف لگن می باشند .این تمرینات به صورت فشار دادن و آزاد کردن ماهیچه های کف لگن می باشد این تمرینات موجب می شوند تا فرد روی ماهیچه های خود کنترل داشته باشد و از بسته شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن جلوگیری کند.

جراحی بزرگ نمودن واژن

چنانچه فرد از پیش جراحی داشته باشد که محل زخم یا بافتی اضافه را بر جای چذاشته باشد که واژن مسدود شده باشد از این جراحی برای بزرگ کردن واژن استفاده می گردد.

چناچه احیانا زخم های قدیمی و کهنه موجب ابتلای شما به واژینیسموس شده اند ،شما عزیزان می توانید با مراجعه به متخصص زنان جهت انجام جراحی بزرگ کردن واژن اقدام نمایید انجام این جراحی نیازمند دقت و حساسیت بالایی می باشد و متخصص بایست واژن را به اندازه ای گشاد نماید که نه موجب گشادی بیش از اندازه آن گردد و موجب کاهش لذت جنسی نشود و ونه طوری باشد که فرد در رابطه جنسی خود دچار مشکا باشد .برای دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره تماس حاصل نمایید.

روش درمان اندومتریوز

این روش موجب می شود که تکه کوچکی از پوشش داخلی رحم به خارج از رحم رشد نمایند وموجب درد شدید درناحیه لگن در زمان برقراری رابطه جنسی می گردد.با جراحی می توان این بافت را از بین برد.

موثرترین و جدید ترین درمان برای واژینیسموس

بای بگوییم که امروزه بهترین روش برای برطرف کردن مشکلات واژینیسموس استفاده از دستگاه RFاست این دستگاه با به کار بردن امواج اکترومغناطیسی که دارای فرکانس بالایی می باشند ،موجب تغییرات مولکولی در عضلات واژن شده و با ارتعاشات مولکولی باعث رها سازی و بهبود واژینیسموس می گردند.با رهاسازی عضلات واژن ،دیگر فرد با گرفتگی عضلاتی وازن روبرو نخواهد بود و در نهایت واژینیسموس درمان می گردد.

از مهمترین محاسن استفاده از تکنولوزی RF می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این روش درمانی نیاز به تعداد جلسات کمتری دارد.
 • جهت واژینیسموس های شدید و مقاوم به درمان بسیار موثر می باشد.
 • استفاده از این روش درمانی دیگر نیازی به انجام تمرینات در منزل ندارد و پس از هر جلسه مراقبت خاصی لازم ندارد.
 • این روش کاملاً غز تهاجمی بوده و دارای هیچ عارضه ای نمی باشد.
 • بیمار بعد از همان جلسه اول ،تغییرات را می تواند احساس کند و همین مسئله باعث تشویق فرد برای حضور در جلسات بعدی می گردد.

در صورتی که شما هم به واژینیسموس دچار می باشید و تاکنون رابطه جنسی کامل و لذت بخشی را تجربه ننموده اید ما به شما توصیه می کنیم که حتما این روش را امتحان نمایید .شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره تلفن تماس داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *