انحراف ستون فقرات کودکان و بزرگسالان , راه های درمان

انحراف ستون فقرات کودکان و بزرگسالان , راه های درمان : در کودکان انحرافی ستون فقرات بیشتر دیده می شود ، که این امر همیشگی نیست و قابل درمان و بهبودی است . درمان کردن انحرافی ستون فقرات با ورزش های اصولی امکان پذیر است . و می توان مهمترین حرکت و ورزش برای درمان انحرافی ستون فقرات ورزش های تقویت کننده عضلات گردن است که ماهیچه های گردن و شانه را سفت می کند. برای کودکان این حرکت اینگونه می باشد که کودک دست خود را بر روی پیشانی گذاشته و بر جهت مخالف کمی فشار دهد و اینکار را چند بار بعد از چند ثانیه انجام دهد .

حرکات و نرمش های کشکشی بر درمان این نوع بیماری تاقیر کمی ندارند و می توان از این حرکات نیز استفاده کرد مثلا کودک بر روی صندلی بشنید که ستون فقراتش کاملا صاف باشد و در این حالت کمی سر خود را به پایین خم کند و این حرکت را تکرار کند که تاثیر بسزایی در درمان این بیماری دارد .

انحراف ستون فقرات

بیشتر بخوانید : ارتوپدی ستون فقرات

عمل جراحی انحراف ستون فقرات

در برخی مواقع به تشخیص پزشک معالج برای درمان انحرافی ستون فقرات دست به عمل جراحی می زنند، البته می توان گفت که آخرین گزینه است برای درمان این بیماری می توان از کمربند های طبی نیز استفاده کرد که معمولا دیده شده تاثیر خوبی هم دارند . این کمربندها در طول شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد یعنی هر چقدر بیمار از این کمربند بیشتر استفاده کند بیشتر تاثیر درمان را خواهد دید. این کمربند ها دارای دو نوع هستند:

  1. بریس زیر بغل ، که از مواد پلاستیکی مدرن ساخته می شوند این بریس به نوعی طراحی و ساخته شده است که به صورت کاملا چسبان است و از زیر لباس معلوم نمی شود .
  2. بریس میلواکی ، طراحی این نوع بریس به صورت نیم تنه است و همراه آن حلقه گردنی و نگه دارنده چانه و پشت سر نیز وجود دارد که اغلب ما به شما این نوع بریس را برای استفاده توصیه می کنیم .
  عمل پارگی رباط صلیبی قدامی , هزینه جراحی رباط صلیبی

انحراف شدید ستون فقرات

زمانی که انحراف ستون فقرات شخص بیمار شدید می باشد باید به متخصص مراجعه کرده و وضعیت خود را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد. این کار با اسکن سه بعدی ستنون فقرات با دیتگاه های پیشرفته اسکنر انجام می شود و میزان انحراف و یا قوز پشتی در حالت وجود را به ما نشان می دهد و مشخص می کند که بیماری ما در چه حد است . با کمک این دستگاه می توان پیشرفت بیماری و نحوه درمان آن را تشخیص داد ، با استفاده از این دستگاه برای فهمیدن میزان انحرافی اگر در قسمت های مختلف عضلانی و اسکلتی بدن شما مورد و یا اشکالی داشته باشد را نیز نشان می دهد . که میتوانید برای درمان آن اقدام کنید.

انحراف ستون فقرات مادر زادی

این بیماری از هر ده نوزاد تازه متولد شده یکی را تهدید می کند . در اینجا مشکل ترین کار تشخیص وجود بیماری است در حالی که از بیماری از بدو تولد وجود دارد ولی تشخیص آن ممکن است تا دوره نوجوانی طول بکشد . در این حالت انحرافی ستون فقرات به این علت می باشد وقتی نوزاد در حالت جنین است مهره ها در حال تشکیل چندتا از آنها ناقص باشند و به صورت کامل در جای خود ننشینند ، به این دلیل می شود که در ستون فقرات قوس ایجا می شود و در حالتی دیگر نیز ستون فقرات صحیح تشکیل می شود ولی در زمان جدا شدن از هم این مشکل ایجاد می شود .

انحراف ستون فقرات (اسکولیوز )بدون علت مشخص در نوجوانان

در بعضی از موارد دیده شده که نوجوانی به این بیماری میتلا می شود و علت آن مشخص نیست که به آن ایدیوپاتیک می گویند . یعنی ایدیوپاتیک یکی از علل ارثی ، ژنتیکی و یا مادرزادی را ندارد و علت وجود آن مشخص نیست . طبق آماری که در دست داریم این بیماری بیشتر در دختران وجود دارد تا پسران و گاهی بعضی از خانواده ها این انحرافی را زیاد جدی نمی گیرند که کار بسیار خطرناکی است .شما با انجام چند تست از نوجوان خود می توانید این بیماری را تشخیص دهید و اقدام به درمان آن کنید . نبود تناسب شانه های جوان ،  نبود فاصله یکسان دست ها از بدن نوجوان و یا عدم تناسب لگن چپ و راست از علائم این بیماری در نوجوانان است . والدین محترم می توانند با انجام این تست ها از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند و برای درمان آن اقدام کنند .

  آرتروز ستون فقرات , علائم و راه های درمان

انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات ابعاد و انواع مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

  • اسکولیوز عصبی : افرادی که از مهره شکاف دار و یا فلج مغزی رنج می برند بیشتر دچار این انحرافی می شوند .
  • اسکولیوز مادرزادی : در این حالت که بیماری با تولد کودک همراه است به این دلیل است که مهره ها به صورت کامل تشکیل نشده اند و یا در صورت تشکیل در هنگام جدا شدن از هم دیگر مشکل ایجاد شده است .
  • اسکولیوز دژنراتیو : این نوع انحرافی ممکن است علل مختلفی داشته باشد از جمله می توان گفت پوکی استخوان ، عمل جراحی ماژور کمر ویا فروپاشی ستوف فقرات در تصادفات خطرناک که باعث بروز این بیماری می شوند .
  • اسکولیوز ایدیوپاتیک : این نوع انحرافی دلیل مشخصی ندارد یعنی هیچ یک از عوامل بالا در ایجاد این بیماری نقشی ندارند .

تشخیص درست نوع انحرافی ستون فقرات در درمان آن بسیار تاثیر گذار است .

بیماری انحراف ستون فقرات مادرزادی

در اینجا می توان گفت که بیماری قبل از تولد کودک ایجاد شده است و علت آن این است که مهره درست تشکیل نیافته اند و یا در صورت صحیح بودن آنها در هنگام جدا شدن از هم دچار مشکل شده و این بیماری به وجود آمده است . خانم های باردار می توانند به متخصصین مراجعه کرده و احتمال این بیماری را برای کودک خود به حداقل برسانند .

عوارض انحراف ستون فقرات

اکثرا این بیماری از حالت خفیف آغاز شده و به ندرت و با گذشت زمان اگر درمانی روی آن نشود بزرگتر و شدید تر می شود یعنی ممکن از انحرافی از ده درجه به شصت درجه نیز برسد که عوارض بدی در پی خواهد داشت مانند از کار افتادگی در زمان سالمندی عدم اعتماد بنفس و دوری از جمع و … ، بهتر است قبل از اینکه بیماری شدید شود به معالجه آن اقدام کنیم که پزشک معالج با راه های کم خطر اینکار را انجام دهد زیرا اگر این بیماری شدید باشد پزشک و یا متخصص مجبور است برای درمان این بیماری از راه های پر ریسک استفاده کند .

  آرتروسکوپی لگن , هزینه عمل آرتروسکوپی لگن

انحراف ستون فقرات در سالمندان

امروزه اکثر سالمندان دچار این بیماری می شوند که یک مشکل همگانی در میان عزیزان سالمند ما هست . براساس آمار و اطلاعات ما اکثر جوانان در اینباره مشکلی ندارند ولی در سن پیری این بیماری به سراغ آنها می آید که اغلب دلیل آن پوکی استخوان است که ساختار ستون را بهم می زند و حتی وزن خود فرد در اینجا ستون فقرات را با مشکل مواجه می کند . بیشترین بیماری ستون فقراتی که در میان سالمندان دیده می شود گوژ پشتی است . افراد سالمند باید برای اینکه از این بیماری جلوگیری کنند باید ورزش های منظم که اغلب پیاده روی توصیه می شود را انجام دهند و از استرس دور بمانند ، کنترل وزن خود نیز در این باره بسیار موثر است .

ورزش مناسب انحراف ستون فقرات

حرکاتی که برای این بیماری مناسب هستند که شامل ورزش های قدرتی ، کششی ، تنفسی و استقامتی باشند که این ورزش ها نقش خوبی را در بهبودی انحراف ستون فقرات دارند. افراد بیمار باید در گام اول بر روی یک صندلی نشسته به صورتی که شانه های آن در یک راستا قرار گیرد که این را باید در راه رافتن هم رعایت کند . بعد از نشستن دستان خود را باید به سمت جلو بکشد و دستای خود را از جلو به زمین نزدیک کند ، حرکت بعدی آویزان شدن از میل بارفیکس می باشد که تاثیر خوبی نیز دارد ، دراز کشیدن بر روی شکم به صورتی که دو دست بر روی زمین باشد و در این حالت سر و شانه به همراه کتف ها از زمین جدا شده و به بالا بروند که اندازه آن تا ۱۵ سانتی متر کافی است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *