کاشت مو , قیمت و هزینه کاشت مو طبیعی

جراحی زیبایی بینی
لیزر موهای زائد
متخصص داخلی
متخصص قلب و عروق
متخصص اورولوژی
متخصص زیبایی
 

تبلیغات کاشت مو

کاشت مو

پزشکان برتر  ماه

نام پزشک

نام پزشک

نام پزشک

نام پزشک

نام پزشک

پزشک زنان
پزشک زنان
پزشک زنان
پزشک زنان
پزشک زنان
پزشک زنان

همه چیز در رابطه با کاشت مو طبیعی

کاشت مو , قیمت و هزینه کاشت مو طبیعی مردان , روش های کاشت مو در زنان , هزینه کاشت موی طبیعی , مرکز و کلینیک کاشت مو : خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی ،امروزه کاشت موی طبیعی موثرترین و قطعی ترین راه برای درمان موهای ریخته شده می باشد.عمل پیوند مو یک عمل سرپایی به حساب می آید که با استفاده از بی حسی موضعی ،پوست سر را بی حس می کنند و بیمار در حین عمل هیچ گونه دردی را احساس نمی کند و بعد از اتمام عمل ،برای جلوگیری از آلودگی یک پانسمان روی موضع عمل قرار می دهند بعد از مدتی فرد می تواند این پانسمان را از روی سر خود بردارد و سپس به کارهای روزمره خود بپردازد و همین طور می تواند استحمام بکند.

کاشت مو

حدودا پس از سه هفته بعد از کاشت موها،موها به مقدار کمی شروع به رشد می کنند و فرد می تواند این رشد مو را لمس کند بعد از این مدت موها وارد مرحله استراحت یا ریزش می شوند که این مرحله حدوداً سه ماه طول می کشد در ابتدای ماه چهارم موها دوباره رشد خواهند کردودیگر خبری از ریزش موها نخواهد بود و موها به طور دائم روی سر باقی می مانند در اینجا لازم می باشد که اشاره داشته باشیم که نتیجه عمل یوند مو تقریبا ۹۹ ماه بعد از عمل مشخص می شود و در این هنگام تفاوت چهره پیش و بعد از کاشت کاملا محسوس خواهد بود.باید بگوییم که عمل کاشت مو دارای هیچ گونه عوارضی نخواهد بود و تنها همان ۲ هفته اول بعد از کاشت لازم به مراقبت دارد تا موها درست و خوب رشد نمایند.

نگاهی به تاریخچه کاشت مو

درباره تاریخچه کاشت مو مطالبی از قرن نوزدهم میلادی در دست می باشد که مبدایی برای عمل های کاشت مو بود ،در آن زمان برای نخستین بار تلاش شد تا عمل کاشت مو انجام گردد در این عمل بافت پوست سر به همراه مواز قسمتی برداشته و به محل طاسی برده شده و در آنجا پیوند زده می شود .در دهه ۳۰ میلادی پزشکان ژاپنی قدم های بعدی را در مسیر کاشت مو برداشتند و جراحان از گرافت های کوچک و گرافت های فولیکولی مو جهت درمان مناطق تاس شده و آسیب دیده در قسمت موها و ابرو و مژه استفاده می کردند.

ولی متاسفانه در جنگ جهانی تلاش متخصصان در زمینه کاشت مو محدودتر شد وپزشکانی که به چیز تازه ای دست پیدا می کردند ، آن را مخفی می کردند.در اواخر قرن ۵۰ میلادی با اتمام جنگ جهانی دوم ،عصر مدرن کاشت مو در غرب شروع شد.

یک پزشک متخصص آمریکایی به نام نرمن انریش با استفاده از گرافت های آزاد بیماراین که دارای الگوی طاسی مردانه بودند را مورد آزمایش قرار داد .پیش از آن تصور بیشتر مردم این بود که موی کاشته شده در محل دیگر به اندازه موهای منطقه اولیه رشد نخواهد کرد ولی دکتر نرمن انریش به همه ثابت کرد که موی کاشته شده در منطقه کاشته شده به همان مقدار رشد می کند که در منطقه دهنده(محل اولیه مو) رشد می کرد.

بعد از او دکتر والتر پی انگر که در رشته پوست دارای تخصص بود پارامترهای ناحیه مطمئن محل اولیه (دهنده) را تعریف نمود که پارامترهای این تعریف بر پایه برداشتن فولیکول موبه حالت نواری و روش FUE استفاده می شد.تا بیست سال بعد از دکتر والتر متخصصان باز هم دست از تلاش برنداشتند و روی گرافت های کوچک مشغول کار بودند ولی نتایج حاصل دارای موفقیت کمی بود و گرافت هایی که مورد استفاده قرار می گرفت ۲تا ۴ میلی متر بود که موجب می شد که سر بیمار به شکل عروسک در بیاید.و در نهایت زشکان با اعتراض های بیماران روبه رو می شدند و کمتر کسی علاقه مند به کاشت موی طبیعی بود.

در اواخر دهه ۸۰ میلادی دکتر بی ال لیمر با استفاده از میکروسکوپ برجسته نما نوارهای دهنده را به حالتی در آورد که با میکروگرافت ها نیز قابل استفاده بود و به تبع آن تکامل نحوه کاشت موی واحد فولیکولی شروع شد و نتیجه آن بود که شکل و شکاف گرافت ها کوچکتر گشت.گرافت های کوچکتر این امکان را برای پزشکان فراهم می آورد که بتوانند گرافت های واحد فولیکولی با تعداد بیشتر در منطقه پیوند گیرنده قرار دهند.

در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی متخصصان شروع به استفاده از روشی به نام برش جانبی کردند در این تکنیک جراح دو ا چهار گرافت فولیکولی را دنبال می کرد و این مسئله موجب می شد تا موی کاشته شده بهتر در محل خود جای بگیرد و موی کاشته شده در محل طاسی ،طبیعی به نظر برسد .درست است که این روش دارای جنبه های منفی نیز بود و این برش های جانبی موجب از بین رفتن حالت رگ های بیشتر از برش ها می گردند که به شکل موازی شکاف سهمی (ساژیتال) زده می شود .ولی استفاده از روش ساژیتال باعث می گردد تا موها و رگ های خونی کمتری برش بخورند . از ویژگی های مثبت روش ساژیتال این می باشد که آن ها به درون فرو می روند و از برش متقاطع فولیکول ها پیشگیری می کنند و همچنین موجب می شوند تا نیازی به تراشیدن موهای منطقه پیوند گیرنده نباشد.

در روش برش جانبی ،برش ها به شکل حرف T است ولی در روش ساژیتال برش هایی موازی با محل فعلی موها زده می شود .به کار بردن این دو روش در میان پزشکان زیاد مورد بحث می باشد و تعدادی از پزشکان هم از ترکیب دو دو روش استفاده می کنند.

در طی سالیان اخیر روش های انتقال مو از بانک مو به نواحی ریزش شده و ویژگی های طراحی خطوط رویش مو،روش های بی حسی و روش های برش و قرار دادن گرافت ها در منطقه ای ک هباید پیوند زده شود و همین طور زروش های آموزش و تربیت متخصصان در امور مختلف دارای پیشرفت شگرفی بوده است.در حال حاضرپزشکان با به کار بردن مینی گرفت و میکروگرفت و چینش ظریف آن ها به نتایج فوق العاده ای دست پیدا کرده اند.

روش های مختلف کاشت موی طبیعی

اغلب کاشت موی طبیعی به روش های fit وfut و روش ترکیبی در کیلینیک های کاشت مو انجام می گردد که ما در ادامه مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

کاشت موی طبیعی

کاشت مو به روش FUTو FUE چه شباهت ها و چه تفاوت هایی بتهم دارد؟

کاشت مو به روش(Follicualr Unit transplantation)FUT

روش کاشت موی FUT یا فولیکولار یونیت یک روش سنتی در میان عمل های کاشت مو به شمار می آید.در این روش یک نوار باریک از پوست پر پشت موی پشت سر یا اطراف سر برداشته می گردد و در پایان عمل منطقه ای که مو برداشت شده به شکل خاصی بخیه زده می شود و بعد از گذشت دو هفته بخیه ها را می کشند .نوار باریکی که از پشت سر برداشته شد به قظعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می گردند و این قطعات را در جلوی سر می کارند هر یک از این قطعات به طور میانگین دارای ۱ الی ۴ تار مو می باشند این روش موجب می شود تا موی کاشته شده طبیعی به نظر بیاید.

چگونگی کاشت مو به روش FIT :

متخصصان کاشت مو این روش را زمانی مورد استفاده قرار می دهند که متقاضی کاشت مو، دارای بانک موی خوبی باشد.در این روش دیگر نیازی به برش و زدن بخیه نمی باشد و همین طور به بستری شدن نیز نیازی نیست.و با استفاده از بی حسی موضعی می توان فولیکول های مو را با ابزار خاصی از بانک مو برداشت و در محل مورد نظر کاشت .در شرایطی که متقاضی دارای بانک موی خوب و مناسبی نباشد ؛می توان از موهای بدن فرد برای پیوند استفاده کرد .در این روش که موها از پشت سر برداشته می شود محل برداشت قابل دیدن نمی باشد و موهای کاشته شده دارای حالت بسیار طبیعی است وبعد از کاشت مو دیگر نیازی نیست که بیمار دوره نقاهت را بگذراند.

قیمت و هزینه کاشت موی طبیعی به چه صورتی می باشد؟

هزینه کاشت مو بر پایه تعداد گرافت های کاشته و همین طور مهارت پزشک متخصص بستگی دارد .فردی که برای پیوند مو به کیلینیک کاشت مو مراجعه می کند .این انتظار را دارد که با یم هزینه معقول کاشت موی با کیفیتی داشته باشد.البته باید به این نکته نیز توجه داشت که میزان هزینه ای که برای کاشت مو صرف می شود در برابر آن چیزی که بیمار به دست می آورد (منظور موی کاشته شده و دیگر چیزهای مربوط به آن می باشد) ناچیز می باشد.تعداد زیادی از مردم برای کاشت مو به کشورهای همسایه مراجعه می کنند ولی با پرداخت هزینه های بسیار زیاد نتیجه مد نظر را به دست نمی آورند.و این عمل را می توان در کلینیک های داخلی در ایران به هزینه پایین تر و کیفیت بهتری انجام داد.

هزینه کاشت مو به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به جنس پوست ،مقدار طاسی و… اشاره داشت.

چگونه باید بعد از عمل کاشت موی طبیعی از آن مراقبت کرد؟

 1. پس از پایان عمل کاشت مو فرد باید ۳ تا ۵ روز به استراحت بپردازد ،درست است که بعد از عمل می تواند کار های روزمره خود را دنبال کند ولی برای حاصل شدن نتیجه مطلوب بهتر می باشد که چند روزی را به استراحت بپردازد.
 2. خوب است که پیش از عمل یک نفر را همراه خود داشته باشد،درست است که این عمل نیازی به بیهوشی ندارد و به شل سرپایی انجام می گردد ولی حضور ی نفر همراه می تواند مفید باشد.
 3. بهتر است که فرد محل عمل را چند روزی به سی نشان ندهد .امکان دارد موهای پیوند شده و خون خشک شده برای آن ها خوش آیند نباشد.و موجب شود تا آن ها نسبت به نتیجه عمل دارای قضاوت عجولانه باشند و همین طور تاثیر منفی در روحیه خود فرد داشته باشد.
 4. در زمان خوابیدن از قرار گیری محل کاشته شده با بالشت خودداری کنید زیرا امکان دارد موجب ریزش موهای کاشته شده بشود.
 5. در صورتی که فرد حس کرد که موها دارای ریزش غیر عادی می باشند باید با پزشک خود مشورت بکند.
 6. در روز های اول بعد از کاشت مو بهتر می باشد که از شستن سر خود اجتناب کند زیرا امکان دارد موجب ریزش موها شود.
 7. ما به فردی که کاشت مو انجام داده است توصیه می کنیم که از گذاشتن کلاه بر سر خود اجتناب کند زیرا کلاه باعث گرم شدن محل و عبور نکردن هوا می گردد و این یک عامل می باشد برای کند شدن روند رشد موهای کاشته شده.
 8. در روز های ابتدایی بعد از عمل بهتر می باشد که فرد در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد این مورد هم می تواند به گرافت های مو آسیب برساند و روند رشد مو را کند تر کند.
 9. فرد باید تلاش کند که از عرق کردن پیشگیری کند زیرا عرق کردن موجب عفونت در محل کاشت می شود ،رعایت این مسئله برای کسانی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند و همین طور برای ورزشکاران دارای اهمیت بیشتری می باشد .
 10. پس از اینکه فرد از پزشک اجازه شستشو گرفت می تواند برای جلوگیری از تعرق و ایجاد عفونت ،موها را با صابون ملایم بشوید.
 11. بهتر می باشد که فرد استرس را از خود دور کند و همین طور صبر داشته باشد داشتن صب و حوصله بعد از عمل بسیار با اهمیت می باشد فرد هرگز نباید نگران این مسئله باشد که مبادا عمل جواب ندهد و سر او به همان شکل باقی بماند.باید به سر خود فرصت بدهد تا خود را مرمت کند و درباره کاشت مو عجولانه قضاوت نکند.

عمل پیوند مو برای ریزش مو سکه ای :

ریزش مو به شکل سکه ای اغلب در میان جوانان رواج دارد و موجب می شود تا در روحیه آن ها هم موثر باشد.این ریزش مو رخ می دهد و در سنین مختلف می تواند اتفاق بیفتد .این نوع ریزش در میان خانم ها و آقایان امکان دارد اتفاق بیفتد و تنها مختص به جنسیت خاصی نیست.ریزش مو می تواند در قسمت های ابرو ،ریش ،موی سر و سبیل اتفاق بیفتد البته این موارد اغلب به طور هم زمان رخ نمی دهد.

در ادامه مطلب نکاتی را در این باره ذکر خواهیم کرد:

 1. برخلاف تصور عامه مردم در ریزش سکه ای مو،فولیکول مو از بین نمی رود و این ریزش به شکل دائمی نخواهد بود و رویش مو دوباره انجام می گردد.
 2. معمولا نخستین قسمتی که در آن ریزش سکه ای روی می دهد در موهای سر می باشد.
 3. چنین به نظر می رسد که این بیماری یک بیماری ژنتیکی می باشد و می تواند ناخن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 4. از علت های این بیماری می تواند عفونت و وجود قارچ در محل ریزش باشد.
 5. استرس نیز می تواند یکی از دلایل به وجود آمدن این بیماری باشد.
 6. بر طبق مشاهدات می توان گفت که این بیماری بیشتر در ده های دوم تا چهارم زندگی یک فرد روی می دهد.
 7. حدودا در ۳۵-۸۵% موارد یک سال بعد از ریزش دوباره رویش را شاهد خواهیم بود.

برای کاشت موی سر یک فرد طاس چند جلسه مورد نیاز می باشد؟

میزان برداشت از ناحیه ای از سطح سر که به اصطلاح ناحیه دهنده مو گفته می شود ،تا حدی مجاز می باشد که به این ناحیه از سر آسیبی نرسد و پوست تحمل آن میزان برداشت را داشته باشد و پس از برداشت ،ظاهر پوست آن ناحیه بد شکل و بد فرم نگردد.

بنابراین در نتیجه تعداد موهایی که برای کاشت در ناحیه طاس سر فرد قابل برداشت می باشد ،محدود است حداکثر مویی که در یک جلسه بر طبق روش FUTقابل برداشت می باشد چهار تا پنج هزار تار مو و در یک جلسه به روش FIT بر اساس کیفیت پوست و موی شخص پنج تا شش هزار تار مو است.

برخی از بیماران بعد از یک جلسه کاشت موی طبیعی موفقیت آمیز ،هنگامی که مشاهده می کنند میزان تراکم کاشته شده در ناحیه ای از سر نسبت به میزان تار مو طبیعی در مشابه همان منطقه کمتر می باشد ،درخواست کاشت موی جدید می کنند درست است که این کار از لحاظ علمی ،عملی می باشد اما باید به این نکته هم توجه داشت که جهت کاشت موی مجدد باید برداشت مجدد از ناحیه دهنده مو داشته باشیم و با این کار تعداد موهای موجود در ناحیه دهنده خیلی کمتر خواهد شد.
با کم شدن تراکم موی ناحیه دهنده میزان مو جهت کاشت موی بعدی در مناطق طاسی که در آینده ایجاد می شوند(که حتما این اتفاق خواهد افتاد زیرا ریزش موی مردانه یک روند رو به جلو و دائمی می باشد )باقی مانده و بعد ها یک سری مشکلاتی از لحاظ زیبایی برای بیمار ایجاد می کند.

برای اینکه درک درستی از این موضوع داشته باشید تصور کنید که شخصی سه بار کاشت موی طبیعی در جلو سر خود انجام داده و میزان تراکم مناسب در جلو سرش به وجود آمده .مشخص می باشد که تعداد موهای ناحیه دهنده در پشت سر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است .بعد از گذشت مدتی موهای قسمت دیگری از سرش دچار ریزش موی مردانه می شود ونیاز به کاشت مو پیدا می کند اما فرد مشاهده می کند که مویی در پشت سر باقی نمانده است تا عمل کاشت مو را انجام دهد .به همین دلیل است که متخصصان همواره توصیه می کنند فرد در برداشت مو از ناحیه دهنده با احتیاط عمل کند و اینده نگر باشد.

آیا کاشت موی طبیعی می تواند سرطان زا باشد؟

به دلیل شیوع بیماری سرطان در جامعه کنونی ما و ناکافی بودن اطلاعات مردم در این زمینه تعدادی از افراد که به دنبال بر هم زدن آرامش مرم می باشند ،شایعاتی مانند سرطان زا بودن کاشت مو را در جامعه رواج داده و می دهند که کاملا نادرست می باشد در اینجا باید اشاره کنیم که مهمترین عواملی که موجب ایجاد سرطان پوست می شوند عبارت می باشند از:ژنتیک،تعدادی از مواد معدنی مانند آرسنیک و سیلیکون،اشعه آفتاب ،هیدروکربن های کارسینوژنو برخی از بیماری های ارثی.

آیا کاشت موی طبیعی می تواند سبب سردرد شود؟

در سال های گذشته جهت انجام کاشت موی طبیعی از لوازم غیر ظریف استفاده می شد که دارای عوارضی مانند سر درد برای بیماران بود ،ولی اکنون با روش های پیشرفته و امروزی و استفاده و بهرهمندی از ابزار میکروسکوپیک و خیلی ظریف ،دیگر این مشکل برای بیمار به وجود نمی آید. حتی جالب می باشد که بدانید که سردرد های میگرنی فردی که کاشت موی طبیعی انجام می دهد،کاهش پیدا می کند.البته در شب اول و دوم پس از انجام عمل مانند هر عمل دیگری سردرد های خفیفی به وجود می آید که با مصرف مسکن برطرف می گردد و مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی کند. به مرور زمان این مسئله نیز ثابت شده است که کاشت موی طبیعی از ریزش موهای خدادی فرد نیز جلوگیری می نماید.

متخصصان پوست و مو در مرحله اول جهت درمان ریزش مو از داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید برای قطع ریزش مو استفاده می کنند و در ریزش مو درجه دوم از کاشت مو برای وشرایط طاسی موبیمار استفاده می نمایند ریزش یا عدم ریزش موهای شخص در آینده به ژنتیک فرد وابسته می باشد و دارای ارتباطی با کاشت مو نمی باشد.

به غیر از انچه در مورد ریزش مو به دلیل سابقه ژنتیکی بیان شد دلیل دیگری برای ریزش مو کمک گرفتن از افراد فاقد صلاحیت علمی و غیر متخصص در امر کاشت مو می باشد.در صورتی که فرد غیر متخصص ،کاشت موی شما را نجام دهد علاوه بر ریزش مجدد آن ،باعث آسیب رسیدن به موهای موجود فرد هم می شود.

چه عواملی را پزشک باید در طراحی مناسب و درست خط موی جلو سر رعایت نماید؟

میزان و نوع ریزش موی سر ،شکل کلی سر بیمار،سن شخص ،احتمال ریزش مو در آینده(و لزا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو)و انتظارات بیمار ،بیمار بایست در مورد چگونگی خط مو تمام مسائل را به پزشک خود بسپارد و پیشنهاد دکتر خود را قبول کند زیرا اتفاق افتاده است که بیمار با طرح پیشنهادی پزشک خود موافقت نکرده و درخواست کرده است که خط موی پیشانیش زیاد از حد گرد یا پایین باشد و پس از روییدن موها فهمیده اند که بهتر می بود که نظر پزشک را قبول می کرد.

پزشک متخصص باید به بیمار خود توضیح دهد که امکان اصلاح موهای کاشته شده وجود دارد وبدین صورت که اگر بعد از درآمدن موها نارضایتی وجود داشته باشد ؛می توان آن را پایین تر آورد و یا گردتر نمود ولی اگر این خط از اول دارای طراحی درستی نباشد ،اصلاح آن بسیار دشوار و گاهی ممکن است غیر ممکن باشد.طراحی خط موی جلوی سر مورد مهمی می باشد که باید باید برای آن وقت زیادی صرف شود و زیاد مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در هنگام طراحی خط مو باید نهایت دقت را انجام داد چون با ترمیم کاشت مو می شود خط مو را پایین تر آورد اما بالاتر بردن آن دشوار می باشد.اغلب بیماران کم سن و سال اکثراً می خواهند خط مویشان پایینتر باشد اما این افراد به بیست سال بعد خود فکر نمی کنند که خط موی پایین برای سن زیاد مناسب نمی باشد و موجب غیر عادی دیده شدن فرد می شود.

معمولا پزشکان همیشه در قانع نمودن افراد کم سن وسال که ریزش مو شدید دارند برای طرح مناسب خط مو دچار مشکل می شوند .چون این گروه سنی در مورد محل مناسب خط موی جلوی سر برداشت غلطی دارند و اشتباه تصمیم می گیرند و از آنجایی که به شدت نگران وضعیت فعلی خود می باشند و دچار استرس شدید هستند ،بنابراین نمی توانند تصمیم درستی بگیرند.

کاشت مو با استفاده از لیزر

تعدادی از پزشکان بعد از انجام عمل کاشت مو از لیزر جهت تسریع در روند بهبودی فرد استفاده می کنند .استفاده از لیزر جهت انجام عمل کاشت مو واقعیت نداشته و ادعای دروغی بیشتر نمی باشد و و بیشتر در تبلیغات شبکه های مجازی و ماهواره ای مطرح می باشد که مردم نباید به این تبلیغات توجه داشته باشند و بهترین کار این می باشد که این عمل را به دست متخصص این کار بسپارند.

© کپی رایت - کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت برای مجله پزشکی و سلامت درمان تایم محفوض می باشد.