درمان تایم
درمان تایم
ارتوپدی ستون فقرات

ارتوپد ستون فقرات چیست؟

ارتوپد ستون فقرات چیست : معمولا بیشتر ما اطلاعاتی کم و بیش درباره ی ارتوپد ستون فقرات داریم ولی باید به صورت دقیق بگوییم که برای درک صحیح ارتوپد ستون فقرات می بایستی که در ابتدا بگوییم که ارتوپد ستون فقرات چیست و شامل کدام از تخصص های پزشکی می شود پس برای درک این موضوع باید با ارتوپدی آشنا شوید و درباره آن اطلاعاتی بدست آورید.

شاخه ای از پزشکی که در آن جراحی های مربوط به سیستم حرکتی بدن اعم از استخوان ها، مفصل، عضلات حرکتی و سایر بافت هایی که در حرکت افراد دخیل هستند، انجام می شود ارتوپدی گفته می شود که در این میان متخصص ارتوپدی با استفاده از روش های جراحی و یا روش های غیر تهاجمی مشکلات سیستم حرکتی افراد را برطرف می کند سیستم حرکتی از بخش های مختلفی تشکیل می شود که یکی از آنها Spine یا ستون فقرات می باشد. به پزشک ارتوپدی که تخصص او در زمینه مشکلات ستون فقرات به انگلیسی یا اسپاین باشد، ارتوپد ستون فقرات گفته می شود معمولا به متخصص ارتوپدی پزشک ارتوپد، متخصص استخوان و مفاصل و جراح استخوان هم گفته می شود.

ارتوپدی ستون فقرات

بهترین دکتر ارتوپد ستون فقرات

مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد ستون فقرات برای افرادی که دچار مشکلات مربوط به ستون فقرات از قبیل مشکلات مادر زادی، اختلالات دیسک و مهره ای، شکستگی مهره ها و یا هر یک از دردهای مربوط به ستون فقرات باشند مهم ترین کاری است که بایستی انجام دهند. بهتر است تا در این باره به بهترین متخصصی که می شناسید مراجعه کنید زیرا که ستون فقرات یکی از اصلی ترین ارگان های حرکتی بدن می باشد و کوچک ترین مشکلی می تواند که راه رفتن فرد را مختل کند پس انتخاب اشتباه دکتر ارتوپد ستون فقرات ممکن است نتایج جبران ناپذیری داشته باشد که این نتایج تا آخرین لحظه، زندگی شما و اطرافیان را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر متخصص ارتوپد ستون فقرات

دکتر متخصص ارتوپد ستون فقرات برای رسیدن به این مرحله ابتدا بعد از گذرانیدن دوره ی تخصص ارتوپدی ، باید دوره فلوشیپ ستون فقرات یا متخصص ستون فقرات را بگذراند. و با توجه به دوره هایی که پزشک سپری می کند بسیار حائز اهمیت است و با توجه به خطرناک بودن عارضه های ستون فقرات از این رو اغلب افراد برای درمان مشکلات ستون فقرات خود به دنبال دکتر فوق تخصص و متخصص ارتوپد ستون فقرات می روند، با توجه به اهمیت این موضوع کلینیک درمانی درمان تایم به دلیل همکاری با بهترین جراح های متخصص و فوق تخصص ارتوپد ستون فقرات به عنوان بهترین کلینیک فوق تخصصی جراحی ستون فقرات در سراسر ایران شناخته شده می باشد.

درد ستون فقرات

کمر درد عارضه ای می باشد که بیش از ۸۵% از افراد در دوره ای از زندگی خود دچار آن می شوند که این عارضه بسیار عذاب آور است ه اغلب آن را درد ستون فقرات تلقی می نمایند.با توجه به حساسیت منطقه درد اغلب درد هایی که با اشتباه آنها را درد ستون فقرات می نامند کمر درد های ساده ای می باشند که تنها با استراحت، دوری از انجام کارهای سنگین و ورزش های شدید و همچنین امتناع از بلند کردن اجسام سنگین در دوره زمانی یک ماه برطرف می شوند.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از درد های مزمن کمر و ستون فقرات استفاده از مسکن و انجام بعضی از ورزش ها را در برنامه دارند که انجام ورزش های مناسب برای این درد می تواند موثر باشد.

انحراف ستون فقرات کمر

درد ستون فقرات کمر بسیار شایع و درد آور است که انسان را عذاب میدهد. همان طور که در تصاویر دیده ایم و اگر به عکس ستون فقرات کمر دقت کنید ستون فقرات با آرایش خاصی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند به طور کلی بیماریهای ستون فقرات کمر از ناحیه ی گردنی تا ناحیه ی لگن به ترتیب بر روی هم قرار گرفته اند.که مهم ترین وظیفه ای این ساختمان حفظ تعادل بدن به کمک عضلات کمری متصل به آن می باشد. از میان همین مهره ها اعصاب تحتانی نیز به مغز انتقال داده می شوند. شایع ترین مشکل کمر دیسک کمر است که باید درباره ی دیسک بگوییم که غضروفی متخلخل در بین هر کدام از مهره ها قرار دارد دیسک است.

روماتیسم ستون فقرات

اصطلاحی که پزشک ها برای بیماری روماتیسم ستون فقرات دارند با عنوان RA شناخته می شود، این بیماری در واقع یک بیماری مزمن و وراثتی است که می تواند حتی مفاصل دیگر را نیز درگیر کند. از عمده علائم شناخت این بیماری می توان به درد های صبح گاهی در روماتیسم ستون فقرات گردن اشاره داشت
در این بیماری، در هنگام استراحت احساس درد و خشکی مفاصل همراه با تورم مفاصل افزایش می یابد و در هنگام تحرک و ورزش کمتر می شود. در واقع باید بگوییم که این بیماری یک بیماری سیستمی و التهابی می باشد و می تواند تمام قسمت های مفاصل را در بر گیرد و با التهاب در قسمت کپسولی مفصل شروع به تخریب نسچ نرم واستخوانی کند.

آرتروز ستون فقرات

یکی از شایع ترین بیماری ها بیماری آرتروز ستون فقرات می باشد. بیشترین تعداد افرادی که به این بیماری دچار هستند به مرور زمان و بر اثر عوامل محیطی و وراثتی به این بیماری دچار شده اند در این بیماری ممکن است دیسک های موجود در بین مهره ها حالت طبیعی خود شان را از دست داده و حجم مایع درون آن ها کم شود.
آناتومی کلی دیسک ها معمولا با این تغییرات دچار تغییر خاصی می شود و کانال نخاعی تحت فشار قرار می گیرد. هر چه که کانال تنگ تر شود با گذشت زمان فشار بر روی این اعصاب بیشتر می شود و علائم آرتروز ستون فقرات همراه با تنگی کانال نخاعی اتفاق می افتد. درباره راه های درمانی این بیماری بگوییم که درمان آرتروز ستون فقرات راه های بسیاری را دارد که مهمترین آنه ا می توان به تزریق در مفاصل، دارو درمانی و استفاده انجام ورزش آرتروز ستون فقرات است.

آناتومی ستون فقرات انسان چند مهره دارد ؟

ستون فقرات انسان بالغ از ۳۳ مهره جدا از هم تشکیل شده است که این استخوان ها توسط رباط ها و ماهیچه ها به هم متصل شده و روی هم قرار گرفته اند و و در راستای تقریبا عمود قرار گرفته اند که راستای آنها فرم کمر و ایستادن و نشستن انسان را تشکیل می دهد. مهم ترین و قوی ترین نقطه اتکای بدن و به عبارت ساده قامت انسان بر روی همین ستون استوار است که ستون فقرات یا اسپاین نام دارد . در واقع با کمک ستون فقرات است که یک فرد می تواند استوار بایستد و به طرفین بچرخد.

بهترین جراح ستون فقرات

جراحی مغز و اعصاب از جمله سخت ترین نوع جراحی ها است و می توان گفت که موفقیت آمیز بودن یا نبودن آن سرنوشت ساز است. ممکن است بیشتر افراد باشنیدن جمله جراح مغز و اعصاب این سوال برایشان پیش بیاید که مغز و اعصاب چه ارتباطی با ستون فقرات دارند درباره ی جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات باید بگوییم که دستگاه عصبی مرکزی دارای یک تعریف کلی است که بهتر است در این تعریف از دستگاه عصبی مرکزی بگوییم که این سیستم از دو بخش مجزا تشکیل می شود، مغز و نخاع که مغز در داخل جمجمه قرار دارد و نخاع در داخل ستون فقرات قرار دارد.

بهترین ارتوپد جراح ستون فقرات

بهتر است تا در انتخاب بهترین ارتوپد ستون فقرات تجربه کاری پزشک ارتوپد جراح ستون فقرات را در انتخاب خود مد نظر قرار دهید. باید با تعدادی از بیمارانی که پزشک ارتوپد جراح ستون فقرات مد نظر شما آنها را جراحی یا ویزیت کرده است صحبت کنید و نظرات آنها را بپرسید. در صورتی که دارای مشکلاتی در ناحیه ستون فقرات تان هستید و به دنبال بهترین راه تشخیص برای درمان هستید باید بگوییم که کلینیک درمانی درمان تایم با داشتن بهترین جراح ارتوپد ستون فقرات می تواند که کمک بسیاری برای درمان شما بکند می توانید که با مراجعه به این کلینیک دکتر ارتوپد جراح ستون فقرات مناسبی را برای جراحی خود انتخاب نمایید که بطور تخصصی به درمان بیماری های ستون فقرات و جراحی های مربوط به ارتوپد ستون فقرات اختصاص پرداخته باشد.

بیماریهای ستون فقرات

یکی از شایع ترین علائم درد های ستون فقرات کمر درد و مشکلات حرکتی می باشد که ابتدا فرد در صورت بروز چنین علائمی می بایست به پزشک ارتوپد مراجعه نماید و با استفاده از روش های تشخیص مثل عکس های ام آر آی و نوار عصبی بیماری فرد تشخیص داده می شود.

مهم ترین اصطلاحات درباره ی درد های ستون فقرات و بیماری های آن :

  • درد های مکانیکال : به درد هایی گفته می شود که در هنگام حرکت و فعالیت فرد را درگیر می کند و معمولا این درد با چند روز استراحت تسکین پیدا می کند.
  • دردهای ریفرال یا ارجاعی : به دردی گفته می شود که در اثر ایجاد ضایعه ای در یک قسمت از بدن، درد در قسمت ثانویه ایجاد می شود درد ریفرال یا ارجاعی گفته می شود.
  • دردهای رادیکولار : درهایی که به دلیل تحت فشار قرار گرفتن یک ریشه عصبی به وجود می آیند دردهای رادیکولار گفته می شود.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط