درمان و ترمیم اسکار هیپرتروفیک با لیزر , درمان خانگی اسکار زخم قدیمی

ترمیم اسکار هیپرتروفیک , درمان خانگی اسکار , ترمیم اسکار زخم , درمان اسکار سوختگی قدیمی , کرم حذف اسکار , از بین بردن اسکار , اسکار زخم سوختگی : با توجه به اینکه اسکار ها علائم قابل مشاهده ای هستند و پس از التیام زخم نیز باقی می مانند ؛ زیرا آن ها نتایج اجتناب ناپذیر صدمات و اعمال جراحی هستند و از این تشکیل آنها قابل پیش بینی نمی باشد . التیام زخم نامناسب ممکن است باعث اسکاری واضح ، زشت و بدفرم شود. حتی اگر که زخم التیام یابد باز می تواند باعث ایجاد اسکاری شود که در زیبائی بیمار تاثیرگذار باشد.

درمان خانگی اسکار

اسکار ممکن است برجسته، فرو رفته باشند و یا رنگ و ساختار آنها از بافت سالم اطراف آنها متفاوت باشد و یا به خاطر سایز ، شکل و محل آنها قابل توجه باشند . بعد از انجام جراحی ها، مناسب ترین روش برای از بین بردن جای زخم و اسکار انجام عمل جراحی پلاستیکی است که این جراحی ها جهت بهبود ظاهر اسکار در هر جایی از بدن و یا بهبود شرایط آن صورت می گیرد. با توجه به اهمیت نوع جراحی پلاستیک، این جراحی چه به منظور زیبائی و چه با هدف بازسازی، صورت بگیرد نیازمند انتخاب های فراوانی است. انتخاب یک جراح قابل اعتماد نخستین و مهمترین آنها است.

انواع مختلف اسکار

  • اسکار هیپرتروفیک
  • کلوئید
  • کنتراکچر

اسکار هیپرتروفیک :

تجمعی از دسته های اسکار های بافتی که به طور مستقیم در محل زخم ایجاد می شود. باعث تشکیل اسکار هیپرتروفیک می شود که معمولا این اسکار قرمز، برجسته است که در صورت تشکیل باعث ناراحتی می شوند و ممکن است با مرور زمان نیز بزرگ تر شوند. این اسکار ها ممکن است روشن تر از بافت اطراف و یا تیره تر از بافت اطراف باشند.

  روشهای برداشتن خال گوشتی پلک

اسکار کلوئید :

سایز این اسکار ها معمولا از اسکار های هیپرتروفیک بزرگ تر هستند و ممکن است همراه با خارش و درد می باشند. امکان ایجاد این اسکارها در جاهایی که چربی زیر پوست کمتری دارند مانند گردن، صورت، قفسه سینه و شانع ها شایع ترند.

اسکار کنتراکچر :

اسکارهایی هستند که بعلت کشیده شدن پوست و بافت های زیرین در هنگام بهبود زخم ایجاد شده و باعث محدودیت حرکتی می شوند . در نواحی که مقدار زیادی از بافت از بین رفته است مانند زخم سوختگی دیده می شوند . همچنین کنتراکچرها در نواحی که زخم از روی مفصل عبور کرده دیده می شود و باعث محدودیت حرکتی انگشتان آرنج ، زانو و یا گردن می شوند .

روش درمان اسکار

  • درمان های موضعی
  • درمان های تزریقی
  • درمان های سطحی

درمان های موضعی اسکار :

در درمان اسکارهای سطحی و اسکار های که تغییر رنگ داده اند استفاده از ژل ها، پوشش های فشاری و یا نوارها ممکن است که در بستن و بهبود زخمها موثر باشند.

درمان های تزریقی اسکار  :

با توجه به این که تزریق ها معمولا جهت پرکردن فرورفتگی های زخم به کار می روند ممکن است تا بسته به شرایط خاص زخم و ماده تزریقی درمان تزریقی ۳ تا چندین سال اثر داشته باشند در این صورت جهت حفظ و نتیجه تزریقی می بایست تکرار شوند.

درمان های سطحی اسکار :

بهبود نامنظمی سطحی و تغییرات رنگی پوست با درمان های سطحی بهبود می بخشد. معمولا این درمان های سطحی روش هایی هستند که لایه های سطحی پوست را بر می دارند و یا باعث تغییر در طبیعت زخم می شوند.

  لیزر موهای زائد مردان , هزینه لیزر موی زائد صورت و بدن مردان

که این روش ها شامل :

  • درم
  • استفاده از سفید کننده
  • ترمیم اسکار با لیزر
  • استفاده از محلول ها

ترمیم اسکار با استفاده از لیزر :

یکی از مدرن ترین روش های که امروزه بسیار مورد توجه است درمان فوری و ترمیم اسکار با لیزر است که باعث تغییر در سطح پوست و شکل گیری یک پوست سالم و جدید در اسکار می شود. درم ابرسیون یک پولیش کردن مکانیکی پوست است بعد از ان استفاده از سفید کننده های پوست جهت روشن تر کردن پوست نیز بسیار مناسب است. استفاده از محلول ها، که این محلول ها در سطح پوست نفوذ کرده و ساختار اسکار را نرم کرده و تغییرات رنگی را بهبود می بخشند.

ترمیم اسکار با لیزر

درمان اسکار با لیزر

معمولا برخی از زخم ها نیاز به بستن لایه لایه دارند. بستن لایه لایه در مواردی که برداشت بافتی به بافت های زیرین پوست و یا مناطقی با حرکت زیاد برسد نیاز می باشد. در درمان اسکار روش های پیشرفته شامل فلاپ های پیچیده ای است که باعث جابجائی اسکار می شود تا کمتر به چشم بیاید و یا انعطاف پذیری را در موارد محدودیت حرکتی بهبود بخشد.

در بسیاری از موارد نیز گسترش دهنده بافتی جایگزین گرافت های پوستی است. در این روش یک گسترش دهنده بافتی که یک بالون باد شونده است در کنار زخم کارگذاشته می شود. در طول زمان بالون با محلول استریل پر می شود تا باعث گسترش پوست سالم می شود . هنگامی که پوست به مقدار کافی کشیده شد بالون و اسکار برداشته و پوست کش آمده جهت جایگزین بافت اسکار بکار می رود . در این روش مراحل متعدد جراحی جهت بدست آوردن نتیجه نهائی لازم است .

  10 نکته مهم پیش از لیزر اسکار

در تعریف جراحی اسکار باید بگوییم که عمل ترمیم اسکار نوعی عمل جراحی پلاستیکی است که جهت بهبود شرایط و یا ظاهر اسکار در هرجایی از بدن صورت می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *