پرستار سالمند , نگهداری از سالمندان , پرستار سالمند ارزان | آسایش ایده آل

پرستار سالمند , نگهداری و مراقبت از سالمندان کاردشواری نیست و تنها نیاز به حوصله و وقت دارد . همه ما باید بدانیم که سالمندان فردا هستیم لذا همیشه با سالمندان با ملایمت و لطافت برخورد کنیم و از آنها مراقبت کنیم . بروز مسائل اقتصادی امروزه وضعیت خیلی از خانواده ها را برای نگهداری از سالمندان دشوار کرده است .

فهرست عناوین

پرستار سالمند , نگهداری و مراقبت از سالمندان کاردشواری نیست و تنها نیاز به حوصله و وقت دارد . همه ما باید بدانیم که سالمندان فردا هستیم لذا همیشه با سالمندان با ملایمت و لطافت برخورد کنیم و از آنها مراقبت کنیم . بروز مسائل اقتصادی امروزه وضعیت خیلی از خانواده ها را برای نگهداری از سالمندان دشوار کرده است . از طرفی بیماری کووید ۱۹ (کرونا) نیز موجب شده است تا بیشتر مراکز درمانی سالمندان و … بسته شود . که کار را بیش از بیش سخت تر کرده است.

با مشکلاتی که پیش امده و مشغله کاری که در خانواده هست که هم مرد و هم زن باید برای گذران زندگی کار کنند به ویژه در شهرهای بزرگ مانند تهران , تبریز , اصفهان , مشهد , شیراز  و … تقاضا برای استخدام پرستار سالمند به شدت بالا رفته البته اکثر این درخواستها مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را می خواهند . لذا در زیر یکی از معتبرترین مراکز خدمات پرستاری در منزل را برای شما معرفی می کنیم :

جهت کسب مشاوره رایگان در خصوص استخدام پرستار سالمند می توانید با مرکز پرستاری در منزل آسایش و مراقبت ایده آل تماس برقرار کنید :

تلفن: ۰۲۱۴۴۲۱۵۸۱۳ – ۰۲۱۴۴۲۵۵۸۶۱

موبایل : ۰۹۱۲۵۸۳۹۹۳۸

پرستار سالمند

۲۰ نکته ی آموزشی که در مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل باید به آن ها توجه کرد

امروزه تعداد کمی از افراد مسئولیت مراقبت از سالمندان را بر عهده می گیرند. ما در این مقاله نکاتی را ارائه کرده ایم که برای افرادی که قصد نگهداری از سالمند را دارند، مفید می باشید. شما هم با مطالعه این مقاله می توانید به سالمندتان کمک کنید.

امنیت منزل سالمندان

محیط خانه را برای سالمند امن کنید. برخی از تغییراتی که مانع از بروز مشکلات باشند می تواند کمک کننده باشد. این تغییرات شامل موارد زیر می باشد:

 • روشن بودن مسیر رفت و آمد سالمند در خانه.
 • حذف مبلمان اضافی برای حرکت آزادانه‌ سالمندتان.
 • استفاده از میله های کمکی برای حمام و دستشویی. استفاده از این میله‌ها برای هر خانه ای که سالمند داشته باشد ضروری می باشد.
 • استفاده از لایه های پلاستیکی برای نقاط لغزنده‌ی خانه لایه‌ها‌ی پلاستیکی برای جلوگیری از لیز خوردن سالمندان.
 • ساماندهی کابل‌ها و سیم‌ها در خانه. با این کار می توان از لغزش و سقوط سالمندان پیشگیری کرد.
 • استفاده از حسگرهای مونوکسید کربن ، حتی میزان کم این گازها برای سالمندان خطر دارد.
 • استفاده از حسگر دما برای دوش حمام یا شیر دستشویی جهت جلوگیری از سوختگی پوست سالمندان.

از وضعیت سالمند در خانه مطلع شوید

اگر سالمند شما تمایل دارد تنها زندگی کند، اسباب راحتی وی را فراهم کنید. استفاده از وسایل الکترونیکی برای اطلاع فرزندان از وضعیت حرکتی سالمندان مناسب می باشد. ولی استفاده از میکروفن و یا دوربین حریم خصوصی آن ها را از بین می برد و مناسب نمی باشد.

استخدام پرستار سالمند

در بسیاری از موارد فرزندان توان مراقبت از سالمندان را ندارند. در این موارد استخدام پرستار سالمند یک راهکار مناسبی می باشد. و مراقبت از سالمند زمانی که سالمند به کمک نیاز دارد، ضرورت می یابد.

هزینه‌ استخدام پرستار را تامین کنید

هزینه پرستاری از سالمندان در منزل به فاکتورهای مختلفی از جمله: دستمزد پرستار سالمند در منزل ، درمان سالمند، خرج و مخارج روزانه بستگی دارد.

به سالمندتان مرتب سر بزنید

فرزندان با ملاقات مرتب می توانند وضعیت امنیتی، کیفیت زندگی، و سلامت آنها مورد بررسی قرار دهند. بهتر است ملاقات به طور منظم و مرتب باشد:

 • سعی کنید به دنبال تغییرات باشید.
 • توجه کنید که خانه تمیز باشد.
 • لباس‌ها شسته شده باشند.
 • ببینید چه زمانی به گلدان‌ها آب داده شده است؟
 • آیا بدن سالمند به دلیل زمین خوردن کبود شده است؟
 • صندوق پستی را بررسی کنید و ببینید آیا نامه باز نکرده وجود دارد؟ آیا قبض ها پرداخت شده اند؟
 • از همسایگان در مورد وضعیت سالمند سوال بپرسید و در صورت امکان بخواهید به سالمندتان سر بزنند و وضعیت آن ها را به شما اطلاع دهند.

ورزش کردن در سالمندان

فعالیت بدنی در سالمندان نیز تاثیر به سزایی دارد. انجام ورزش بدن آن ها را از بیماری ها حفظ می کند. برای مراقبت ازسالمندان انجام ورزش های کم هزینه‌تری نظیر پیاده‌روی، یوگا، مراقبه، و هم‌چنین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، متعادل، و مقوی ضرورت دارد.

مصرف به موقع داروها

استفاده از داروها سر وقت برای سالمندان بسیار حائز اهمیت می باشد. مصرف نادرست داروها ممکن است مشکلات جدی برای سالمندان به همراه داشته باشد. با مصرف نادرست دارو سالمندان ممکن است دچار ضعف بینایی، مشکلات حافظه شوند.با چسباندن برچسب روی داروها و نوشتن طریقه ی مصرف آن ها با حروف بزرگ و با قرار دادن داروها در کشوها و قفسه های جداگانه می توان مطمئن شد که داروها سرفرصت استفاده می شوند.

رانندگی در دوران سالمندی

رانندگی در دوران سالمندی مشکل می باشد، سرعت واکنش در سالمندان خیلی پایین است به دلیل آنکه ؛ بدن آن ها سفت شده و رانندگی برای آن ها مشکل می شود و ممکن است جانشان به خطر بیفتد. اینکه شما از سالمندان درخواست کنید که رانندگی نکنند مشکل است، چراکه آن ها از این موضوع ناراحت می شوند و ممکن است دچار افسردگی شوند. برخی از آن ها لجوج می شوند و بر خلاف درخواست شما می خواهند به رانندگی ادامه دهند. از این رو بهتر است شما با آرامش خاطر در مورد نگرانی تان با آن ها صحبت کنید و اگر آن ها تمایل به داشتن ماشین شخصی داشتند؛ در صورت توان مالی می توانید یک راننده برای آن ها استخدام کنید. بهتر است آن ها را قانع کنید که از وسایل نقلیه ی آسان تری استفاده نمایند.

خطر کلاهبرداری از سالمندان

بسیاری از کلاهبرداران از سالمندان تنها سواستفاده می کنند. بسیاری از کلاه بردارن از کارت های بانکی سالمندان سو استفاده می کنند و یا برخی با سرمایه گذاری در گوشی همراه آن ها را فریب می دهند. شما فرزندان بایستی به طور منظم کارت های بانکی و حساب مالی آن ها را بررسی کنید، قبوض و صورت حساب ها را خودتان پرداخت کنید. برخی از سالمندان دچار مشکل مالی هستند و با یک درآمد ثابت زندگی می کنند. برای کمک به سالمندان در مورد مسائل مالی در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

صحبت صریح درباره مسائل مالی با سالمند

در صورتی که سالمندتان از نظر مالی به شما وابسته است، به طور صریح با او صحبت کنید، از آن ها مشورت و نصیحت بخواهید. در مورد اینکه شما چقدر توان مالی برای پرداخت دارید با آن ها صحبت کنید و سعی کنید روش هایی را پیشنهاد دهید که بهترین تاثیر روی مسائل مالی مربوط به هر دوی شما داشته باشد.

انجام کارهای اداری سالمند

سالمندان حوصله ی انجام کارهای اداری را ندارند. بهتر است که با تهیه ی یک وکالت نامه یکی از فرزندان کارهای اداری آن ها را انجام دهند. در صورت تمایل سالمند برای تهیه وصیت نامه ، وصیت نامه او را آماده کرده و به یک وکیل یا فردی قابل اعتماد بسپارید. اگر این کارها به درستی انجام شود، سالمندان احساس خوشنودی و رضایت کامل خواهند داشت.

سرگرم بودن سالمند به انجام کار

سالمندان بایستی با اجتماع ارتباط داشته باشند. آن ها می توانند تجربه و مهارت های خود را در اختیار دیگران قراردهند. بسیاری از سالمندان این انجام این کارها را به نشستن در منزل و تماشای تلویزیون ترجیح می دهند. در واقع سالمندان با انجام امور داوطلبانه، آموزش دانش و مهارت به نوعی خود را سرگرم می کنند. تصمیم سالمندان به ماندن در خانه و احساس پیری باعث ناراحتی، افسردگی و سایر بیماری ها در آن ها می شود.

حفظ ارتباط اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید

حفظ روابط اجتماعی برای سالمندان تنها بسیار اهمیت دارند. شرکت در سرگرمی های مشترک مانند پیاده‌روی‌های دسته جمعی، انجام بازی‌های گروهی، خرید، یا گفتگو در روحیه ی آن ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. سالمندان تنها که همسر خود را از دست داده اند، زندگی سخت تری را می گذرانند.

سالمندان و غذا خوردن در جمع

سالمندان به دلایل مختلف از جمله تنهایی، افسردگی و مشکلات جسمی قادر به تهیه غذا نیستند. در خانه های سالمندان غذا خوردن دسته جمعی می باشد و این احساس تنهایی وجود ندارد. سالمندان در کنار افرادی که وضعیت مشابه ای با آن ها دارند، شادتر هستند. داگلاس مک‌آرتور، یکی از شخصیت‌های مشهور آمریکایی، در این رابطه می‌گوید، “‌آدم‌ها به جوانی ایمان‌شان، و به پیری تردید‌شان هستند؛ آن‌ها به جوانی اعتماد به نفس، و به پیری ترس؛ و به جوانی امید، و به پیری افسردگی‌شان هستند.”

عشق ورزیدن به سالمند

سالمندان به عشق و علاقه ی زیادی نیاز دارند. با این کار امید به زندگی در آن ها بیشتر می شود. نگهداری از سالمندان فقط توجه به نیازهای جسمی و مادی نیست، بایستی نیازهای اجتماعی و روان شناختی آن ها را در نظر بگیرید.

توجه به ناتوانی های فیزیکی

فراموش نکنید که با پا به سن گذاشتن حس شنوایی، بینایی، لامسه و سایر حس های آن ها به تدریج کاهش یافته و رو به زوال می روند. از این رو بهتر است در زمان صحبت با آن ها کمی بلندتر صحبت کنید، نزدیک آن ها بنشینید. لازم به ذکر است که؛ سالمندان در مقابل درد و تماس حساس تر می باشند. پس به این مساله توجه داشته باشید.

درک دردسرهای زندگی شان

با از دست دادن حافظه، و کارکردهای بدنی سالمندان دچار دردسر می شوند. این دردسرها بسیار ناراحت کننده و ناامید کننده است، بهتر است آن ها را درک کرده و با آن ها مهربان تر باشید.

دوری از رفتارها و گفتارهای ناشایست

برخی از کودکان با رفتارهای نامناسب باعث آزار و اذیت سالمندان می شوند. و گاهی اوقات علیه سالمند رفتار می‌کنند.

گفتن جملات دلگرم کننده

تغییرات جسمی و روحی در دوران سالمندی رنج زیادی به همراه دارد. شما با حرف زدن و گفتن جملات دلگرم کننده می توانید موجبات شادی آن ها را فراهم کرده و عزت نفس آن ها را بالا ببرید. فراموش نکنید که در دوران کودکی سالمندان بدون هیچ چشم داشتی از شما مراقبت کرده اند و اکنون نوبت شماست که بخاطر تمام عشق و محبت شان با آن ها خوب برخورد کنید، چراکه آن ها همیشه در کنار شما نخواهند بود.

به سالمندان دستور ندهید و در خواست خود را در قالب پیشنهاد ارائه دهید.

دستور دادن به سالمندان افسردگی آن ها را در پی دارد، حتی امکان دارد آن ها لجاجت نشان دهند و حالت دفاعی به خود بگیرند و بخواهند به دوران قبلی بازگردند و در حالی که آن ها توان آن دوران را ندارند باعث می شود که ناامید شده و افسرده شوند. از این رو بهتر است که درخواست های خود را در قالب پیشنهاد به آن ها بگوییدو مثلا از آن ها بخواهید با سالمندان دیگر در ارتباط باشند، با آن ها بیرون بروند، در صورت امکان در کلاس ها و دوره های خاصی شرکت کنند. در خواست های شما باید جنبه ی تشویقی و ترغیبی داشته باشد تا آن ها را ناراحت نکند.

چرا تغذیه در دوران سالمندی اهمیت دارد؟

با بالا رفتن سن بدن دچار کهولت می شود از این رو داشتن تغذیه مناسب برای کنترل فشار و چربی بالا ،دیابت و پوکی استخوان اهمیت دارد.

تغذیه در دوران میانسالی و سالمندی

سالمندان برای پیشگیری از بیماری ها بهتر است عادات غذایی مطلوب و تغذیه صحیح داشته باشند. با رعایت تغذیه صحیح سالمندان ، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها قرار می گیرند. توجه به تغذیه سالمندان برای مراقبت از سالمند اهمیت دارد.

در اصول صحیح تغذیه سالمندان باید تعادل، کفایت، تنوع، کنترل انرژی و کالری دریافتی مورد توجه قرار بگیرد.

 • خوردن صبحانه به صورت مرتب و هر روز بسیار اهمیت دارد.
 • مصرف مقادیر مناسبی آب و مایعات به صورت روزانه فراموش نشود.
 • از مصرف نمک و مواد غذایی شور خودداری ‌کنند.
 • حداق یک بار در هفته گوشت‌ سفید مصرف ‌نمایند.
 • وزنشان در کنترل باشد و اضافه وزن نداشته باشند.
 • در هر وعده شام غذای متعادلی مصرف می‌کنند (نه کمتر، نه بیشتر).
 • مصرف میوه و سبزیجات به صورت متنوع در برنامه غذایی روزانه آن‌ها فراموش نشود.
 • مصرف چربی و مواد غذایی کمتر شود. (مثل گوشت قرمز، کله‌پاچه، جگر، خامه، کره، بستنی، سوسیس، کالباس و… )
 • با مصرف روزانه و مرتب مواد غذایی فیبردار خطر دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان‌ها کم می شود.(سبوس، غلات و دانه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها)

هزینه مراقب سالمند در منزل در تهران سال ۹۹

در صورت وجود شرایط اختصاصی، تعرفه ها متناسب با شرایط، تغییر خواهد کرد.

جهت کسب مشاوره رایگان در خصوص استخدام پرستار سالمند و پرستار کودک می توانید با مرکز پرستاری در منزل آسایش و مراقبت ایده آل تماس برقرار کنید :

تلفن: ۰۲۱۴۴۲۱۵۸۱۳ – ۰۲۱۴۴۲۵۵۸۶۱

موبایل : ۰۹۱۲۵۸۳۹۹۳۸