دلایل ناباروری مردان

دلایل ناباروری مردان , علائم بروز ناباروری در مردان , راه حل های مناسب برای ناباروری مردان , به چه دلیلی مردان باروری خود را از دست می دهند : باید بگوییم که متاسفانه نابارور بودن آقایان یکی از موانع بسیار مهمی برای برنامه ریزی زوجین برای صاحب فرزند شدن می باشد.شاید تصور عموم مردم این باشد که ،زمانی که یک مرد نابارور باشد دیگر هرگز نمی تواند صاحب فرزند شود !ولی خوشبختانه باید بگوییم که این تصور اشتباه بوده و و در حال حاضر روش های درمانی مختلفی در دسترس می باشد که پزشکان می توانند با استفاده از آن ها مشکل آقایان نابارور را حل کرده و کمک کنند تا آن ها نیز مانند دیکر انسان ها از نعمت داشتن فرزند برخوردار شوند.

ما در این مقاله سعی کرده ایم که جنبه های مهم مشکل ناباروری در بدن مردان و دلیل روی دادن آن را بیان کرده و شما را با روش های درمان آن آشنا نماییم .در صورتی که شما هم به عنوان یک زوج نابارور می باشید و دوست دارید با دلایل ناباروری مردان وروش های درمان آن آشنا شوید ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

دلایل ناباروری مردان

مراجعه به پزشک متخصص : جهت درمان ناباروری مردان

فهرست مطالب

مشکل ناباروری مردان

در مورد این موضوع باید نخست بدانیم که :

به چه دلیلی و چگونه مشکل ناباروری در مردان روی می دهد؟

اغلب مشکل نباروری آقایان در موارد خاصی مانند موارد زیر اتفاق می افتد:

 • کم بودن اسپرم تولید شده در بدن آقایان نابارور
 • داشتن عملکرد غیر طبیعی اسپرم ها در بدن مردان نابارور
 • نداشتن اسپرم در مایع منی آقایان نابارور
  درمان زخم دهانه رحم

به چه دلایلی مشکل ناباروری در بدن مردان بروز می کند؟

در واقع عوامل متعددی وجود دارند که سبب بروز شکل ناباروری در بدن آقایان می شوند که تعدادی از این عوامل شایع در زیر ذکر شده است:

علل پزشکی ناباروری آقایان

دلایل ناباروری اقایان

تعادی از علل پزشکی که سبب بروز ناباروری مردان می شوند عبارت اند از:

دچار بودن آقایان به بیماری واریکوسل

زمانی آقایان مبتلا به بیماری واریکوسل می شوند که ورید های اطراف بیضه های مردان متورم شده باشد.در صورتی که فردی دچار واریکوسل باشد این شرایط موجب می شود که اسپرم تولید شده در بدن بیمار دارای کیفیت بسیار پایینی باشد و سبب ناباروری مردان شود.

مبتلا بودن بدن مردان به عفونت های مختلف

امکان دارد که بدن مردان به تعدادی از عفونت ها دچار شود که این عفونت ها موجب تولید اسپرم با کیفیت بسیار پایین می شوند که شایع ترین این عفونت ها در زیز ذکر شده است:

 1. دچار بودن آقایان نابارور به برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی
 2. در صورتی که مرد نابارور دچار بیماری HIV باشد
 3. دچار بودن مرد نابارور به بیماری سوزاک
 4. رخ دادن التهاب اپیدیدیم (اپیدیدیمیت) یا بیضه ها (ورم بیضه ) در بدن مردان نابارور

وجود داشتن تومور در بدن مردان

چنانچه تومورهای خوش خیم و یا سرطان در بدن آقایان وجود داشته باشد می تواند بر روی قدرت باروری انها اثرگذار باشد در این شرایط اگر بر روی بیمار ،جراحی ،پرتودرمانی و شیمی درمانی جهت از بین بردن تومورها نیز انجام شود ؛باز این مسئله نیز می تواند بر روی قدرت باروری مردان تاثیرگذار باشد.

نداشتن تعادل هورمونی در بدن آقایان

در صورتی که تعادل هورمونی در غدد آقایان مثل غدد هیپوتالاموس،هیپوفیز ،تیروئید و آدرنال به هم بخورد می تواند مشکل ناباروری مردان را ایجاد نماید.

وجود داشتن نقص در توبول های آقایان

باید بگوییم که حمل اسپرم ها بر عهده لوله های تناسلی آقایان می باشد لذا زمانی که این لوله ها بنا به عللی مانند انجام جراحی ،صدمه دیدن ،و یا به صورت مادزادی و یا به خاطر رشد غیر عادی برخی توده ها مسدود گردد می تواند موجب به وجود آمدن مشکلات ناباروری آقایان شود .

وجود داشتن نقص کروموزومی در بدن آقایان

تعدادی دلایل ژنتیکی هم هستند که سبب به وجود آمدن مشکلات ناباروری در اقایان می شوند که این دلایل در زیر ذکر شده است :

 1. سندرم کالمن در
 2. سندرم Kartagener
 3. فیبروز کیستیک
 4. سندرم کلاین فلتر
  دلایل ناشناخته ناباروری زنان و تکنیک های درمان آن

وجود مشکلات مربوط به رابطه جنسی در آقایان

تعدادی از مشکلات مربوط به برقراری رابطح جنسی که دارای تاثیراتی در بروز ناباروری مردان می باشند در زیر ذکر شده اند :

 1. دچار بودن آقایان به انزال زود رس
 2. وجود داشتن مسائل تشریحی مانند هیپوسپادیاس
 3. دچار بودن مردان به مشکلات روانی که سبب کاهش میل جنسی آن ها می گردد.
 4. وجود داشتن اختلال در نعوظ آقایان

انجام دادن برخی عمل های جراحی بر روی مردان

چنانچه برخی از عمل های جراحی خاص بر روی آقایان آنجام گردد ،می توانند سبب مواجه شدن آن ها با مشکلات ناباروری شود که این جراحی ها عبارت می باشند از:

 1. انجام جراحی بیضه ها
 2. انجام دادن جراحی وازکتومی در آقایان
 3. انجام جراحی شکم برای درمان بیماری سرطان بیضه و رکتوم درآقایان
 4. جراحی جهت درمان فتق مغبنی در آقایان

وجود داشتن مشکلاتی در انزال آقایان

گفتنی است که عمل انزال در بدن مردان زمانی اتفاق می افتد که مایع منی وارد مثانه شده و از آلت تناسلی مرد در زمان اوج هیجان جنسی خارج گردد.ولی تعدادی مشکلات جسمی مردان موجب بروز اختلالاتی در عمل انزال مردان می شوند عبارت می باشند از:

 1. بروز آسیب های نخاعی در بدن آقایان نابارور
 2. انجام دادن جراحی پروستات ،مثانه یا پیشابراه
 3. دچار بودن مرد نابارور به بیماری دیابت
 4. استفاده از برخی داروها به وسیله ی آقایان

علل زیست محیطی که در ناباروری مردان موثر می باشند

گفتنی است که در صورتی که آقایان بیش از اندازه در معرض گرما ،سموم و مواد شیمیایی قرار بگیرند این کار موجب کاهش تعداد اسپرم ها در بدن این آقایان شده و در پی آن نیز سبب بروز مشکلات ناباروری آن ها خواهد شد.تعدادی ازاین موارد در زیر ذکر شده است :

قرار گرفتن آقایان در معرض مواد شیمیایی:

در صورتی که مردان به مدت طولانی با مواد شیمایی تماس داشته باشند این کار باعث کاهش تعداد اسپرم های آن ها شده و به دنبال آن مشکل ناباروری را برای این افراد ایجاد خواهد کرد.

قرار گرفتن مردان در معرض برخی فلزات:

باید توجه شود که اگر آقایان بیش از اندازه در معرض فلزات سنگین مانند سرب قرار بگیرند ،این کار موجب خواهد شد که این آقایان نابارور شوند.

قرار گرفتن آقایان در معرض تابش اشعه ایکس:

باید اشاره کنیم که در صورتی که آقایان بیش از اندازه در معرض تابش اشعه ایکس قرار بگیرند ،این کار می تواند تعداد اسپرم های این افراد را کاهش داده و سبب ناباروری آن ها شود .و این نکته را هم باید به خاطر داشت که رسیدن اشعه ایکس با دوز بالا به بدن مردان در طولانی مدت ،می تواند تولید اسپرم در بدن آقایان را دچار مشکل نماید.!!!

  خشکی واژن و درمان این بیماری

قرار گرفتن مردان در معرض گرمای بیش از اندازه

بالا رفتن محیط زندگی باعث کاهش تولید اسپرم در بدن آقایان می گردد.به همین خاطر هم می باشد که استفاده از لباس های تنگ و یا کار کردن با لپ تاپ یا کامپیوتر برای مدت زمان زیادی سبب افزایش دمای بیضه های این افراد شده و موجب کاهش تولید اسپرم در دراز مدت می شود.

سبک زندگی که سبب مشکل ناباروری در مردان می گردد

داشتن استرس بیش از اندازه

در صورتی که مردان برای مدت طولانی استرس داشته باشند این مسئله موجب خواهد شد که تعادل هورمونی این افراد به هم خورد و در پی آن تولید اسپرم در بدن این افراد کاهش پیدا کند.

داشتن اضافه وزن بیش از اندازه آقایان

آقایانی که دچار اضافه وزن می باشند و یا در معرض چاقی قرار دارند ،احتمال بیشتری وجود دارد که در مقایسه با دیگر آقایان دچار مشکلات ناباروری شوند.

مصرف الکل به وسیله ی آقایان

چناچه شما هم جزء آن دسته از خانم ها ی باشید که احساس می کنید که همسر شما به مقدار زیادی الکل می خورد ،باید حتما از او درخواست کنید که این کار خود را ترک کند ،اینگونه افراد باید توجه داشته باشند که مصرف الکل سبب کاهش تولید اسپرم در بدن ردان و همین طور ایجاد بیماری های کبدی در آن ها کرده و در پی آن نیز سبب ناباروری مردان الکلی می گردد.

استفاده از مواد مخدر به وسیله ی آقایان

در صورتی که مردان از مواد مخدر مانند کوکائین و یا ماری جوانا استفاده کنند ،این مواد می توانند از طریق کوچک کردن بیضه ها سبب کاهش تولید اسپرم در بدن آقایان شده و در پی آن ان ها را با مشکلات ناباروری مواجه سازند.در ضمن باید این نکته را هم به خاطر داشت که استفاده از داروهایی که باعث رشد و تحریک عضلات آقایان می گردند ،می تواند تولید طبیعی اسپرم در این آقایان را نیز دچار مشکل سازد.

مصرف توتون و تنباکو به وسیله ی آقایان

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ،اغلب آقایان سیگاری در مقایسه با دیگر مردان بیشتر دچار مشکلات ناباروری می گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *