سزارین , همه چیز در رابطه با عمل سزارین

سزارین , همه چیز در رابطه با عمل سزارین , پزشک متخصص جراحی سزارین  در تهران و غرب تهران : ما در این مقاله تلاش می کنیم اطلاعاتی کامل از جراحی سزارین ،انواع ،مزایا و ریسک های آن را برای شما عزیزان ارائه نماییم.برای دست رسی به یک مطلب خوب و جامع این مقاله به مرور ودر طول زمان تکمیل شده واطلاعات جدید نیز به اضافه خواهد شد. برای اینکه شما عزیزان بتوانید به صورت سریع به قسمت های گوناگون مقاله دست پیدا کنید ،می توانید از فهرست زیر به راحتی مطالب را پیدا نموده وبر روی آن کیلیک نمایید.

جراحی سزارین

بهترین متخصص زنان در تهران را بیشتر بشناسید : متخصص زنان و زایمان

آشنایی با جراحی سزارین وانواع مختلف آن

در تعریف جراحی سزارین باید بگوییم که در حقیقت جراحی سزارین به دنیا آوردن نوزاد از طریق جراحی شکم ورحم مادر می باشد .در برخی از موارد ،تاریخ و روز سزارین از قبل تعیین می شود که به آن سزارین برنامه ریزی شده گفته می شود . گاهی اوقات این سزارین های برنامه ریزی شده می توانند انتخابی باشند .در موارد دیگر جراحی سزارین ،جراحی به علت یک اتفاق پیش بینی نشده صورت می گیرد .در صورتی که مادر ویا کودک در خطر باشند تحت عمل سزارین اورژانسی قرار خواهند گرفت.

بر اساس آمار در کشور ما ،۴۷ درصد زایمان ها به وسیله عمل سزارین انجام می گردد.

در بیشتر مواقع پیش می آید که متخصص به مادر باردار پیشنهاد انجام سزارین را می دهد .در اغلب وقت ها هم خود مادر ،دوست دارد و ترجیح می دهد که فرزند خود را از طریق عمل سزارین به دنیا بیاورد.در این شرایط با توجه به ریسک هایی که هر عمل جراحی در پی دارد ،لازم می باشد که پزشکی ماهر وباتجربه این جراحی را انجام بدهد.

  مشاوره و معاینه پیش از بارداری , مراقبت های پیش از بارداری

سزارین های انتخابی

چون زایمان های سزارین در بیشتر مواقع بدون خطر بوده و مانع درد زایمان می شوند ،تعدادی از خانم ها هستند که سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح می دهند و درخواست می دهند که کودک آن ها از طریق سزارین به دنیا بیاید.

جراحی سزارین

در حقیقت تلاش زیادی برای کاهش نرخ سزارین در ایران انجام شده است.کارشناسان در تلاش زیادی برای رونق دادن زایمان طبیعی به جای سزارین می باشند تا مانع زایمان به وسیله جراحی غیر ضروری گردند.در نتیجه ،آگاهی افراد به میزان زیادی در این مورد افزایش پیدا کرده و تقریباً همه مردم می دانند که درست است که جراحی سزارین کاملاً بی خطر است ولی باز هم یک عمل جراحی است که خود می تواند ریسک های زیادی را به همراه داشته باشد .به عبارت دیگر ،کارشناسان اعتقاد دارند که نباید سزارین انتخاب اول باشد و همین طور بهترین هنگام برای به دنیا آمدن کودک زمانی است که وی کاملاً آماده باشد و زمانی که سزارین برنامه ریزی شده ،انتخاب شود ،همیشه این احتمال وجود خواهد داشت که نوزاد زودتر از موقع به دنیا آمده باشد.

چه چیزهایی امکان دارد که باعث گردند که جراحی سزارین برنامه ریزی شده را انتخاب نماییم؟

گاهی اوقات امکان دارد که پزشک شما ، عمل سزارین را به جای زایمان طبیعی به شما توصیه کند.در ادامه این نوشته مواردی که امکان دارد که شما تحت سزارین برنامه ریزی شده قرار بگیرید آورده شده است:

 • در صورتی که تحت جراحی سزارین با برش عمودی بر روی رحم قرار گرفته باشید (البته این مورد بسیار نادر می باشد)یا در صورتی که بیش از یک جراحی سزارین داشته باشید .هر دوی این موارد می توانند به میزان قابل توجهی احتمال پارگی رحم را در طی زایمان افزایش دهند.

***نکته:

در صورتی که شما قبلاً تحت جراحی سزارین با برش افقی (عرضی) بر روی رحم قرار گرفته این ،مجدداً می توانید به طور طبیعی زایمان کنید(دقت داشته باشید که جهت زخم بر روی رحم امکان دارد که با جهت زخم بر روی شکم یکسان نباشد )البته بیشتر خانم ها ترجیح می دهند که دوباره به جای زایمان طبیعی سزارین کنند. -در صورتی که شما تحت جراحی تهاجمی دیگری بر روی رحم مانند میومکتومی (برداشتن فیبروم ها به وسیله جراحی ) قرار گرفته باشید ،خطر پارگی رحم در حین زایمان طبیعی بالا است و به همین خاطر شما بهتر است تحت جراحی سزارین قرار بگیرید.

 • از دیگر مواردی که بهتر می باشد که یک مادر حامله تحت جراحی سزارین قرار بگیرد چند قلوحامله بودن مادر می باشد (البته در صورتی که مادر دو قلو حامله باشد می تواند طبیعی زایمان کند که بستگی به عواملی مانند هفته بارداری که در آن زایمان می کند و موقعیت دوقلوها دارد).در صورتی که تعداد نوزادان بیشتر از دو تا باشد وهر چه این تعداد بیشتر گردد احتمال نیاز به جراحی سزارین نیز بیشتر خواهد شد.
 • در صورتی که جثه نوزاد بسیار بزرگ باشد (حالتی که به آن ماکروزومی می گویند)ویا در صورتی که به دیابت مبتلا باشد ویا مادر قبلاً نوزادی به دنیا آورده باشد که در طی زایمان طبیعی دچار آسیب جدی شده باشد ، در این صورت پزشک به احتمال زیاد به این خانم جراحی سزارین را توصیه خواهد کرد.
 • در صورتی که جنین در حالت بریچ ویا وارونه باشد،یعنی سر کودک بالا باشد ،در این صورت نیز مادر باید تحت عمل سزارین قرار بگیرد.
 • در صورتی که حدودا زمان زایمان شما فرا رسیده باشد ولی جفت سر راه باشد در این صورت نیز باید شما تحت سزارین قراربگیرید.)منظور حالتی می باشد که جفت در رحم بسیار پاییین است وحدودا دهان رحم را می پوشاند)
 • در صورتی که کودک دچار وضعیت غیر عادی مانند اختلال طناب عصبی باز باشد ،این شرایط زایمان طبیعی را بسیار پر ریسک می کند.
 • در صورتی که مادر مبتلا به بیماری ایدز باشد و ازمایشات خون نزدیک به پایان بارداری نشان دهنده تعداد بالای این ویروس باشد.در این صورت مادر باید تحت عمل سزارین وضع حمل نماید.
  مناسبترین روش درمان تبخال تناسلی

توجه داشته باشید که پزشکتان زمان جراحی سزارین شما را زودتر از هفته ۳۹ ام تعیین ننمایند تا کودکتان به حد کافی رشد کند وسالم به دنیا بیاید مگر اینکه علت پزشکی موجهی برای این کار وجود داشته باشد.

انتخاب بهترین متخصص زنان : پزشک فوق تخصص زنان

چه عواملی وجود دارند که ممکن است باعث شوند که مادر تحت عمل سزارین اورژانسی قراربگیرد؟

در صورتی که مادر دچار مشکلاتی شود که وضع حمل به شیوه طبیعی را برای مادر و کودک خطرناک کند ،امکان دارد که مادر نیاز به سزارین اورژانسی پیدا بکند.این مشکلات در زیر آورده شده است:

 • در صورتی که مادردر زمان زایمان یا پاره شدن کیسه آب ،دچار تبخال تناسلی شود وضع حمل به به روش سزارین می تواند از انتقال عفونت به نوزاد پیشگیری کند.
 • اگر باز شدن دهانه رحم متوقف شود یا کودک در کانال زایمان دیگر حرکت نکند و سعی برای تحرک انقباضات برای ادامه روند زایمان دیگر موثر نباشد.
 • اگر ضربان قلب کودک باعث نگرانی پزشک شود و وی تصمیم بگیرد که کودک طاقت زایمان طبیعی را ندارد.
 • در صورتی که بند ناف قبل از خروج جنین از رحم خارج گردد (پرولاپس بند ناف ).در صورتی که این مورد رخ دهد ،کودک را باید سریع به دنیا آورد،چون پرولاپس بند ناف امکان دارد باعث قطع اکسیژن شود.
 • در شرایطی که جفت شروع به جدا شدن از دیواره رحم کند (جدا شدگی یا دکومان جفت) در این حالت کودک اکسیژن کافی دریافت نمی کند مگر در صورتی که فورا به دنیا بیاید.
 • در شرایطی که مادر قبل از این یک جراحی سزارین داشته و حال در حال زایمان طبیعی هست و احتمال پارگی رحم در محل برش سزارین قبلی خانم وجود دارد.
  همه چیز در رابطه با جراحی واژینوپلاستی , هزینه عمل تنگ کردن واژن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *