درمان پولیپ رحم , هزینه عمل برداشتن پولیپ رحم در مطب

درمان پولیپ رحم , هزینه عمل برداشتن پولیپ رحم در مطب : پولیپ رحم یکی از بیماری های شایع در میان زنان است و حدودا یگ چهارم زنان درگیر این بیماری هستند . علت بیماری پولیپ رحم رشد بیش از حد بافت رحم می باشد .پولیپ رحم در اکثر افراد علامت و نشانه ی خاصی ندارد ولی در برخی افراد با خونریزی غیر طبیعی همراه است .ما در ادامه ی این مقاله قصد داریم در شما را با بیماری پولیپ رحم ، تشخیص پولیپ رحم و درمان پولیپ رحم آشنا کنیم .

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم، که یکی از علل شایع خونریزی های غیر طبیعی در زنان است، در نتیجه ی رشد غیر طبیعی بافت رحم ایجاد می شود . در واقع پولیپ ها مجموعه ای از توده های کوچک و نرم درون رحم هستند ، این توده ها از بافت درون رحم با نام اندومتر تشکیل شده اند و به دیواره ی رحم می چسبند و علت اینکه به آن ها پولیپ های اندومتریال گفته می شود ، نیز همین است .

پولیپ ها ممکن است پایه دار باشند و یا بدون پایه . پولیپ ها در اندازه های متفاوتی از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر هستند . پولیپ ها در مواردی تک بوده و در مواردی به تعداد زیادی در رحم و در قسمت بالای رحم هستند.

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم چه علائمی دارد ؟

پولیپ ها معمولا علائمی شبیه به بیماری های جدی همانند سرطان رحم یا آندومتر دارند . در ادامه به برخی ازعلائم شایع این بیماری اشاره می کنیم . با مشاهده ی هر یک از علائم ذکر شده بایستی برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کرد . علائم پولیپ در افراد مختلف متفاوت بوده و انواع مختلف خونریزی های غیر طبیعی واژن را شامل می شود . برخی از علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارتند از :

 • می تواند نشانه ای از پولیپ رح مباشد . خونریزی شدید قاعدگی
 • پولیپ رحم یکی از علت های لکه بینی یا خونریزی بین دو پریود است .
 • هرگونه لکه بینی یا خونریزی بعد از نزدیکی می تواند از علل شایع پولیپ رحم باشد .
 • می تواند نشان دهنده ی پولیپ رحم باشد . لکه بینی یا خونریزی بعد از یائسگی
 • اختلالات قاعدگی و پریود های نامنظم یکی دیگر از نشانه های ای بیماری است .
 • امکان بارداری در افراد مبتلا به پولیپ رحم دشوار است .
  درمان خانگی زگیل تناسلی

علل ایجاد پولیپ رحم چیست ؟

تاکنون علت دقیقی برای ابتلا به بیماری پولیپ رحم مشخص نشده است . ولی به احتمال زیاد پولیپ رحم در نتیجه ی تغییر میزان هورمون ها ایجاد می شود . هر گونه افزایش یا کاهش در میزان تولید هورمون استروژن باعث ضخیم شدن مخاط رحم و خونریزی می شود . با افزایش بیش از حد ضخامت رحم ،توده هایی از آندومتر به دیواره رحم می چسبند و پولیپ رحمی شکل می گیرد .

چه عواملی در ایجاد پولیپ رحم دخالت دارند ؟

 • در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی امکان ابتلا به پولیپ رحم زیاد است .
 • افزایش وزن و چاقی
 • چاقی
 • مصرف داروهای ضداستروژن مانند تاموکسیفن امکان ابتلا به پولیپ رحم را افزایش می دهد .
 • فشار خون بالا

توصیه ی ما به شما این است که با مشاهده ی هریک از علائم مشابه به علائم پولیپ رحم ، برای تشخیص و درمان به موقع به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید . با مراجعه به پزشک می توانید در مورد ابتلا به پولیپ رحم اطلاعات بیشتری کسب کرده و نسبت به درمان به موقع اقدام کنید .

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص بیماری پولیپ رحم روش های مختلفی وجود دارد . معاینه ی لگنی یکی از راه های تشخیص پولیپ رحم است . پزشک با معاینه و مشاهده ی پولیپ می تواند از پولیپ نمونه برداری کند . از روش های دیگر تشخیص پولیپ رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سونوگرافی واژینال :

در این سونوگرافی از یک دستگاه میله مانند برای تشخیص استفاده می شود . اساس کار به این شکل است که با فرو بردن میله توسط پزشک به داخل واژن امواجی به کامپیوتر ارسال شده و تصویری از رحم در اختیار پزشک قرار می گیرد . پزشک با مشاهده ی این تصویر می تواند اطلاع دقیقی از وضعیت رحم داشته باشد .

  به چه روشی می توان سریع باردار شد ؟

هیستروسونوگرافی :

این روش نیز حین سونوگرفی واژینال با واردوارد کردن لوله ی نازک به داخل واژن ، درون رحم آب نمک تزریق می شود . با این کار رحم بزرگ شده و تصویر بهتری از درون رحم قابل مشاهده است.

هیستروسکوپی :

هیستروسکوپ لوله ای شبیه به تلسکوپ است . که پزشک برای مشاهده ی داخل رحم آن را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند . پزشک در حین عمل هیستروسکوپی با مشاهده ی پولیپ می تواند آن را بردارد.

بیوپسی رحم یا آندومتر :

دراین روش که همان نمونه برداری از بافت رحم است ، از وسیله ی پلاستیکی نرم برای این کار استفاده می شود . نمونه ی برداشته شده برای بررسی بیشتر ، و خوش خیم بودن یا سرطانی بودن به آزمایشگاه فرستاده می شود .

کورتاژ تشخیصی :

در این روش بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد . در این روش از ابزار فلزی که انتهای آن حلقه دارد برای برداشت نمونه از پولیپ رحم استفاده می شود .

روش درمان پولیپ رحم چیست ؟

 • صبوری و مراقبت بیشتر  : اگر پولیپ سرطانی نباشد و علائم خاصی از خود نشان ندهد ، نیازی به درمان نیست . و بعد از گذشت مدت زمانی خود به خود برطرف می شود . ولی با بالا رفتن سن ئ یائسه شذن احتمال سرطانی شدن پولیپ زیاد است و ممکن است پزشک برداشتن پولیپ را صلاح بداند .
 • دارو برای درمان پولیپ رحم : همانگونه که در بالا اشاره کردیم از علت های شایع بیماری پولیپ رحم عدم تعادل در هورمون های تولیدی است با مصرف بخری از داروهای هورمونی می توان در میزان تولید پروژسترون و گونادوتروپین تعادل ایجاد کرد . با مصرف این داروها اندازه ی پولیپ ها کوچک تر شده و خونریزی شدید کاهش یا قطع می شود . در بیشتر موارد با قطع مصرق دارو دوباره پولیپ ها ظاهر می شوند . و علائم عود می کند .
 • جراحی برای درمان پولیپ رحم : در اکثر موارد پولیپ ها در مراحل تشخیص و درروش های کوتاژ تشخیصی یا هیسترسکوپی توسط پزشک برداشته می شوند . ولی در صورت سرطانی بودن پولیپ ها امکان دارد جراحی برای خارج کردن رحم ضروری باشد که به این روش هیسترکتومی می گویند .
  بارداری مجدد بعد از سقط جنین

اگر شما هم جز دسته افرادی هستید که هر یک از علائم پولیپ رحم را مشاهده کردید یا با استفاده از از روش های تشخیصی متوجه وجود پولیپ در رحم خود شده اید، حتما به یک پزشک متخصص زنان و زایمان برای درمان به موقع اقدام کنید .

هزینه عمل برداشتن پولیپ رحم

آیا امکام عود پولیپ رحم وجود دارد ؟

در طی مطالعات انجام شده امکان عود پولیپ رحم در زنان یائسه نشده متغیر بوده و بین ۱۵ تا ۴۳ درصد است .ولی این میزان در زنان یائسه شده دقیقا مشخص نیست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *