درمان تایم
درمان تایم
پی آرپی

تزریق پی آر پی (PRP) برای رفع چروک دور چشم و صورت , هزینه پی آر پی

پی آرپی(prp) چیست ؟

در واقع گونه جدید از پزشکی ترمیمی پی آر پی (Platelet Riched Plasma) می باشد که در این روش درمانی از خون خود بیمار استفاده می کنند ،نحوه انجام این روش درمانی به این صورت می باشد که جزء پلاسمای سرشار از پلاکت بعد از استخراج شدن ؛تغلیظ شده و دوباره با هدف جوانسازی مجدد پوست وارد بدن فرد می گردد.

اگر تا حدودی با علم پزشکی آشنا باشید می دانید که پلاکت های در قابلیت توقف خونریزی و بازسازی سلول ها و رگ های خونی آسیب دیده ی بدن ،دارای نقش بسزایی می باشند ،در حقیقت پلاکت ها متشکل از موادی به نام فاکتورهای رشد می باشند که سبب فعال شدن سلول های بدن و جوانی دوباره ی ان ها می شوند.

پلاکت های تغلیظ شده در پی آر پی متشکل از بخش قابل توجهی از پروتئین های زیست فعال ،مانند فاکتورهای رشد PDGF و VEGF می باشند .تحقیقات در این زمینه نشانگر این می باشد که این فاکتورهای رشد اغازگر ترمیم شتاب یافته ی بافت می باشند و بر اساس مشاهده های کارشناسان بر جوان سازی پوست نیز دارای اثرات مثبت می باشند.فاکتورهای رشد در هنگام آزاد شدن ،ترمیم بافت ،آنژیوژنزیس ( تشکیل مویرگ ها ) و تولید کلاژن را بهبود می دهند.

پی آرپی

پی آر پی دارای چه کاربرد هایی می باشد؟

به غیر از مواردی که در زیر ذکر خواهد شد از پی آر پی در تسریع روند بهبودی به صورت مستقیم بر روی زخم های کهنه ،زخم های دیابتی ،ترک های پوستی ،بعد از لیزرهای لایه برداری و مواردی مانند این استفاده می شود.همچنین باید اشاره کنیم که با هدف ارتقای کیفی پوست صورت و افزایش شادابی آن می توان از پی آر پی یا به صورت تنهایی و یا با مخلوط ماسک ها و ژلها به شکل موضعی استفاده نمود.

 • جوانسازی پوست صورت
 • جوانسازی دست
 • برطرف کردن آکنه
 • رفع چین و چروک
 • برطرف کردن خطوط اخم یا خنده
 • از بین بردن زخم های ناشی از بریدگی سوختگی و …
 • برطرف کردن پف و تیرگی دور چشم
 • کاشت مو و تقویت مو

مزایای پی آر پی

نحوه عملکرد پی آر پی (PRP)

خون ما انسان ها متشکل از پلاسما و عناص جامد معلق در پلاسما یعنی گلبول های قرمز و سفید و پلاکت ها می باشد .پلاکت ها اجسام کروی یا بیضوی کوچکی می باشند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول هایی به نام مگا کاریوسیت در مغز استخوان حاصل می شوند .در هر میلیمتر مکعب از خون اسنان 150 تا 400 هزار پلاکت موجود می باشد .مهمترین نقش پلاکت ها ممانعت از خونریزی رگ ها با استفاده از تشکیل توده پلاکتی و کمک به ترمیمی جدار عروق است.در حقیقت پلاکت ها در جواب به آسیب بافتی و پارگی عروق با با به وجود آوردن پلاک پلاکتی و لخته سبب هموستاژ شده و سپس با ترشح پروتئین های ویژه ای ،موجب ترمیم بافتی می گردند که متشکل از : کموتاکس سلول ها ، پرولیفراسیون و تمایز سلول ها ،حذف بافت آسیب دیده ،به وجود آوردن عروق . ماتریکس خارج سلولی و بازاسزی بافت آسیب دیده می باشد.

در حقیقت در پروسه ترمیم و بازسازی پلاکت ها بازیگر و تامین کننده اصلی فاکتورهای مورد نیاز می باشند.براساس توضیحاتی که در بالا ارائه کردیم می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که در صورتی که لاکت ها به شکل مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق گردند ؛سبب تحریک و آغاز رشد فرآیند بازسازی در آن موضع خواهند شد.به عنوان مثال در صورتی که در کنار فولیکول موتزریق شوند سبب رویش دوباره و طبیعی مو می شوند و اگر در پوست تزریق شوند سبب تجدید ساختار آن و برطرف شدن چین و چروک ،خطوط و… خواهند شد.  در ضمن چنانچه در استخوان و یا غضروف تزریق گردند موجب ترمیم شکستگی یا سائیدگی می شوند.لذا می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که از پی آر پی می توان هم در درمان بیماری ها و هم در جوان سازی پوست استفاده کرد.

روش های مختلف تزریق پی آر پی (PRP)

چگونگی انجام پی آر پی (PRP)

نحوه انجام این روش درمانی به این صورت می باشد که نخست مقدار کمی تقریبا حدود 60 سی سی از بیمار خون می گیرند و سپس آن را جهت آماده سازی در سانتیفیوژ قرار می دهند .بعد از جداسازی گلبول های سفید و قرمز از پلاسمای سرشار از پلاکت سرم موثری به دست می آید که سبب تحریک ترمیم سلولی در پوست می شود.متخصصین در کلینیک تخصصی پوست و مو قبل از آغاز عمل پوست را به صورت موضعی بی حس می نمایند سپس پی آر پی (PRP) و ACeLL را با هم ترکیب و در ناحیه مورد نظر تزریق می کنند.

بدن بیماران در برابر این عمل واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند و بیشتر به توانایی ذاتی التیام بخشی هر بدن وابسته می باشد.پس از دو سه ماه می توانیم شاهد بهبود فوق العاده ای در بدن فرد باشیم. افراد می توانند این عمل را با توجه به شدت واکنش بروز یافته هر 4 تا 6 ماه یک بار تکرار کنند.می توان مراحل مختلف این عمل را به صورت ،گرفتن خون از بیمار ،چرخاندن آن در سانتیفیوژ و تزریق به بدن بیمار خلاصه نماییم.

باید توجه شود که خونی که در طی این عمل از بدن فرد گرفته می شود بسیار ناچیز می باشد زمانی که فردی خون اهدا می کند حدود 500 میلی لیتر از بدن او خون گرفته می شود ،لذا گرفتن 60 میلی لیتر خون از فرد نمی تواند مشکلی را برای او به وجود بیاورد.همچنان که در بالا نیز اشاره داشتیم ،پلاک های خون بعد از جدا سازی با فرآورده بیوتکنولوژیک ACeLL ترکیب شده و سپس این محلول را در طی یک عمل بی درد به پوست تزریق می نمایند.

استفاده از پی آر پی (PRP) دارای چه مزایایی می باشد؟

 • از انجایی که در این روش درمانی از خون خود بیمار استفاده می شود لذا دارای عوارضی مانند عفونت ،انتقال بیماری و پس زدن نخواهد بود.
 • دارای پذیریش بسیار زیادی از طرف بیمار می باشد.
 • نگرانی در رابطه با غیر استاندارد بودن یا ناشناخته بودن محصول وجود ندارد.
 • با توجه به وجود کیت مخصوص فرآیند کار کاملا استریل می باشد.
 • این روش درمانی نیازی به استراحت و بستری شدن ندارد.
 • می توان ادعا کرد که این روش درمانی کاملا بی درد می باشد و هر فردی به آسانی می تواند آن را تحمل نماید.
 • چنانچه کم یا زیاد تزریق شود نمی تواند برای بیمار ایجاد خطر کند.
 • این روش یک روش غیر تهاجمی بوده و دارای خطرات کمی می باشد.
 • دارای اثر و ماندگاری طولانی مدتی می باشد.
 • این روش درمانی هم برای خانم ها و هم برای آقایان دارای کاربرد می باشد و دارای هیچ گونه محدودیت سنی یا جنسی نیز نیست.
 • لازم به ذکر است که وجود آنتی بادی ها در پلاسما به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می نماید.
 • از این محلول می توان در همه نواحی بدن استفاده کرد و از این لحاظ دارای محدودیت نمی باشد.
 • با انواع روش های مختلف می توان آن را مورد استفاده قرار داد.
 • از نظر ایمونولوژی خنثی بوده و ایجاد هیچ گونه حساسیت یا آلرژی را سبب نمی شود.
 • در مقایسه با روش های مشابه دارای هزینه زیادی نمی باشد.
 • این روش درمانی می تواند دوره نقاهت پس از عمل جراحی را به صورت مشخصی کاهش دهد.

پی آر پی دارای چه عوارضی می باشد؟

چون در روش درمانی پی آرپی (PRP) در واقع محلولی با غلظت بالا از سلول های خود بدن می باشد که همواره در بدن جریان دارد ،این روش درمانی دارای عوارض بسیار محدودی می باشد و چنانچه محیط استریل باشد و وسایل هم همین طور، در این روش بروز عفونت وجود نخواد داشت. لذا می توان با خیالی راحت و بدون هیچ گونه نگرانی از تحمل عوارض نامطلوب برای انجام این عمل مطمئن و راحت به کلینیک تخصصی پوست و مو مراجعه نمود .در این روش درمانی حساسیت و یا واکنش های آلرژیک نیز بسیار به ندرت مشاهده می شوند و اگر هم دیده شوند بسیار ناچیز بوده و استفاده از قرص های ضد حساسیت برطرف خواهند شد.

درمان با استفاده از پی آر پی (prp) دارای چه نتایجی می باشد؟

مدت زمان زیادی از موقعی که پی آر پی در پزشکی جهت خواص التیام زخم به رسمیت شناخته شده است می گذرد. لذا به همین خاطر هم می باشد که به وسیله ی چندین تخصص پزشکی مختلف مانند ارتوپدی ،معالجه و درمان امراض پا ،دندان پزشکی ،جراحی پلاستیک ، عروقی و ستون فقرات ،به صورت وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.نحوه انجام این روش درمانی به این صورت می باشد که با استفاده از اجزای خون به نام پلاکت ها که متشکل از فاکتورهای رشد می باشند ،سلول های بدن فعال و نوسازی می گردند.این فاکتورهای رشد ،زمانی که در بدن تولید می گردند ،موجب ساخته شدن سلول های جدید در راستای جوانسازی پوست می گردند.

بایداین نکته را یاد آور شویم که این روش درمانی در افراد مختلف دارای نتایج متفاوتی می باشد که به وضعیت سلول های فرد بستگی دارد.باید بگوییم که در روش درمانی در افرادی مانند افراد سیگاری ،افراد سالخورده ،افراد دارای بیماری های مزمن ،افراد با تغذیه نامناسب ،کسانی که همیشه در معرض نورخورشید قرار دارند و و کسانی که از پوست خود مراقبت به عمل نمی آورند ،دارای نتایج ضعیفی می باشد.

بر اساس امار تهیه شده از بیمارانی که قبلا از این روش درمانی استفاده کرده اند محققان به این نتیجه رسیده اند که این روش در 60% افراد نتایج خوب ،در 30 % افراد نتایج متوسط و در 10% افراد نتایج ضعیف دارد. بیشتر بیماران تنها در یک جلسه درمانی می توانند از این روش درمانی نتیجه بگیرند اما در کسانی که سالخورده می باشند و دارای سنین بالایی هستند جهت دست یابی به نتایج مطلوب احتمالا نیاز به 1تا 4 جلسه به فاصله چند ماه باشد.

هزینه و قیمت پی آر پی (PRP)

نمی توان هزینه مشخصی را برای این روش درمانی اعلام نمود ولی باید بگوییم که قیمت انجام پی آر پی با توجه به محدوده ،مرکز درمانی ،نوع و تعداد کیتی که مورد استفاده قرار می گیرد برای افراد مختلف متغییر می باشد.باید بگوییم که دو نکته مهم در عمل پی آر پی وجود دارد.نکته اول به کارگیری کیت های مرغوب و نکته دوم آماده سازی پی آر پی (PRP) به روش درست تا بالاترین درجه خلوص پلاکت حاصل شده و که حداقل آسیب به پلاکت ها وارد گردد.

قیمت پی آر پی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط