درمان پارگی منیسک زانو , هزینه عمل جراحی مینیسک زانو

جراحی پارگی منیسک زانو ,  هزینه عمل جراحی مینیسک زانو  , بهترین متخصص ارتوپد برای جراحی پارگی مینیسک زانو در تهران : پارگی مینیسک زانو یکی از مشکلات فراگیر در بین افراد و به ویژه در بین ورزشکاران است که خیلی ها را به بیمارستان و در نهایت عمل جراحی مینیسک زانو می کشاند . پارگی مینیسک زانو در بین ورزشکاران که دارای رشته ورزشی سخت مانند فوتبال و ورزشهای رزمی است معمول است . البته در بیشتر ورزشکاران بدنسازی در برخی از رشته های داخلیش نیز دیده شده است . البته باید توجه داشته باشیم که این مشکل می تواند در هر فردی با هر شرایط سنی رخ دهد . لذا بهتر است به اندازه و توان خود از بدنمان کار بکشیم . در اینجا به جگونگی جراحی پارگی مینیسک زانو و به ویژه هزینه عمل مینیسک زانو می پردازیم و در نهایت پزشکان متخصص زیادی را در این راستا و در وب سایت درمان تایم برای شما معرفی خواهیم کرد.

درمان پارگی مینیسک زانو

ساختار منیسک زانو

توجه داشته باشید زانو از سه استخوان :

 1. ران ( فمور )
 2. ساق (تیبیا )
 3. کشکک (پاتلا)

تشکیل شده است .

بین استخوان های ران و ساق زانو دو قطعه غضرفی  بسیار محکم با خاصیت پلاستیک که شبیه به کوه هستند قرار دارد . عملکرد این دو غضرف صرفا برای جذب نیروی ضربه خارجی می باشد . این دو غضرف وظیفه حفاظت از مفصل زانو و پایدار نگهداشتن مفصل است . در شکل زیر ساختار مینیسک زانو را می توانید ببینید  :

ساختار منیسک زانو
ساختار منیسک زانو

پارگی منیسک زانو در سنین مختلف

توجه داشته باشید پارگی منیسک زانو به طرق مختلف رخ می دهد و هم چنین در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد . هرچند این مشکل بیشتر در بین ورزشکاران رایج است ولی بارها برای افراد معمولی نیز  اتفاق افتاده است . پارگی مینیسک زانو بر اساس محل پارگی و شکل آن بر سه دسته تقسیم بندی می شود :

 1. سطل
 2. فلپ
 3. شعاعی

در برخی از موارد پارگی مینیسک زانو به همراه پارگی رباط صلیبی رخ می دهد و این مشکل را دو چندان می کند . خوشبختانه علم پزشکی ارتوپدی توانسته است خیلی از این موارد را به درستی حل کند و پزشکان متخصص ارتوپد ماهری می توانند با ابزارهای پزشکی مینیسک زانو و عمل رباط صلیبی را با روشهای جراحی بهبود بخشند .

جهت آشنایی با پزشکان متخصص ارتوپد در دران تایم وارد لینک زیر شوید : متخصص ارتوپد تهران

پارگی منیسک زانو
پارگی منیسک زانو

علت اصلی پارگی منیسک زانو چیست ؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم دلایل زیادی موجب بروز پارگی مینیسک زانو می شود که شایعترین آنها ورزشهای سنگین و درگیریهای ورزشی سنگین است . در بین ورزشکاران فوتبالیست ها , والیبالیست ها , بسکتبالیست ها و در کل ورزشهای توپ و تور بیشترین احتمال را در پارگی منیسک زانو دارند . همچنین ورزشهای رزمی سنگین نیز در این بین رتبه بالیی دارند . به دلیل درگیری زیاد بین بازیکنان در این ورزشها احتمال پارگی و کشیدگی مینیسک زانو بسیار زیاد است . در افراد مسن تر نیز پارگی مینیسک رخ می دهد این نوع از پارگی مینیسک در افراد مسن دجنراتیو است که غضرف در مدت زمان طولانی فرسوده می شود و ضخامت خود را از دست می دهد . که تنها با یک پیچ سخت ناگهانی موجب پارگی مینیسک زانو در این افراد خواهد شد .

پارگی منیسک زانو دارای چه علائمی می باشد ؟

هنگامی که پارگی اتفاق می افتد همزمان با آن فرد یک صدایی را نیز می شنود که بیشتر صدای “پاپ” می دهد ، در بیشتر مواردی که دیده شده فرد می تواند پس از پارگی روی زانوی خود بایستد و به حرکات خود ادامه دهد مانند ورزشکارانی که وقتی در حین بازی دچار پارگی منیسک می شوند به بازی خود ادامه می دهند ولی پس از گذشتن دو یا سه روز از آن مفصل دچار سفتی و تورم می شود . پارگی منیسک علائم زیادی دارد که شایع ترین آنها عبارتند از :

 • درد زانو
 • ورم زانو
 • صدا کردن زانو زمان آسیب
 • به دشواری خم و راست کردن پا از ناحیه زانو
 • قفل شدن زانو

در این عارضه نخست فرد دارای درد زانوی شدیدی نمی باشد و حتی می تواند با وجود آسیب ،بازی و ورزش کند .ولی هنگامی که زانو ملتهب می گردد و ورم می نماید این نشان دهنده ان می باشد که زانو کاملا آسیب دیده می باشد. معمولا پزشکان از روش عکسبرداری با اشعه ایکس و ام آر آی جهت تشخیص پارگی منیسک استفاده می نمایند.

بررسی های پزشک متخصص ارتوپد

بعد از اینکه به متخصص ارتوپد مراجعه کردید ؛ پزشک بر اساس علائم و نشانه هایی که بر روی زانوی شما مشاهده می کند سوالاتی را از شما خواهد پرسید . سعی کنید که به دقت و درست به تمام سوالات پاسخ دهید.

موارد زیر بررسی می شود :

معاینه پزشکی و سابقه پزشکی : پزشک ارتوپد بعد از پاسخ هایی که دریافت می کند به معاینه کردن اقدام می کند ، پزشک خط مفصلی شما در محل منیسک است لمس می کند تا نشانه هایی را که در مورد درد داشتن گفته اید را بررسی می کند پس از آن نیز معاینات دیگری را انجام می دهد تا پارگی منیسک را پیدا کند .

بعد از دریافت پاسخ های شما به سوالات پزشک متخصص شما را معاینه می کند . خط مفصل شما در محل پارگی یا کشیدگی احتمالی مینیسک را لمس می کند تا علائمی را که شما در سوالات پاسخ داده اید را بررسی کند در نهایت معاینات دیگری جهت تعیین پارگی یا عدم پارگی منیسک زانو انجام می دهد .

تصویر برداری : تصویر بردای باید انجام شود تا متخصص ارتوپدی تشخیص دقیق تر و درستی از پارگی داشته باشد .

رادیوگرافی : عمل رادیوگرافی پارگی منیسک را نشان نمی دهد اما سایر علل درد زانو مانند آرتروز را نشان می دهد.

ام ار ای :تصاویر ام ار ای از بافت های مفصل زانو دقیق تر است و در تشخیص دکتر ارتوپد کمک زیادی خواهد کرد.

درمان پارگی منیسک زانو

در مورد پارگی منیسک زانو باید اشاره داشته باشیم که مثل دیگر صدمات ناحیه زانو ،پارگی منیسک زانو نیز می تواند دارای درد باشد و امکان راه رفتن طبیعی و خوب را از فرد صلب کند.در واقع منیسک قسمتی از غضروف زانو می باشد که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می نماید. باید اشاره کنیم که پارگی منیسک زانو متاسفانه بسیار رایج می باشد در واقع پارگی منیسک ،یکی از شایع ترین آسیب های غضروف زانو می باشد.در این قسمت ما قصد داریم که شما عزیزان را بیشتر با منیسک و نقش آن در بدن ما انسان ها آشنا نماییم.

در حقیقت منیسک قسمتی از غضروف زانو می باشد که به عنوان ضربه گیر و تثبیت کننده مفصل زانو عمل می نماید.منیسک مانع از ساییدگی استخوان ها به همدیگر در ناحیه مفصل می شود .ولی باز با این وجود ،پیچ خوردگی و چرخش زانو سبب پارگی آن می گردد. در این عارضه در تعدادی از موارد ،یک تکه از غضروف پاره شده ،جدا می گردد و در مفصل زانو گیر می نماید و سبب قفل شدن زانو می شود.باید بگوییم که پارگی منیسک زانو در ورزش های برخوردی مثل فوتبال و در ورزش های غیر برخوردی که نیاز به پریدن دارند مثل والیبال رایج می باشد.

زمانی که افراد هنگام دویدن ،به صورت یکدفعه مسیر خود را تغییر می دهند ؛ منیسک پاره می گردد و معمولا مانند دیگر آسیب های زانو ،در همان لحظه روی می دهد. ولی باید گفت که پارگی منیسک بیشتر در ورزشکاران مسن دیده می شود ،چون با بالا رفتن سن ؛منیسک ضعیف می شود.بر اساس امار بیش از ۴۰% افراد ۶۵ ساله و مسن تر دچار پارگی منیسک می گردند.

راه های درمان منیسک زانو

روش های مختلف درمان پارگی منیسک به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل در زیر ذکر شده است:

 • سن فرد
 • آسیب های مرتبط با پارگی منیسک
 • میزان فعالیت بدنی فرد
 • اندازه و محل پارگی

باید گفت که قسمت بیرونی منیسک دارای ذخیره کافی از خون می باشد که پارگی کم آن می تواند خود به خود بهبود پیدا کند. ولی در مقابل ،دو سوم قسمت داخلی منیسم به خاطر آنکه رگ خونی کمی دارد و مواد مغذی ترمیم کننده به میزان کافی به ان جا نمی رسد ،پارگی این بخش نمی تواند به خودی خود بهبود یابد. ولی باید گفت که درهمه پارگی های منیسک خوشبختانه نیازی به عمل جراحی نمی باشد. در صورتی که زانوی فرد قفل نمی شود ،ثابت است و نشانه های پارگی منیسک آن از بین رفته است ،پزشک می تواند از روش های غیر جراحی جهت درمان آن استفاده کند.

درمان غیر جراحی برای پارگی منیسک زانو

در خیلی از موارد پارگی و یا کشیدیگی منیسک زانو نیاز به انجام عمل جراحی زانو ندارد . مانند داشتن پارگی در ناحیه خارجی مینیسک . در کل می توان گفت تا زمانی که زانو پایدار است و نشانه های دیگری ندارد بهترین راه درمان بدون جراحی است . که شامل موارد زیر می باشد :

 • ستراحت مطلق به مدت تعیین شده توسط پزشک ارتوپد : در طی کارهای روزمره نباید کارهایی که بر روی زانوی شما آسیب وارد می کند ؛  انجام دهید . در برخی از موارد نیز پزشک برای راه رفتن شما عصا نیز پیشنهاد می کند که باید رعایت کنید تا به زانوی شما فار وارد نشود.
 • ستفاده از کمپرس یخ بنا به تشخیص پزشک معالج : در طول روز چندین بار از کمپرس های یخ و بسته های آب سرد استفاده کنید و هر بار حدود ۲۰ دقیقه آن را بر روی زانوی خود نگهدارید . اگر روی زانو زخم شده باشد سعی کنید یخ را روی زانو قرار ندهید .
 • استفاده از پانسمان فشاری : برای جلوگیری از تورم و خونریزی در مفصل از بانداژ پلاستیکی استفاده کنید .
 • برای کم کردن تورم بهترین راه در هنگام استراحت پای خود را بالاتر از قلب نگهدارید .
 • از داروهای ضد التهاب نیز می توانید برای کم کردن درد و تورم استفاده کنید.

درمان عمل جراحی پارگی منیسک زانو

در بسیار از موارد درمان های غیر جراحی برای رفع پارگی و کشیدگی مینیسک زانو جواب نمی دهد در این صورت با توصیه پزشک و تشخیص جراح زانو بهتر است عمل مینیسک زانو انجام شود :

 • عمل آرتروسکوپی زانو : جراحی به روش آرتروسکوپی زانو یکی از روشهای معمول برای درمان مینیسک زانو است که جراح زانو و یا پزشک متخصص ارتوپد به بیمار پیشنهاد خواهد کرد. آرتروسکوپی عمل جراحی است که در آن جراح برش های کوچی بر نواحی زانو ایجاد میکند و با استفاده از لوله فلزی که از داخل آن دوربین را رد می کنند تا داخل زانو را در صفحه نمایش ببیند جراح زانو دید کلی از زانو دارد و سپس با برش های دیگر بر روی زانو و استفاده از ابزار های جراحی دیگرد قدام به برداشتن پارگی ها و ترمیم مینیسک زانو می کند.
 • برداشتن نا کامل منیسک روش دیگر ترمیم : در این مواقع تنها بخش از مینیسک که آسیب دیده است برداشته می شود .
 • وش ترمیم مینیسک زانو : در بیشتر موارد بهترین راه می تواند ترمیم منیسک زانو باشد بدین صورت که جراح زانو منیسک آسیب دیده را به سالم بخیه می زند تا بدن خود ترمیم آن را بر عهده بگیرد که در خیلی از موارد می تواند بهترین روش باشد . اما مهمترین مسئله در این مواقع این است که اولا منیسک زانو به صورت کامل بهبود خواهد یافت یا نه ؟ مدت زمان بهبودی چقدر خواهد بود ؟ در جواب چنین سوالاتی باید گفت که به میزان آسیب دیدگی مینیسک بستگی دارد . و اینکه پزشک کدام راه را برای درمان انتخاب خواهد کرد .

توصیه هایی برای درمان پارگی منیسک زانو

به زانوی خود استراحت بدهید :

در صورتی که زانوی فرد دارای درد می باشد ،باید فعالیت هایی را که نیاز به راه رفتن دارند را کاهش دهند یعنی فرد نباید زیاد راه برود ،از پله ها کمتر بالا و پایین برود ، ندود و از جایی نپرد .این افراد می توانند برای کاهش درد خود از چوب زیر بغل استفاده نمایند.

از یخ استفاده کنید :

افراد می توانند جهت کاهش درد و تورم از کیسه یخ استفاده کرده و کیسه یخ را روی آن قرار دهند .فرد می تواند هر ۳تا ۴ ساعت یک بار به مدت یک ربع تا بیست دقیقه این کار را انجام دهد. باید دو تا سه روز این کار را ادامه داد تا درد و ورم فرد برطرف شود.

زانو را تحت فشار قرار دهید :

جهت کنترل ورم زانو ، فرد می تواند دور آن باند کشی و یا زانوبند مخصوص ببندد.

زانو را بالا ببرید :

هنگام نشستن یا دراز کشیدن ،بالشی را زیر پای خود قرار دهید تا زانوی شما مقداری بالا بیاید.

استفاده از داروهای مسکن ضد التهاب :

افراد می توانند جهت کاهش یافتن درد و ورم از داروهای مسکن ضد التهاب مصرف کنند .اما باید بدانند که این داروها دارای یک سری عوارض جانبی مانند افزایش خطر خونریزی و زخم گوارشی می باشند. بنابراین این داروها بایست برخی مواقع مصرف گردند نه همیشه به جز اینکه پزشک دستور دیگری دهد.

بهره گیری از فیزیوتراپی :

فرد باید با مراجعه به یک مرکز و متخصص فیزیوتراپی ،ناحیه زانوی خود را فیزیوتراپی کند ،اغلب ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برای بیماران تجویز می شود.

ورزش کردن :

افراد می توانند از ورزش های کششی و تقویت کننده جهت کاهش فشار روی زانو استفاده کنند .فرد می تواند نحوه انجام این وزش ها را از متخصص فیزیوتراپی جویا شود.

ندویدن و نپریدن :

فرد باید از انجام فعالیت های بدنی ضربه ای و فشاری همانند دویدن و پریدن اجتناب نماید.

انجام عمل جراحی جهت ترمیم منیسک :

در صورتی که پارگی منیسک زانو گسترده باشد و زانو قفل گردد و ثابت نباشد ،لازم است که عمل جراحی انجام شود .با عمل جراحی می توان پارگی را ترمیم نمود.

انجام عمل جراحی جهت برداشتن منیسک :

با انجام عمل جراحی ،پزشکان می توانند قسمتی از منیسک پاره شده را بردارند.

لازم به ذکر است که در ۸۵% تا ۹۰% افراد ،نتایج کوتاه مدت عمل جراحی پارگی منیسک ،دارای سطح خوب تا عالی می باشد ولی در دراز مدت ،کسانی که دچار پارگی گسترده منیسک بوده اند ،که پزشک نمی توانست آن را درمان کند ،در این افراد متاسفانه احتمال خطر ابتلا به آرتروز زانو بالا می باشد.