متخصص گوش ، حلق و بینی , لیست پزشکان فوق تخصص گوش و حلق و بینی در تهران , بهترین متخصص ENT در تهران , فوق تخصص ent تهران

متخصص گوش ، حلق و بینی کیست ؟

به پزشکانی که که در زمینه های تشخیص دادن ، مراقبت ف درمان بیماری های گوش ، بینی ، سرو گردن و گلو آموزش دیده اند متخصصان گوش ، حلق و بینی گفته می شود ، به این گروه از پزشکان ، پزشکان ENT می گویند .

متخصص گوش ، حلق و بینی

متخصص گوش ، حلق و بینی

وظایف متخصصان گوش ، حلق و بینی چیست ؟

متخصصان گوش حلق بینی علاوه بر این که به بیاری های تنفسی ، گوش  ، حلق و بینی تسلط کامل دارند می توانند بیماری های حنجره ، سینوس ها و ساختار صورت و گردن را نیز تشخیص داده و درمان کنند . متخصصین گوش ، حلق و بینی دوره های آموزشی در ارتباط با درمان های گفتاری و شنوایی را طی کرده اند . وظایف این متخصصان به نوع بیماری و تخصص اضافی که دارند بستگی دارد و با در نظر گرفتن شرایط کارهای خود را انجام خواهند داد .

گوش ها و بینی

پزشکانی که متخصص گوش حلق و بینی می باشند می توانند تمام اختلالات گوشی از جمله کم شنوایی ، اختلالات ناتوانی در حفظ تعادل ، سوت گشیدن گوش و سایر مشکلاتی که از خارج و داخل گوش به وجود می آید را می تواند شناسایی و درمان کند .

علاوه بر این یک متخصص گوش حلق بینی می تواند اختلالات و مشکلات سینوسی و پلیپ بینی را تشخیص دهد مانند : خرناس کشیدن در خواب ، آلرژی ، اختلالات چشایی و غیره . در بعضی از مواقع نیز دیده شده است که متخصص گوش و حلق و بینی جراحی های پلاستیکی را برای حل کردن مشکلات ساختاری بینی انجام دهند .

سر و گردن

پزشکان و متخصص گوش ، حلق و بینی در صورت وجود داشتن سردرد و مشکلات دیگر در ناحیه سر و گردن را بدنبال علت های سردردهای میگرنی نیز هستند ، علاوه بر آن بیماری ها و اختلالات گلو ، تیروئید و حنجره را نیز که شامل اختلال در خوردن ، بلعیدن ، صحبت کردن و غیره است را تشخیص و درمان می کنند .

متخصص گوش ، حلق و بینی همچنین به درمان کردن مشکلات سر و گردن نیز می پردازد که شامل موارد سیستم بینایی ، شنیداری و بویایی می شود که احتمال دارد در اثر بیماری های ویروسی ، تصادفات و یا سرطان باشد . درمان کردن مشکلات عصبی جمجمه نیز شامل این تخصص می شود .

آزمایش ، تشخیص و درمان

متخصص گوش ، حلق و بینی آزمایش های متفاوتی را انجام میدهد تا بررسی های لازم را از لحاظ حساسیت ، بیماری های ویروسی و یا سرطان انجام می دهد. متخصص دارو تجویز کرده و درمان را اجرا می کند ، شنوایی را آزمایش کرده و فرد بیمار را به پزشک متخصص مربوط راهنمایی می کند .

متخصص ent در مواقعی نیز جراحی های پلاستیکی را برای درمان ساختاری انجام میدهد که این کار را با استفاده از قدرتمندترین میکروسکوپ ها انجام می دهد. در این گونه جراحی ها پلیپ را حذف ، شکاف سقف دهان را اصلاح ، تومورها و یا غده های سرطانی را برداشته و درمان می کنند و یا شکل ظاهری بینی را تغییر می دهند .

متخصص گوش ، حلق و بینی چگونه آموزش می بیند ؟

این متخصصین بعد از اینکه دوره شش ساله را گذارندند باید از دو تا چهارسال برای دریافت تخصص دوره ببینند. پزشکان گوش ، حلق و بینی در ادامه می توانند فلوشیپ خود را در یکی از حوزه های آلرژی ، جراحی پلاستیک و بازسازی کننده صورت ، بیماری های سر و گردن ،گوش و حلق و بینی اطفال و غیره بگیرند . بعضی از این پزشکان علاقه دارند که تخصص خود را در یک موضوع بالا ببرند .

متخصص ent

معیارهایی که برای انتخاب متخصص گوش ، حلق و بینی لازم است :

  • تحصیل و آموزش پزشکی
  • گواهی و بوردهای تخصصی
  • تخصص پزشک در بیماری‌های قسمت خاصی از بدن
  • فیلد و زیرمجموعه تخصصی پزشک
  • محل مطب
  • دسترسی به پزشک مربوطه
  • پوشش بیمه‌ای

متخصص ent

حوزه های مختلف تخصص گوش ، حلق و بینی :

آلرژی :

برای درمان آلرژی متخصصان راه های زیادی دارند مانند درمان از طریق دارو و ایمنی درمانی یا اجتناب از آلودگی ، خاک و غذا و دیگر مواد حساسیت زایی که گوش و بینی و حلق را تحت تاثیر قرار می دهد . متخصص های بینی و گوش و حلق بیماری هایی نیز زکام بهاره ، ورم غشا مخاطی بینی در دو نوع فصلی و یا دائم ، سینوزیت مزمن ، التهاب حنجره ، گلو درد ، عفونت گوش میانی و سرگیجه و غیره را می توانند تشخیص و درمان کنند .

جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی صورت :

در زمان هایی نیز بعضی از ناهنجاریهای صورت گردن و بینی و غیره از طریق جراحی ترمیم و درمان می شوند . این جراحی ها که از شاخه های تخصص گوش و حلق و بینی می باشند عبارتند از جراحی انحرافات بینی ، جراحی زیبایی بینی ، لیفتینگ بینی ، کام شکافته ، انتادگی پلک ، ریزش مو و انواع دفرمه شدن های دیگر در گوش .

سرو گردن :

متخصص های گوش ، حلق و بینی برای تشخیص و درمان بیماری هایی همچون : تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در سر و گردن بینی، سینوس‌ها، دهان، گلو، حنجره و قسمت بالای مری از جمله تیروئید و پاراتیروئید برآمدگی در گردن یا تیروئید، سرطان حنجره رسیدگی می‌کند.

لارینگولوژی یا حنجره شناسی :

در این گونه ناهنجاری های گلو شامل مشکلاتی نظیر صدا و بلع است . در این ناهنجاری ها متخصص بیماری هایی شامل گلو درد ، گرفتگی صدا یا سینه ، اختلالات بلع ، برگشت اسید معده یا همان رفلاکس ، عفونت ها و تومورها را بررسی می کنند .

گوش شناسی و نوروتولوژی :

این ناهنجاری های گوش عبارتند از تروما یا آسیب ، عفونت ، تومورهای خوش خیم ، اختلالات مسیر اعصاب که شنوایی انسان و تعادلش را تحت تاثیر قرار می دهد. متخصصان گوش ، حلق و بینی در این ناهنجاری با عفونت گوش ، عفونت گوش خارجی ، از دادن شنوایی ، درد در ناحیه سر و صورت و گردن ، زنگ زدن گوش و سرگیجه درگیر هستند و آنها را بررسی می کنند .

متخصص گوش ، حلق و بینی اطفال :

متخصص گوش  حلق بینی کودکان با بیماری های نقص سرو گردن در هنگام تولد و بیماری های تاخیر تکامل سروکار دارند و آنها را بررسی و درمان می کنند .

راینولوژی :

راینولوژی اختلالات بینی و سینوس ها را شناسایی می کند . بیماری هایی که در زمان داشتن باید به راینولوژی مراجعه کنیم عبارتند از : اختلال سینوسی ، خونریزی بینی ، گرفتگی بینی ، از دست دادن حس چشایی ، پلیپ ها و تومورها .