آرتروسکوپی , هزینه عمل آرتروسکوپی | Arthroscopy

آرتروسکوپی , هزینه عمل آرتروسکوپی , فوق متخصص جراحی آرتروسکوپی , آرتروسکوپی چه نوع عمل جراحی می باشد ؟ : در ابتدا بهتر است توضیح مختصری درباره کلمه آرتروسکوپی ارائه دهیم تا عزیزانی که در با این کلمه آشنایی ندارند متوجه قضیه بشوند . کلمه آرتروسکوپی از ترکیب شدن دو کلمه Arthro و scopy تشکیل شده است که به ترتیب معنی هرکدام مفصل و دیدن می باشد. با توجه به معنی کلمه آرتروسکوپی باید متوجه بشویم که آرتروسکوپی یکی از انواع درمان های جرای می باشد که برای دیدن درون مفصل استفاده می شود . پزشک و متخصص ارتوپدی بعد از دیدن درون مفصل بیمار نوع آسیب مفصل را شناسایی کرده و برای درمان از جراحی های مختلف در صورت نیاز استفاده خواهد کرد .

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی زانو

نحوه انجام عمل آرتروسکوپی

نحوه انجام عمل آرتروسکوپی اینگونه می باشد که پزشک معالج در قدم اول شکافی در اندازه چند میلی متری در ناجیه جلویی مفصل ایجاد می کند و بعد آرتروسکوپ را که از یک لوله فلزی تو خالی ساخته شده است ( ظاهری مانند نی دارد) که در یک طرف آن دوربین فیلم برداری بسیار دقیقی وجود دارد را از شکاف ایجاد شده به درون مفصل هدایت می کند و در آنجا شروع به تصویر برداری می کند . تصاویری که از طریق این دوربین بسیار دقیق گرفته یا فیلم برداری می شود به مانیتوری که به دوربین وصل می باشد فرستاده می شود و در آنجا با وضوح بسیار بالا نمایش داده می شود . متخصص ارتوپد با دیدن این تصاویر نوع بیماری و آسیب دیدگی مفصل را شناسایی می کند . این جراحی هم برای تشخیص دادن نوع بیماری و هم برای درمان بکار می رود .

  له شدن بافت های دست , درمان شکستگی دست

در بعضی از مواقع پزشک معالج مجبور است برای درمان کردن بعضی از ضایعات درون مفصل شکاف دیگری را از همان ناحیه ایجاد کند پزشک ارتوپد این شکاف دیگر را برای وارد کردن ابزار های دیگر به مفصل ایجاد می کند و از این راه بافت هایی که آسیب دیده اند و برای مفصل مضر می باشند را از مفصل خارج می کند . از این روش بیشتر در بیماری های آسیب منیسک و لیگامان های درون مفصل زانو استفاده می کنند .

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

حرکات ورزشی ابتدایی بعد از عمل آرتروسکوپی مفصل زانو

برای این که بهترین نتیجه را از ایم به دست بیاوریم باید حرکات نرمشی که مخصوص زانو می باشند که متخصص ارتوپد آنها را برای شما توضیح می دهد را انجام دهید معمولا این نرمش ها در خانه به صورت روزانه و هر روز دو تا سه مرتبه که هر بار بیست تا سی دقیقه انجام می شود . در بعضی مواقع احتمال دارد که بعد از انجام دادن ورزش در ناحیه زانو درد و ورم احساس شود که در این صورت باید این نرمش را متوفق کرده و برای تسکین درد از استراحت ، بستن زانو به وسیله باند کشی و یا بالا نگه داشتن زانو استفاده کرد . این ورزش ها از سه قسمت ابتدایی ف حد متوسط و پیشرفته تشکیل می شود و بخاطر این است که از ابتدایی شروع شده و به حد متوسط و پیشرفته می رسد .

حرکات و نرمش های متوسط بعد از عمل آرتروسکوپی مفصل زانو

نرمش های متوسط بعد از عمل آرتروسکوپی روزانه ده مرتبه باید انجام شود ، این نرمش ها عبارتند از :

  • حرکت نرمشی مستقیم کردن مفصل زانو
  • حرکت نرمشی بالا بردن ساق پا در حالت خوابیده به پشت
  • حرکت نرمشی چمباتمه ملایم با صندلی
  • حرکت کششی عضلات جلوی ران در حالت ایستاده
  تعویض مفصل در بیماران هموفیلی

حرکات و ورزش های پیشرفته پس از عمل آرتروسکوپی مفصل زانو

این نرمش ها نیز همانند نرمش های متوسط روزانه ده مرتبه باید انجام شود که مهمترین آنها را در زیر بیان کرده ایم :

  • خم کردن زانو در حالت ایستاده
  • قدم به سمت جلو و بالا
  • قدم به سمت پهلو و بالا
  • صاف کردن زانو
  • حرکت کششی عضلات پشت ران در حالت خوابیده به پشت
  • حرکت کششی عضلات پشت ران در حالت خوابیده به پشت با استفاده و کمک دیوار
  • استفاده از دوچرفه ثابت
  • پیاده روی کردن
  • دویدن

نکته :

باید بگوییم که برای بهتر نتیجه گرفتن از عمل آرتروسکوپی انجام دادن نرمش هایی است که متخصص ارتوپد می گوید که عضلات نگه دارنده و حمایت کننده مفصل را تقویت می کند . پس بهتر است بعد از عمل به ورزش کردن ادامه داده و به توصیه های پزشکتان گوش دهید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *