متخصص فیزیوتراپی دست , هزینه فیزیوتراپی دست

دستگاه فیزیوتراپی دست

در حقیقت از دستگاه های مختلفی برای فیزیوتراپی دست استفاده می شود که از جمله ی این دستگاه ها می توان به جریان الکتریکی اشاره نمود: از جریان الکتریکی برای کاهش درد ،تورم ،بازآموزی حرکات و کمک به ترمیم عصب استفاده می گردد. دستگاه دیگری که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد اولتراسوند نام دارد این دستگاه نیز برای کاهش درد ،التهاب ،چسبندگی و کمک به فرآیند ترمیم بافت کاربرد دارد.

  • لیزر: از لیزر نیز به منظور کاهش درد ،ترمیم و کاهش التهاب استفاده می شود.
  • مگنت : از نیروی مغناطیسی نیز برای کاهش درد و کمک به جوش خوردگی استخوان ها کابرد دارد.برای شکستگی های جوش نخورده دارای تاثیرات زیادی می باشد.
  • هات بک : گرما جهت نرم شدن بافت نرم در فیزیوتراپی دست پیش از آغاز درمان های دستی و همین طور جهت کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سرما درمانی : جهت کاهش التهاب و کم کردن درد پس از تمرین درمانی سرما دارای کاربرد می باشد.
  • حمام متضاد : لازم به ذکر است که گرما و سرما به شکل متوالی و پشت سر هم در کاهش تورم ،درد ،اختلالات عصبی و مهیا شدن جهت درمان های دستی دارای کاربرد می باشد.

فیزیوتراپی دست

تجهیزات فیزیوتراپی دست

در فیزیوتراپی دست نیز تجهیزات گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که شامل استیمولیتور که خود متشکل از انواع جریان های الکتریکی است و تاثیرات مختلفی مثل اثرات ضد درد ،ضد التهاب ،تحریکات عضلانی و تحریکات عصبی را دارا می باشد.لیزر پر توان و کم توان که دارای اثر ضد التهاب ،ترمیم عصب و کاهش درد می باشد و همچنین در جراحی های دست و ترمیم عصب کاربرد فراوانی دارد.کامپرشن دارای اثر ضد التهاب و ادم بوده و در هنگامی که عضو برای مدتی بی حرکت بوده و دچار ادم می شود ،تاثیرات زیادی دارد .

تجهیزات ورزشی که متشکل از انواع تجهیزات جهت تقویت عضلات مچ دست و انگشتان بوده و جهت بازگشت قدرت عضلانی و همین طور بهبود حرکات فانکشنال کاربرد دارند .در ضمن از انواع مختلف کینزیوتیپ و بانداژ با هدف کاهش ادم و همین وطور حالت دهی در مفاصل که دچار خشکی شده اند ،استفاده می گردد .از این وسایل و تجهیزات با بسته به سطح بیمار و حاد و مزمن بودن آسیب مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت و هزینه فیزیوتراپی دست

لازم به ذکر است که عوامل گوناگونی در قیمت گذاری خدمات درمانی موثر می باشند.سالانه تعرفه های اولیه در مورد هر یک از خدمات مختلف فیزیوتراپی دست از سوی وزارت بهداشت تصویب شده و انجمن فیزیوتراپی آن را به کلینیک های مربوطه ابلاغ نموده و هزینه هر جلسه با توجه به نوع خدمتی که در این جلسه برای بیمار ارائه می شود ،محاسبه می شود برای همین هم می باشد که جلسات مختلف فیزیوتراپی دست دارای هزینه متفاوتی می باشند و هزینه همه جلسات برابر نیست.

  فیزیوتراپی زانو acl , هزینه هر جلسه فیزیوتراپی زانو با لیزر , فیزیوتراپی مینیسک زانو

لازم به ذکر است که هزینه هر جلسه را کاملا بر اساس تعرفه محاسبه می کنند و چنانچه بیمار از بیمه تکمیلی برخوردار باشد می تواند تا سقف پوشش بیمه خود از آن برای هزینه های فیزیوتراپی دست خود استفاده نماید.اگر یکی از اندام های اطراف مانند شانه ،ارنج هم بنابر نظر پزشک نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد ،هزینه آن اندام را هم برای فرد به صورت جداگانه محاسبه خواهند نمود.

هزینه فیزیوتراپی دست

مدت زمان فیزیوتراپی دست

باید گفت که زمان آغاز و مدت زمان انجام فیزیوتراپی دست ،بستگی به نوع ضایعه یا شدت آسیب دارد مثلا برای آسیب و پارگی عصب طول دوره درمان بیشتر بوده و نیاز به مدت زمان بیشتری دارد.ولی در اختلالاتی مثل گرفتگی های عضلانی و تاندونیت ها زمان طولل دوره درمان کمتر می باشد.در شکستگی ها نیز بر اساس شکل و نوع شکستگی فزمان درمان متغیر می باشد و تا زمان جوش خوردن کامل استخوان فرآیند درمان ادامه دارد.

در هر صورت در ضایعات مختلف و مشکل ها اهداف اصلی کسب قدرت عضلانی ،دامنه حرکتی شانه ،فانکشن ،کاهش درد و التهاب می باشد که در بیماران مختلف بر اساس نوع و شدت ضایعه متفاوت می باشد.از دیگر موارد موثر هم ، وضعیت سلامتی خود بیمار است که مثلا اگر بیمار دچار بیماری های زمینه ای مانند دیابت باشد ،نیاز به مدت زمان بیشتری برای دست یابی به بهبودی خواهد داشت.

لوازم فیزیوتراپی دست

در واقع از لوازم مختلفی برای فیزیوتراپی دست استفاده می گردد که از جمله ی آن ها می توان به دستگاه هایی مانند دستگاه های الکتروتراپی برای کاهش درد و التهاب ،لیزر برای ترمیم بافتی ،کاهش درد و التهاب .از مگنت برای کاهش درد و کمک به جوش خوردن شکستگی ها .از کامپرشتن برای کاهش ادم و تورن بافتی .از سرکا و گرما برای کاهش اسپاسم و التهاب و افزایش گردش خون استفاده می شود.از تجهیزات ورزش گوناگون هم مثل کش ها ،وزنه ها و دیگر وسایل تمرین درمانی جهت تقویت عضلات ،کشش عضلات کوتاه و به دست آوردن دامنه حرکتی استفاده می شود.

درضمن از تکنیک های مختلف کنزیوتیپینگ هم بر اساس وضعیت بیمار با اهداف گوناگون به منظور کاهش درد و التهاب ،کاهش فشار بر روی عضلات آسیب دیده و همین طور راحتر کردن فعالیت عضلات مهار شده استفاده می شود.

فیزیوتراپی دست نوزاد

در مورد این مسئله باید بگوییم که در هنگام تولد به علت کشیده شدن دست و آسیب به شبکه بازویی ،erb palsy یا ضایعه شبکه بازویی در نوزادان به وجود می آید .در طی این آسیب به اعصابی که وظیفه حس و حرکت بازو ،دست و انگشتان را بر عهده دارند ،صدمه وارد می شود .نوزادی که دچار این ضایعه در زمان تولد شده است ،حس و حرکت را در دست مبتلا از دست می دهد.چون حرکت دست مبتلا دچار اختلال می گردد حفظ حرکت در مفاصل و عضلات اندام مبتلا با هدف جلوگیری از عوارض بعدی مورد نیاز می باشد.

برای این گونه نوزادان باید درمان های فیزیوتراپی از هفته سوم شروع شود و این درمان ها متشکل از تکنیک های فیزیوتراپی دست ،pnf و تمرین درمانی است.نخست فیزیوترتاپیست سعی می کند که یک ارزیابی دقیقی را از وضعیت عضلات و مفاصل کودک داشته باشد .برنامه درمانی نوزاد متشکل از حفظ دامنه حرکتی مفاصل ،کشش عضلانی که امکان کوتاه شدگی در آن ها وجود دارد ،تمرین درمانی و همین طور آموزش خانواده نوزاد جهت انجام تمرینات در خانه است.

  فیزیوتراپی پا , قیمت و هزینه فیزیوتراپی پا

فیزیوتراپی دست راست

چون اکثریت افراد جامع راست دست می باشند لذا توانبخشی دست راست بعد از آسیب جهت بازگشت به زندکی معمولی و استقال فرد دارای اهمیت زیاد می باشد. و همین طور به خاطر اینکه مفاصل دست کوچک بوده و عضلات زیادی در این ناحیه قرار دارند ،زمانی که در این نایحه آسیبی به وجود می آید بلافاصله باید برای ممانعت از خشک شدن مفاصل و از کار افتادگی عضلات،درمان های توان بخشی برای فرد شروع شود.در توانبخشی فیزیوتراپی دست در صورتی که یک دوره بی حرکتی مورد نیاز باشد بعد از ان درمان های ضد التهاب ،ضد درد ،بهبود دامنه ی حرکتی و بالا بردن قدرت عضلانی شروع می کنند.

چنانچه مفاصل دچار خشکی شده باشند در این شرایط نیاز است که از نگه داشتن دست در پوزیشن هایی جهت افزایش دامنه حرکتی برای یک بازه ی زمانی معین استفاده گردد. جریان الکتریکی ضد درد ،لیزر کم توان و پر توان گرما وسرما و درمانی دستی توصیه می گردند.

حرکات فیزیوتراپی دست

چون دستان ما انسان ها یک عضوی می باشند که دارای حرکت زیادی بوده و دارای نقش مهمی در عملکرد های روزانه ما مانند برداشتن اشیاء ،پوشیدن لباس ،غذا خوردن و … دارند لذا بازگردان این عضو پس از وارد شدن آسیب به حالت اولیه در کوتاه ترین زمان ،از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.در آسیب های گوناگون فیزیوتراپی دست مانند انواع شکستگی ها یا آسیب های عضلانی در صورتی که در عضو تورم وجود داشته باشد ، نخست حرکاتی به فرد آموزش داده می شود که عضو بالاتر از سطح بدن بوده و بتوان با دامنه حرکتی کم تورم را برطرف نمود.

حرکات فیزیوتراپی دست

سپس برای ممانعت از کوتاهی یا چسبندگی عضلات از تمرین های کششی استفاده می گردد و به بیمار آموزش داده می شود تا عضلات را در جهات مختلف کشش دهد.بعد از آن هم جهت بازگشت به فعالیت های عادی تمرینات تقویتی جهت همه عضلات و تکمیل دامنه ی حرکتی به بیمار آموزش می دهند.

فیزیوتراپی دست چپ

همان گونه که می دانید حرکات ریزی و ظریف مانند نخ کردن سوزن ،بر عهده انگشتان و مچ است.بنابراین اگر مشکلی در ناحیه ی دست ،فرد ی به وجود بیاید ،درتمامی عملکرد های روزانه فرد تاثیرگذار خواهد بود . فیزیوتراپی دست چپ متشکل از موارد گوناگونی مثل به دست آوردن دامنه حرکتی تمام مفاصل ریز انگشتان و مچ و،کاهش درد کاهش التهاب ،به دست اورذن قدرت عضلانی ناحیه و عضلات اطراف ،به دست آوردن حرکات فانکشنال و بازگردانی توانایی بیمار برای انجام کارهای روزانه است.از فیزیوتراپی دست در انواع گوناگونی از ضایعات مانند شکستگی ها،پارگی و آسیب عضلات و عصب ،ارتروز ها روماتیسم مفصلی ،بیماری های نورلوژی ،بیماری های مادرزادی و .. استفاده می گردد که منظور از آن بالا بردن توانایی اندام و دست یابی به عملکرد طبیعی است.

  فیزیوتراپی کمر , هزینه فیزیوتراپی دیسک کمر

لیزر فیزیوتراپی دست

در مورد لیزر ها لازم است که اشاره داشته باشیم که لیزرها دارای دو نوع کم توان و پرتوان هستند.که در مراحل اولیه که التهاب و درد شدید است لیزر کم توان مورد استفاده قرار می گیرد و به تدریج از لیزر پرتوان استفاده می گردد.باید بگوییم که لیزر پرتوان به عناون یک دستگاه تاثیرگذار در درمان انواع اختلالت دست است.که برای هدف های مختلف می توان آن را مورد استفاده قرار داد در مراحل اولیه که درد شدید بوده و امکان دارد تورم وجود داشته باشد لیزر را با دو هدف کاهش درد و تورم مورد استفاده قرار می دهند .

با کاهش درد و تورم در صورتی که مشکل پارگی عضلانی یا شکستگی استخوانی وجود داشته باشد،لیزر را به منظور ترمیم بافت مورد استفاده قرار می دهند.در پایان باز در صورتی که همچنان فرد دچار محدودیت حرکتی باشد می توان پیش از فیزیوتراپی دست و تمرین درمانی از لیزر جهت نرم شدن بافت استفاده نمود.لازم به ذکر است که لیزر برای برطرف نمودن مشکلات دست بسیار مفید می باشد.

فیزیوتراپی دست شکسته

همان طور که در بالا نیز اشاره داشتیم دست دارای مفاصل بسیار کوچکی می باشد که زمانی که شکستگی در آن رخ می دهد بسیار مستعد خشک شدگی و محدودیت حرکتی می شوند.زمانی که دوره ی بی حرکتی دست به پایان رسید هر چه زودتر باید توانبخشی دست برای بازگرداندن دامنهی حرکتی ،انعطاف و قدرت عضلانی ،کاهش تورم و درد انجام پذیرد.اندام بی حرکت شده نخست به دلیل گردش خون ضعیف دچار تورم است که از لیزر ،نواربندی و ماساژ تخلیه ی تورم می توان استفاده نمود.

بعد از آن که از می توان برای کاهش شدت درد بیمار ،جریان الکتریکی ،حمام متضاد و جریان الکترکی باز آموزی حرکت را مورد استفاده قرار داد.در صورتی که شکستگی به صورت کامل جوش نخورد برای این کار می توان از مگنت تراپی استفاده نمود زیرا برای جوش خوردگی بسیار مفید می باشد.جهت بازگرداندن دامنه حرکتی و قدرت عضلانی فیزیوتراپی دست و تمرین درمانی همه عضلات ناحیه به شکل پیشرونده برای فرد انجام می گردد.

فیزیوتراپی تخصصی دست

در واقع دست های ما انسان ها تز جمله اعضای مهم ما می باشند چون مسئولیت انجام حرکات ظریف بر عهده دست ها است.این احتمال وجود دارد که دست های ما انسان ها به دلایل مختلفی مانند ضربه ،آرتروز ،بیماری های مفصلی ،آسیب های ورزشی ،فعالیت های تکراری و یا بیش از اندازه فشار بر روی اعصاب این ناحیه ،شکستگی ها و یا نقایص مادرزادی دچار اختلال گردند.

متخصص فیزیوتراپی دست از تکنیک های گوناگونی ماننند مدالیته های الکترکی جهت کاهش درد ،دستگاه هایی مانند لیزر و مکنت جهت ترمیم بافتی ،بازآموزی حرکات ،تکنیک های فیزیوتراپی دست مانند ماساژ و موبیلیزیشن و تکنیک های رهاسازی بافت نرم ،برنامه های تمرینات تقویتی و کششی منحصر به فرد جهت هر بیمار و همین طور از روش های کینزیوتیپینگ با هدف کاهش درد و درمان اختلالات این ناحیه به کار برده می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *