سرطان دهانه رحم و درمان این بیماری , سرطان سرویکس

سرطان دهانه رحم و درمان این بیماری : در این نوشته ما تلاش می کنیم اطلاعاتی کامل از سرطان دهانه رحم را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و قابل ذکر می باشد که این مطالب به مرور و در طول زمان ،جمع آوری و تکمیل و همین طور مطالب جدید به آن اضافه گردیده است.

تعریف سرطان دهانه رحم (سرطان سرویکس)

در مورد این نوع سرطان باید بگوییم که متاسفانه دومین سرطان شایع و چهارمین عامل سرطانی منجر به مرگ در زنان ،سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس (گردن رحم )است.هر ساله هزار زن در سراسر دنیا دچار این بیماری می شوند.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم (سرویکس) یک لوله باریک در پایین ترین قسمت رحم زنان می باشد که به طرف واژن ادامه می یابد.مانند سایر اعضای بدن ، این عضو از بدن نیز دارای سلول های مختلفی می باشد که اگر نیاز باشد این سلول ها شروع به تقسیم شدن می کنند .ولی در صورتی که این سلول ها بدون عدم نیاز شروع به تقسیم سلولی غیر طبیعی بکنند تبدیل به توده های بافتی می گردند که در اصطلاح به آن ها تومور گفته می شود و از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به دیگر قسمت های بدن مانند مثانه ،روده که در مجاورت این قسمت می باشند ، گسترش پیدا می کند .از مواردی که موجب خطرناک شدن این بیماری می گردد این می باشد که ،تا هنگامی این بیماری گسترش نیافته وپیشرفته نشده است ،علائم خود را نشان نمی دهد و بعد از گسترش آن به مثانه ،روده و کبد و ریه علائم آن مشخص می گردد.

در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه و به موقع تشخیص داده شود ،قابل درمان می باشد.به همین خاطر در صورتی که فرد تغییرات و علائم غیر معمولی در اندام جنسی و تناسلی خود مشاهده نمود باید هر چه سریعتر به پزشک متخصص زنان مراجعه نماید چون احتمال درمان در مراحل اولیه بسیار بیشتر از مراحل پیشرفته تر شده این نوع سرطان می باشد.

چه عواملی موجب ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند؟

عفونت به ویروس پاپیلون انسانی یا HPV در ۹۰ درصد موارد موجب به وجود آمدن بیماری در افراد می شود .این امکان وجود دارد که فرد چندین سال به این ویروس آلوده باشد ولی از آن بی اطلاع باشد .هنگامی که این ویروس به مدت طولانی در بدن فرد باشد امکان دارد که خود را به تدریج نشان دهد و تعدادی از سلول های دهانه رحم را تبدیل به سلول های سرطانی خطرناک نماید.البته در تعداد زیادی از افراد هم عفونت به این ویروس موجب ایجاد بیماری نمی شود.باید بوییم که افرادی هم که در زیر ذکر شده اند مستعد ابتلا به سرطان رحم می باشند:

 • کسانی که به دخانیات اعتیاد دارند.
 • خانم هایی که بارداری و زایمان های متعدد داشته اند.
 • خانم هایی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی می باشند:مثل افرادی که دارو مصرف می کنند ویا مبتلا به ایدز می باشند.
 • خانم هایی که قرص های ضد بارداری خوراکی به مدت ۵ سال یا بیشتر مصرف نموده اند.
 • خانم هایی که در سنین پایین شروع به رابطه جنسی کرده اند .
 • آن عده از افراد که دارای شریک های جنسی متعددی می باشند.
 • خانم هایی که همسران آن ها دارای چند شریک جنسی است.
 • خانم هایی که کمبود ویتامین C،A و اسید فولیک دارند.
 • خانم هایی که دچار چاقی مفرط می باشند.
 • خانم های که بچه ای به دنیا نیاورده اند.

سرطان رحم دارای چه علائمی می باشد؟

خون ریزی غیر عادی از واژن

این امکان وجود دارد که این علامت نشانه یک بیماری دیگری نیز باشد اما به طور کلی به علت ایجاد توده های غیر طبیعی و پاره شدن مویرگ های اطراف آن خونریزی ایجاد می گردد .ممکن است این خون ریزی بعد از رابطه جنسی ،بین دوره های قاعدگی ،پس از معاینات لگنی ،پس از دوش واژینال و حتی بعد از یائسگی اتفاق بیفتد.

ترشحات متعدد و غیر عادی از واژن

در صورتی که این ترشحات بی بو ودارای رنگی روشن باشد ،طبیعی می باشد اما اگر ترشحات زیاد وبه رنگ قهوه ای یا رنگ پریده باشند ویا با خون مخلوط شده باشند غیر عادی می باشد.

درد داشتن در هنگام برقراری رابطه جنسی

در صورتی که درد در زمان رابطه جنسی شدید باشد ،این نشان دهنده آن می باشد که سرطان به ناحیه تناسلی گسترش پیدا کرده است.ولی این امکان نیز وجود دارد که این درد به علت سرطان نبوده و بر اثر عفونت و بیماری های جنسی مانند STD باشند.

حس کردن درد و فشار شدید در لگن

باید بگوییم که درد لگن در خانم ها مخصوصاً در هنگام قائدگی به علت چرخه طبیعی آن شایع می باشد .اما در صورتی که در زمان غیر از قاعدگی وبه صورت ناگهانی ایجاد گردد یک هشداربرای سرطان سرویکس می باشد و حتی این امر نشان می دهد که این بیماری در مراحل پیشرفته خود قرار دارد.

حس درد کردن در زمان ادرار کردن

باید اشاره کنیم که رایج ترین علامت سرطان سرویکس احساس درد و ناراحتی در زمان ادار کردن می باشد و علامت های آن سوزش و احساس تنگی در مجاری اداری می باشد.این مسئله نشان دهنده پیشرفت سرطان به دستگاه اداری است.ولی باز هم لازم است که دقت داشته باشید که هر درد و سوزشی در مجاری ادراری حتما ً نمی تواند بر اثر سرطان باشد و می تواند علت های مختلفی مانند عفونت های ادراری یا قارچی ،مشکلات مثانه و حتی بیماری های جنسی داشته باشد.

تغییرات در زمان قاعدگی

از علائم شایع دیگر این بیماری تغییرات در دوران قاعدگی است که دوران قاعدگی طولانی تر شده و حجم خونریزی نیز شدیدتر است.

بی اختیاری در ادرار

در صورتی که یک فرد مایعات زیادی می نوشد ،بی اختیاری در ادرار یک مسئله طبیعی می باشد .اما اگر به صورت ناگهانی و بدون علت در فرد رخ دهد و ادرار نیز خونی باشد امکان دارد که یکی از علامت های سرطان دهانه رحم باشد.

کاهش پیدا کردن وزن فرد

کاهش پیدا کردن وزن در فرد بدون علت ،به صورت ناگهانی یکی از عامت های شایع همه سرطان ها است و این امر در مورد سرطان سرویکس نیز صادق می باشد.

خستگی مفرط

در صورتی که فرد بدون انجام فعالیت های بدنی احساس خستگی بکند این مسئله می تواند علامت بیماری در این فرد باشد.

پا درد و کمردرد

باید بگوییم که درد پاها و تورم آن ها به علت عدم گردش خون در این اعضا می باشد که ناشی از سرطان است و هر چه بیماری پیشرفت کند این درد دائمی می شود وحتی موجب ایجاد کمردرد نیز می گردد.

خارج شدن مدفوع و ادرار از واژن

روش های مختلف تشخیص سرطان دهانه رحم چیست؟

پاپ اسمیر :

این روش یک آزمایش موفق در تشخیص می باشد که ساده و بدون درد بوده که با نمونه برداری از سلول های داخل ویا اطراف رحم ،آن ها را جهت شناسایی سلول های غیر عادی بررسی می نمایند.

 آزمایش DNA HPV :

در آزمایش مورد نظر ،HPV از لحاظ پر خطر بودن بررسی می گردد این آزمایش معمولاً برای افرادی که تست پاپ اسمیر آن ها غیر عادی می باشد توصیه می گردد.

کولپوسکوپی :

این یک آزمایش ساده می باشد که مدت زمان زیادی نیاز ندارد و متخصص زنان به استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ سلول های دهانه رحم را چند برابر بزرگتر کرده و آن ها را بررسی می کند .اگر پزشک در آزمایش پاپ اسمیر مورد مشکوکی را مشاهده کرده باشد ،بایست حتماً بیمار را کولپوسکوپی نماید.

کوتاژ دهانه رحم :

کوتاژ خراش دهی و برداشتن سلول های داخلی دهانه رحم را می گویند که یکی از روش های تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد.

روش های مختلف درمان سرطان دهانه رحم

درمان این بیماری با توجه به این که این سرطان در چه مرحله ای است می تواند شامل موارد زیر باشد:

عمل جراحی : این جراحی می تواند با براشتن رحم ،غدد لنفاوی ،تخمدان ها ،و لوله های فالوپ باشد.

شیمی درمانی

رایو تراپی (پرتو درمانی)

این درمان ها امکان دارد که به تنهایی و یا به صورت ترکیبی برروی مریض انجام شوند.

روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

 • مصرف نکردن دخانیات
 • داشتن رابطه جنسی امن و سالم
 • معاینات منظم و دوره ای و انجام دادن تست پاپ اسمیر
 • زدن واکسن HPV پیش از بیست سالگی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *