درمان تایم
درمان تایم
مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت , عوارض مزوتراپی پوست صورت

مزوتراپی صورت , عوارض مزوتراپی پوست صورت : باید گفت که از جمله درمان های غیر جراحی جوانسازی پوست که به منظور برطرف سازی مشکلات صورت و بدن انجام می شود ،مزوتراپی می باشد.از این روش جوان سازی پوست می توان برای صورت ،گردن و زیر چشم ها استفاده کردو همین طور در رفع مشکلاتی مانند کم پشت شدن و ریزش مو و لاغری بدن نیز،این روش  دارای کار برد می باشد.در روش درمانی مزوتراپی ، اسید هیالورونیک را به طور مستقیم در مزودرم (لایه میانی پوست ) تزریق می کنند.و تزریق این ماده سبب می شود که تولید کلاژن و الاستین افزایش پیدا کند و متابولیسم پوست را تحریک کرده و در نهایت پوست به خوبی تغذیه کرده و جوان می شود.

مزوتراپی صورت

افرادی که یک دوره از این روش درمانی استفاده می کنند ،دارای پوستی شفاف و درخشان شده و آب رسانی به پوست آن ها بهبود پیدا کرده و پوست شان کشیده شده و پر می شود.

***نکته :

می توان با روش درمانی مزوتراپی ،آن هنگام که در اثر عواملی مانند استرس ،پیری و دها عامل محیطی دیگر ،پوست ما جوانی و درخشندگی خود را از دست داده است ،سبب جوانی و درخشندگی پوست خود شده و دارای پوستی صاف و شفاف شویم.درست است که با توجه به این مسئله که این روش درمانی نیاز به چند جلسه دارد ،بنابراین چندان ارزان نیست و دارای هزینه ی متوسطی می باشد ولی از جمله روش های درمانی پرکاربرد و پر طرفدار می باشد.

تعریف مزوتراپی

در این روش درمانی موادی را زیر پوست بیمار تزریق می کنند که سبب می شود که ترمیم پوست بهبود پیدا کند و مانع از پیری پوست فرد شود .از این روش درمانی به غیر از جوان سازی پوست در مواردی مانند ،کشیدن و رفع افتادگی پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست نیز بهره برده می شود.

در واقع باید گفت که موادی که در این روش درمانی زیر پوست تزریق می شوند ،موادی موثر و شگفت انگیز بوده که دارای اثری مانند کرم مغذی ترکیب شده با موطوب کننده می باشند ،ولی از آنجایی که به طور مستقیم زیر پوست فرد تزریق می شوند ،دارای اثری چند برابر می باشند.گفتنی است که در این روش درمانی پوست صورت ،ویتامین ها و دیگر مواد مغذی را به صورت تزریق می کنند تا این مواد سلامت و جوانی را به صورت فرد دوباره برگرداند.

استفاده از روش درمانی مزوتراپی صورت دارای چه مزایایی می باشد؟

این روش درمانی دارای مزایای زیادی می باشد که مهمترین آن ها عبارت است از:

 • رنگ و شفافیت پوست بهبود می یابد.
 • سبب جوانی و سالم شدن صورت می گردد.
 • این روش درمانی ،روشی ایمن برای انواع پوست ها به شمار می رود.
 • شلی و افتادگی پوست بهبود پیدا می کند.
 • درخشندگی و یک رنگی پوست بهبود می یابد.
 • رنگ و خاصیت ارتجاعی پوست شل و افتاده دست ها ،ناحیه گردن و دکولته بهبود پیدا می کند.
 • این روش از ایجاد چین و چروک جلوگیری کرده و صورت فرد را جوان تر کرده و سبب برطرف شدن حالت خستگی و پژمردگی پوست می شود.
 • بعد از جلسه اول ،بهبود آب رسانی پوست مشخص بوده و پوست تنها بعد از یک جلسه درمانی کاملا مرطوب به نظر می آید.

از جمله دیگر مزایای بارز روش درمانی مزوتراپی این می باشد که ، چون این روش درمانی جوان سازی پوست نیازی به بی حسی ندارد ؛لذا بعد از درمان احتمال مواجه شدن بیمار با عوارض جانبی بسیار کم می باشد این روش درمانی دارای دوره ی بهبود کوتاه مدتی بوده و کاملا ً بدون درد می باشد.

با استفاده از روش درمانی مزوتراپی چه عارضه هایی را می توان درمان نمود؟

 • لاغری صورت
 • اسکار زخم
 • جوش ،آکنه و جای جوش
 • ترک های پوستی
 • چین و چروک و خطوط سطحی
 • کاهش درخشندگی پوست
 • تیره و بد رنگ شدن پوست
 • کاهش تون و ویژگی ارتجاعی پوست صورت ،گردن و دست ها

در روش درمانی مزوتراپی چه موادی را تزریق می کنند؟

در این روش درمانی ،در حالت کلی از آنتی اکسیدان ها ، آمینواسید ها ،ویتامین ها و مواد معدنی برای تزریق به پوست استفاده می شود .در واقع این مواد سبب افزایش آب رسانی به پوست شده و سبب تغذیه سلول های پوست شده وتولید کلاژن را در پوست افزایش می دهند.

ولی باید اشاره داشته باشیم که تنها از مواد فوق در مزوتراپی استفاده نمی شود و دراین روش مواد دیگری هم به کار برده می شود که مهمترین این مواد در زیر ذکر شده است:

 • دی اتیل آمینو اتانول : در حقیقت این ماده دارای نقش آنتی اکسیدان و تثبیت کننده در غشاء پلاسمای سلولی می باشد و سبب محافظت پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد می شود.
 • هیالورونیک اسید : در مورد این ماده باید گفت که در بدن ما انسان ها این ماده به طور طبیعی وجود دارد و دارای عملکردی مانند اسفنج مولکولی می باشد ،به این معنی که این ماده هزار برابر وزن خود آب جذب کرده و بداین ترتیب رطوبت مورد نیاز پوست را فراهم می آورد و سبب شادابی و سلامت پوست می شود .ولی میزان هیالورونیک اسید بدن کم کم در اثر بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند و پوست انسان ها نازک و آسیب پذیر می شود ؛چین و چروک بر داشته و کم کم بافت آن تحلیل می رود.در واقع می توان با اضافه کردن این ماده به مواد مزوتراپی صورت ،پوست صورت فرد را از درون آب رسانی نمود.

نحوه ی انجام مزوتراپی

در صورتی که در این روش درمانی بی حسی مورد نیاز باشد ،حدودا نیم ساعت قبل از درمان ماده بی حسی را باید استفاده کرد،تا فرد هیچ گونه دردی نداشته باشد و بعد پزشک پوست بیمار را به دقت ارزیابی نموده و آن را به شکل عمقی پاکسازی می کند .جهت انجام این کار مقادیر بسیار کمی از هیالورنیک اسید ،مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را به طور مستقیم در لایه اپیدرم ومزودرم (لایه میانی ) تزرق می کند تا مواد مغذی به پوست فرد برسد ،و پوست فرد جوان شده و موجب افزایش فعالیت های سلولی شده و تولید کلاژن و الاستین تحریک گردد .در ضمن می توان برای این کار نخست از کرم بی حسی یا کمپرس سرد جهت تسکین ناحیه درد استفاده نمود و بعد تزریق ها را آغاز نمود.باید بگوییم که مزوتراپی در واقع یک روش درمانی ساده می باشد.

دوره بهبودی بعد از انجام مزوتراپی

پس از اینکه مزوتراپی انجام شد ، پزشک به بیمار خود توصیه می کند که استراحت نماید.در صورتی که بیمار دارای ورم سطحی باشد ،این عارضه طبیعی می باشد و در طی 48-24 ساعت آینده برطرف خواهد شد.و به ندرت عوارض جانبی دیگری هم مانند جای سوزن دیده می شود که مربوط به ورود سوزن می باشد و پس از چند روز رفع خواهد شد.ولی در صورتی که از این روش درمانی در اطراف چشم ها استفاده شود ،نیاز به دوران بهبودی بیشتری در حدود 5 روز تا یک هفته خواهد داشت.

ایمنی در انجام عمل مزوتراپی صورت

همان طور که در بالا نیز اشاره داشتیم ، از انجایی که هیالورونیک اسید به طور طبیعی در پوست ما انسان ها وجود دارد و به تدریج میزان آن به افزایش سن ،کاهش پیدا می کند ،لذا تزریق نمودن آن در لایه مزودرم پوست کاملا ً ایمن و گزینه ای مناسب و موثر جهت جوان سازی صورت می باشد.

اثرات و نتیجه مزوتراپی

از انجایی که این روش چین و چروک صورت را کاهش داده و صورت را درخشان و شاداب می کند ،بنابراین با پیری صورت مقابله می نماید.در حقیقت مزوتراپی از طریق تحریک بافت پوست ،کشیدن و محکم کردن پوست ،دارای اثر مطلوبی بر روی آن می باشد.این روش درمانی سبب می شود که پوست بالغ مجددا ً جوان شده و نقص ها و ضایه های ناشی از آسیب دیدگی های گوناگون ترمیم گردند و موجب افزایش آب رسانی و خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

مزوتراپی صورت

مدت زمان مورد نیاز و زمان بندی درمان

باید توجه شود که زمان بندی جلساتی که با هدف حفظ نتیجه حاصل شده ،انجام می شود ،بستگی به سن بیمار و نوع پوست او دارد.لذا برای اینکه مزوتراپی حداکثر تاثیر را داشته باشد ،برای بیمار یک دوره درمان 6-4 جلسه ای با فاصله های 4-2  هفته ای معین می شود.و جهت حفظ نمودن نتیجه به دست آمده باید حداقل دو بار در سال درمان را تکرار کرد.امکان دارد جهت دست یابی به بهترین نتیجه ممکن ،جلسات اول در فواصل یک هفته ای و در طول مدت 5 ماه صورت بگیرد.

نحوه مراقبت از نتیجه به دست آمده

باید دقت شود که روش درمانی مزوتراپی ، یک روش دائمی برای مقابله با پیری پوست نمی باشد .و همچنان که قبلا ً هم اشاره داشتیم ،برای حفظ نتیجه به دست آمده ،حداقل دو بار باید سالانه درمان را تکرار نمود.و همین طور بعد از این که فرد این درمان را انجام داد باید بیشتر از قبل مراقب پوست خود باشد و برای همین منظور هم باید در مکان های نمناک قرار نگیرد ،در محیط های بسیار گرم و یا سرد قرار نگیرد ،سعی کند که از پوست خود در مقابل نور آفتاب محافظت کند و همین طور از رفتن به استخر ، سونا و ساحل و… خودداری کند.
در ضمن باید همیشه از کرم های مغذی و مرطوب کننده استفاده نماید.باید بگوییم که استفاده از کرم های متشکل از مواد صد در صد طبیعی یک روش فوق العاده جهت بهبود نتایج حاصل از جوان سازی پوست می باشد که مواد مغذی ،ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست را تامین می کنند تا پوست را سالم و جوان نگه دارند.

عوارض مزوتراپی صورت

این روش درمانی نیز مانند دیگر روش های درمانی دارای عوارض و خطراتی می باشد .ولی باید توجه شود که این عوارض و خطرات موقتی و بسیار خفیف هستند .این عوارض بیشتر به تکنیک تزریق مواد به کار برده شده بستگی داشته و اغلب در محل تزریق مشاهده می شوند.

روش مزوتراپی دارای یک درد جزئی می باشد که شدت ان هم وابسته به نوع سوزن به کار برده شده است.این روش به تورم موضعی یا کبودی کوچکی در محل تزریق منتهی می شود .امکان دارد که سبب بروز حساسیت نیز بشود .امکان دارد که مشکا شکستگی نیز پیش بیاید که به دلیل حرکت نامناسب بیمار در زمان تزریق یا نبود تجربه کافی پزشک باشد.

ولی این عوارض دائمی نبوده و موقتی می باشند و در عرض دو سه روز از بین خواهند رفت.یک اثر جانبی دیگری هم که امکان دارد این روش داشته باشد عفونت پوست می باشد که عامل آن هم باکتری وجود در محیط می باشد.باید دقت شود که مشکل باکتریایی یک مشکل جدی می باشد، ولی دارای درمان می باشد.بیمارن باید دقت داشته باشند که اگر هر گونه مشکل و عارضه ای را مشاهده کردند حتما بافاصله به پزشک خود مراجعه کنند.

در چه مواردی نباید از روش درمانی مزوتراپی استفاده شود؟

 • در دوران بارداری یا شیر دهی
 • داشتن آلرژی به مواد تزریق شده
 • داشتن عفونت های پوستی فعال

آیا می توان از روش درمانی مزوتراپی هم زمان با دیگر درمان های مقابله با پیری استفاده کرد؟

پاسخ این سوال مثبت می باشد ،آری می توان هم زمان با این روش درمانی از سایر درمان های جوانسازی پوست مثل جوانسازی با لیزر ،تزریق های درمان کننده چروک ( ژل یا بوتاکس ) و پی آر پی (PRP) نیز استفاده کنیم.پزشکان اغلب از بیماران خود می خواهند که با فاصله ی 3-2 هفته ای جهت تکمیل دوره درمان خود مراجعه داشته باشند تا بتوانند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند.

میزان هزینه مزوتراپی صورت

از انجایی که میزان هزینه مزوتراپی به عواملی مانند بزرگی ناحیه درمان و مقدار مواد تزریق شده بستگی دارد بنابراین مقدار این هزینه برای افراد مختلف متفاوت می باشد و نمی توان هزینه ی دقیقی را برای آن مشخص کرد و پزشک نخست باید بیمار را ویزیت کرده و بعد میزان هزینه را برای او مشخص نماید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط