تزریق بوتاکس برای میگرن مفید است؟

تزریق بوتاکس برای میگرن مفید است؟ , رابطه سردرد های میگرنی و بوتاکس : بیشتر افراد بر این باورند که بیشترین تاثیر بوتاکس فقط برای رهایی از چین و چروک صورت است اما امروزه تاثیر بوتاکس تنها برای رفع چین و چروک افتاده بر پوست نیست، بلکه بیشتر متخصصان از بوتاکس برای رفع سر درد های میگرنی نیز پیشنهاد می دهند. از آن جایی که بسیاری از افراد نیمی از زندگی خود را با سردرد می گذرانند به دنبال بهترین درمان برای بهبود سردر دهایشان استفاده می کنند.

تزریق بوتاکس برای میگرن

بر اساس نتایجی که به دست آمده است تزریق بوتاکس در عده زیادی از بیماران مبتلا به سر درد های میگرنی می تواند باعث قطع و یا طولانی شدن فاصله بین حملات سردرد به مدت سه ماه تا چهار ماه شود. در حال حاضر این نوع درمان امروزه تزریق به عنوان جدیدترین درمان سردرد میگرنی مطرح می باشد و در حال حاضر متد روز درمان بیماری میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و بعد از آن اروپا می باشد.این متد پس از بررسی های بسیار سر انجام از موفق به دریافت گواهی از سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) شد.

با توجه به نتایجی که به دست آمده است تزریق بوتاکس بهترین درمان سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه ( Chronic daily headache ) موفق بوده است.اما برای حصول نتیجه بهتر در درمان سردرد بعد از تزریق بوتاکس، متخصص مغز و اعصاب باید بر اساس معیار هایی بیمارانی را که از تزریق بوتاکس سود می برند و این درمان برایشان مفید است را به طور صحیح انتخاب کند.

  سکته مغزی | استروک ( stroke ) چیست؟

یک نکته مهم دیگر در تزریق بوتاکس این است که تزریق حتما می بایست در محل های مناسب و طبق پروتکل FDA در ۳۱ نقطه از عضلات سر و گردن انجام شود که این نقاط شامل ۷ نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، ۴ نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، ۳ نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرای گردن هر طرف و ۳ نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف . از این رو روش های این تزریق با تزریق زیبایی بوتاکس بسیار متفاوت بوده است و این تزریق حتما باید توسط نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) خوب انجام شود.

از آن جایی که این کار باید حتما توسط نورولوژیست انجام شود، نورولوژیست در این درمان مقدار مشخصی از آمپول بوتولونیوم توکسین رقیق شده را در عضلات ذکر شده به ارامی تزریق می کند. معمولا این کار زمان زیادی را نمی برد و این کار در مطب و به صورت سرپایی و معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام می شود و بیمار می تواند که بدون هیچ مشکلی به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.

تزریق بوتاکس چگونه از سردرد میگرنی جلوگیری میکند؟

همان طور که گفتیم بوتاکس علاوه بر زیبایی، برای درمانهای مختلفی کاربرد دارد، از جمله به عنوان راهی برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، سردردهای میگرنی، پروستات و بعضی گرفتگی های عضلانی نیز کاربرد دارد. “استیل کولین” ماده ای شیمیایی است که دستور حرکت را از طریق اعصاب، به ماهیچه ها می رساند. با تزریق بوتاکس در نواحی مورد نظر در واقع از ترشح این ماده شیمیایی و در نتیجه منقبض شدن عضلات تا حدی جلوگیری می شود. در زمانی که تزریق صورت می گیرد با فلج شدن عضلات صورت باعث شل شدن آنها و جلوگیری از انقباض آنها می شود و در نتیجه کاهش درد در بیماران با سردرد مزمن را موجب می شود. سم “بوتولینوم” ماده ای است که از آن به عنوان ماده اولیه بوتاکس یاد می کنند.

  سرگیجه , علل بروز سرگیجه و درمان آن

برای سردرد های میگرنی نیز همان طور که در قسمت فوق گفتیم در ۷ ناحیه از سر، ۳۱ تزریق بوتاکس با سوزن های خیلی کوچک توسط متخصص انجام می شود که موجب جلوگیری از سردرد های میگرنی خواهد شد.

تزریق بوتاکس گزینه مناسبی برای سردرد شما می باشد؟

معمولا بیشتر بیمارانی که از این بیماری رنج می برند در مراجعه به پزشک به دنبال مناسب ترین و آسان ترین راه برای رفع درد هستند از این رو پزشک متخصص مغز و اعصاب پس از بررسی شواهد و مدارک بیمار و انجام معاینات پزشکی تشخیص می دهد که برای درمان سر درد میگرنی کدام روش مناسب تر است. علاوه بر سر درد های مزمن معمولا تزریق بوتاکس در سردردهای پس سری، سردردهای همراه با درد گردن و سردرد های تنشی هم بسیار موثر است.

اما باید توجه داشت که افرادی که از سردرد های ناشی از فشار خون بالا، سردرد های دوران پریود و سردرد سینوزیت رنج می برند این افراد کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند. طبق ازمایشی که بر روی تعداد مشخصی بیمار صورت گرفت نتیجه این شد که ۸۰ درصد بیماران تزریق بوتاکس، کاهش شدت سردرد یا تعداد حملات سردرد و یا هر دو مورد را گزارش کرده اند. که حدود ۶۰% بیماران تزریق بوتاکس به درمان سردرد یا بوتاکس را عالی گزارش کرده اند، بطوریکه در بیشتر افراد حملات سردرد میگرن کاملا با این روش درمان از بین رفته است، و در حدود ۱۹,۵% بیماران کمی بهتر شده است و ۲۰ درصد تغییری در شدت و تعداد حملات سردرد گزارش نکرده اند.

  میگرن | سردرد میگرنی و راه های درمان آن

معمولا به گفته بیشتر متخصصان طول اثر بوتاکس حدود ۳ ماه (حداقل دو ماه و حداکثر۵ ماه) است و بعد از این مدت بیمار باید مجدد برای تزریق بوتاکس به متخصص مراجعه نماید. جالب است بدانید که با تکرارا تزریقها، طول این مدت بیشترشده و در بعضی موارد بعد از ۵ بار تزریق بوتاکس عضلات آتروفی شده و نیاز به تزریق بوتاکس مجدد از بین میرود. تاثیر بوتاکس در درمان میگرن بعد از ۵-۴ روز از زمان تزریق بوتاکس شروع می شود و در عرض ۲ هفته به پیک اثر خود می رسد.

معمولا تزریق بوتاکس برای این افراد توصیه نمی شود

  • زنان باردار و شیرده
  • افراد زیر ۱۸ سال
  • افراد با بیماری های حاد قلبی و عروقی
  • افرادی که عفونت فعال دارند
  • افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به هر دلیلی ضعیف شده است
  • کسانی که داروی ضد انعقاد خون مصرف می کنند
  • افرادی که از نارسایی کلیوی رنج می برند
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *