عمل جراحی برداشتن رحم , هزینه عمل هیستروکتومی ۹۸ تهران

عمل جراحی برداشتن رحم , هزینه عمل هیستروکتومی ۹۸ تهران , مدت زمان عمل برداشتن رحم , متخصص هیستروکتومی تهران  : ما در این نوشته سعی داریم تا شما خانم های محترم را با چگونگی عمل برداشتن رحم و دلایل براشتن آن و همین طور مراقبت های بعد از عمل آشنا نماییم . ابتدا مطالبی را که بایددر مورد انها بحث نماییم را در ذیل می آوریم و سپس به شرح مطالب می پردازیم.

هیسترکتومی یعنی چه؟

در حقیقت هیسترکتومی عملی می باشد که در طی این عمل رحم خانم ها برداشته می شود .همان گونه که می دانید ،رحم مکانی می باشد که در دوران بارداری ، جنین در آنجا رشد می کند.چون در طی این عمل رحم خانم ها برداشته می شود لذا فرد دیگر نمی تواند باردار شود و همچنین سیکل قاعدگی نیز نخواهد داشت و یائسه خواهد شد.

هیسترکتومی

پزشکان متخصص زنان و زایمان در صورتی که خانمی شرایط زیر را داشته باشد ؛هیسترکتومی را توصیه می کنند:

 • داشتن درد مزمن در لگن
 • سرطان رحم ،سرطان دهانه رحم یا تخمدان ها
 • داشتن خون ریزی شدید در واژن ،به طوری نتوان آن را کنترل نمود.
 • اندومتریوز : عارضه ای که در اثر آن پوشش داخلی رحم داخل حفره رحم رشد می کند و دارای درد و خون ریزی می باشد.
 • ادنومیوز : اختلالی که در اثر آن پوشش داخلی رحم در عضله های رحم رشد می کند.
 • ابتلا به افتادگی رحم:که به پایین افتادن رحم در دهانه رحم و بیرون زدگی آن از واژن اطلاق می شود .
 • فیبروم رحمی که به تومورهای خوش خیم رشد کرده در رحم اطلاق می شود
 • ابتلا به بیماری التهابی لگن که یکی از عفونت های جدی اندام های تناسلی می باشد.

چرا برخی از خام ها نیاز به هیسترکتومی پیدا می کنند؟

در صورتی که موارد زیر در خانمی مشاهده شود ؛او نیاز به عمل هیسترکتومی پیدا خواهد کرد :

خون ریزی شدید و غیر معمول واژن:

در واقع مواردی مانند تغییرات هورمونی ،عفونت ،سرطان یا فیبروم ها می توانند موجب خون ریزی سنگین و ادامه دار شوند.

فیبروم های رحمی:

به توده های غیر سرطانی که در دیواره رحم رشد می کنند ،فیبروم های رحمی گفته می شود و اگر این فیبروم ها درد و خون ریزی و یا دیگر مشکلات را به وجود بیاورند ،برای این فرد هیسترکتومی انجام می گردد (در واقع فیبروم ها دلیل شایع هیسترکتومی می باشند).

پرولاپس رحم (بیرون زدگی رحم):

این عارضه زمانی ایجاد می گردد که رحم از جای عادی خود به درون واژن بلغزد.و اغلب این مشکل در خانم هایی به وجود می آید که دارای زایمان های طبیعی زیادی بوده اند .ولی امکان دارد این عارضه پس از یائسگی نیز به دلیل چاقی مشاهده شود همچنین امکان دارد بیرون زدگی رحم باعث مشکلات مجاری ادراری و روده ای و همین طور فشار بع لگن نیز گردد.

سرطان یا وجود پیش بد خیمی در رحم ،تخمدان ،دهانه رحم یا مخاط رحم:

اگر در یکی از موارد بالا سرطان وجود داشته باشد ؛باید هیسترکتومی انجام شود و در ضمن می توان از درمان های دیگری هم مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز استفاده کرد.

آدنومیوز :

در واقع آدنومیوز یک عارضه ای می باشد که در آن بافت رحم شروع به رشد در درون دیواره رحم می نماید.و دیواره رحم ضخیم شده و باعث درد و خون ریزی شدید می گردد.

آندرومتریوز :

این عارضه نیز زمانی روی می دهد که بافت رحم در خارج از رحم شروع به رشد می نماید.این عارضه امکان دارد سبب درد شدید و خون ریزی بین دو پریود گردد.

آیا هیسترکتومی یک عمل شایع در میان خانم ها می باشد یا نه؟

بله متاسفانه پس از عمل سزارین ،هیسترکتومی شایع ترین عمل در میان خانم ها می باشد.

آشنایی با انواع مختلف هیسترکتومی

۱-هسترکتومی کامل(توتال):

در هیسترکتومی توتال همه رحم از جمله دهانه رحم را جراح برمی دارد و شایع ترین نوع جراحی هیسترکتومی می باشد.و با توجه به شرایط بیمار امکان دارد که تخمدان ها نیز برداشته شود.

۲-هیسترکتومی ساب توتال(قسمتی از رحم ):

در این نوع از جراحی فقط بخش بالایی رحم را جراح برمی دارد و جراحی کاری به دهانه رحم ندارد در این نوع جراحی هم امکان دارد با توجه به شرایط و وضعیت بیمار تخمدان ها برداشته شود .

۳-هیسترکتومی رادیکال(گسترده ):

این نوع از هیسترکتومی معمولا جهت درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان گردنه رحم انجام می گردد.لوله های رحم و تخمدان ها امکان دارد به توجه به شرایط بیمار برداشته شوند.در هیسترکتومی رادیکال تمام رحم ،دهانه رحم ،بافت دو طرف دهانه رحم و بخش بالایی واژن را جراح برای بیمار برمی دارد.

در طی عمل هیسترکتومی ،آیا امکان دارد که تخمدان ها نیز برداشته شوند؟

در واقع در این جراحی اینکه تخمدان ها نیز برداشته شود یا نه وابسته به علت جراحی می باشد.در صورتی که فرد مبتلا به سرطان باشد امکان دارد برای کاهش ریسک سرطان ،در طی جراحی هیسترکتومی ،تخمدان ها نیز برداشته شود.ولی این مسئله موجب خواهد شد که خانم هایی که هنوز دچار یائسگی نشده اند ،از ترشح هورمون استروژن محروم گردند.زیرا این هورمون می تواند خانم ها را در برابر بیماری قلبی و پوکی استخوان محافظت نماید.

بر طبق تحقیقاتی که انجام شده است ،مشخص گردیده که فقط برداشتن لوله های رحمی به همراه حفظ تخمدان ها می تواند ریسک شایع ترین نوع سرطان تخمدان را پایین آورد که اغلب از لوله های رحمی آغاز می شود.

آیا هیسترکتومی باعث یائسگی خانم ها می گردد؟

با توجه به این که در طی این جراحی رحم خانم ها برداشته می شود ،لذا خانم دیگر عادت ماهیانه نخواهد شد ولی اینکه دیگر نشانه های یائسگی بروز کند بستگی به این دارد که آیا جراح با توجه به وضعیت بیمار تخمدان ها را بردارد یا نه؟

در صورتی که جراح درطی هیسترکتومی تخمدان ها را برندارد ،تخمدان های خانم به تولید هورمون ادامه خواهد داد ،بنابراین نشانه های یائسگی سریع بروز نخواهد کرد ولی به احتمال زیاد این فرد علائم یائسگی را چند سال زودتر از متوسط سن یائسگی (۵۲ سال) مشاهده خواهد کرد.و احتمال دارد فرد دچار گرگرفتگی (از نشانه های یائسگی )گردد ،چون امکان دارد این جراحی جریان خون به تخمدان ها را مسدود کرده باشد.و این مسئله نیز از آزاد سازی استروژن به وسیله تخمک ها جلوگیری می کند.

چنان چه در طی جراحی هر دو تخمدان برداشته شود ،فرد به صورت سریع علائم یائسگی را مشاهده خواهد کرد زیرا در صورتی که تخمدان ها وجود نداشته باشد سطح هورمون ها به سرعت پایین آمده و امکان دارد که فرد علائمی شدید تر از یائسگی طبیعی را مشاهده کند.و در این شرایط فرد برای کنترل نمودن علائم یائسگی می تواند از پزشک خود یاری بخواهد.

جراحی هیسترکتومی را به چه نحوی انجام می دهند؟

متخصص زنان هیسترکتومی را با روش های متفاوتی انجام می دهد این روش با توجه به تاریخچه پزشکی و دلیل جراحی ،انتخاب می شود .شما می توانید با پزشک زنان در مورد روش های مختلف این جراحی صحبت نمایید.که این روش ها عبارت اند از:

 1. هیسترکتمی شکمی:متخصص زنان یک برش در پایین شکم خانم به وجود می آورد.
 2. هیسترکتمی واژینتال:در این روش ،برش کوچکی در واژن توسط پزشک زنان ایجاد شده و رحم برداشته می شود.
 3. هیسترکتومی لاپاراسکوپی:در این نوع از جراحی ،رحم از راه برش های کوچک ایجاد شده در شکم یا واژن برداشته می شود .لاپاراسکوپی یک ابزار با لوله نازک و سبک و دروربین کوچکی می باشد که به پزشک زنان امکان می دهد تا اعضای درون لگن بیمار را بتواند ببیند.

پس از جراحی هیسترکتومی چه مدت زمان مورد نیاز است تا بیمار بهبود پیدا کند؟

دراین نوع از جراحی بیمار نیاز به استراحت زیادی دارد و دوران بهبودی طولانی می باشد اغلب خانم ها دو سه روز بعد از جراحی در بیمارستان می مانند .حتی در صورتی که بیمار مبتلا بهسرطان باشد این مدت زمان امکان دارد بیشتر نیز شود.

 • بعد از عمل هیسترکتومی پزشک زنان از بیمار خواهد خواست که از تخت بلند شود و تا جایی که می تواند راه برود.
 • درضمن مدت زمان مورد نیاز برای باز گشت بیمار به زندگی روزمره و از سر گرفتن فعالیت های روزانه وابسته به نوع جراحی می باشد.
 • در صورتی که جراحی از طریق شکم انجام شود بهبود جراحی حدودا ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز خواهد داشت.
 • ولی اگر جراحی از طریق واژینال یا لاپاراسکوپی باشد بیمار برای بهبود جراحی نیاز به ۳ تا ۴ هفته زمان خواهد داشت.

بیمار در این جراحی باید به میزان کافی استراحت داشته باشد و حدودا برای ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کند.ولی بعد از گذشت این مدت می تواند دوباره رابطه جنسی داشته باشد .ولی به طور دقیق نمی توان گفت که چقدر طول می کشد تا بیمار بعد از جراحی بهبود پیدا کند ،و این مسئله به جراحی و سلامت بیمار بعد از جراحی وابسته می باشد.در مورد این مسئله بیمار می تواند با متخصص زنان صحبت کرده و از او در مورد طول مدتی که برای استراحت و بهبود خودش مورد نیاز خواهد بود سوال نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *