لیزر Co2 فرکشنال , لیزر Co2 برای جای جوش

لیزرCO2 فرکشنال چیست؟

باید بگوییم که عوامل مختلفی مانند افزایش سن و یا اینکه عوامل محیطی به تدریج زیبایی پوست انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهند که خوشبختانه امروزه با استفاده از تکنیک های مختلف پزشکی می توان این مشکلات را برطرف نمود که یکی از متداول ترین این روش ها که از آن برای برطرف کردن چین و چروک های پوست ،چاله های ناشی از آکنه و اسکار و در حالت کلی جوان سازی پوست استفاده می شود ،لیزر CO2 فرکشنال می باشد.

در حقیقت لیزر CO2 فرکشنال نسل نوین لیزرهای Co2 می باشد که هم مزایای لیزر های قدیمی را دارد و هم یک سری مزایای دیگر و همین طور عوارض آن ها را هم ندارد. در مورد این روش درمان زیبایی باید گفت که لیزر Co2 بیشتر از بیست سال می باشد که به عنوان بهترین روش جهت درمان غیر جراحی چروک ها و چاله های پوستی از آن استفاده می شد. درست است که این تکنیک دارای نتایج بسیار مثبتی بود و با درصد موفقیت بالایی می توانست عوارض پوستی را رفع کرده و پوستی صاف و یک دست به وجود آورد ؛ولی از آنجایی که التیام آن نیاز به مدت زمان حدود از ۴ تا ۶ ماه بعد از لیزر داشت و صورت فرد هم باید تقریبا ً دو هفته پانسمان می شد ،این مسئله موجب می شد که استفاده از آن برای اغلب افراد دشوار و حتی گاهی غیر ممکن باشد .

لیزر Co2 فرکشنال

ولی در حال حاضر این مشکلات با نسل نوین لیزرهای  Co2 به نام Co2 فرکشنال تا اندازه ی زیادی برطرف شده است. به گونه ای که همه مزایای این لیزر باقی مانده و عوارض و دشواری های آن برطرف شده است . با استفاده از لیزر Co2 فرکشنال به آسانی می توان مشکلات پوستی مثل جای زخم های آکنه ،چین و چروک های عمیق پوستی ،شل شدگی پوست و کم حجم شدن بافت پوست را برطرف نمود. باید اشاره داشته باشیم که مهمترین هدف لیزر های Co2 لایه برداری تمام سطوح اپیدرم و الاتیس درم می باشد. این نوع لیزر ها دارای تاثیرات دوگانه ای می باشند نخست اینکه سبب ایجاد کلاژن های جدید در بافت پوست می گردند و دوم اینکه موجب تبخیر آب موجود در بافت ها می شود. در حقیقت معنای فرکشنال ،برداشتن لایه ای از پوست در یک لحظه می باشد.

  عوارض لیزر موهای زائد صورت

قیمت و هزینه لیزر فرکشنال Co2 :

لازم به ذکر است که از لیزر فرکشنال در موارد مختلفی استفاده می شود به خاطر همین نمی توان هزینه مشخصی را برای این درمان بیان نمود .به عنوان مثال فردی که برای درمان جای جوش این روش درمانی را انجام می دهد هزینه اش با فردی که جهت جوان سازی پوست اقدام به این درمان کرده است به طبع متفاوت می باشد. چون فردی که برای جای جوش خود این درمان را انجام می دهد با توجه به مقدار عمیق بودن جای جوشش پزشک ممکن است تشخیص دهد که بیمار در کنار لیزر فرکشنال از دارو خاصی یا لیزرهای ترکیبی دیگری مانند میکرونیدلینگ استفاده نماید اما فردی که جهت جوان سازی و یا لیفت صورت اقدام کرده با بر اساس پوستش نیازی به روش هایی ترکیبی نداشته باشد. لذا می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که هزینه انجام لیزر فرکشنال برای هر فردی با دیگری فرق می کند.

مراقبت های قبل و بعد از لیزر فرکشنال

 • افراد باید ۲ تا ۴ هفته قبل از لیزر  فرکشنال از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و استفاده از دستگاه ها و موارد برنزه کننده خودداری کنند.
 • باید حدود ۲۰ روز تا یک ماه پیش از لیزر فرکشنال از محصولات ضد پیری و لایه بردار استفاده نشود .همچنین در صورت امکان بایست از مصرف آسپرین ،ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهاب دیگری خودداری شود .از هر نوع درمان های اسید گلیکولیک اجتناب شود .از  مینوسیکلین، تتراسایکلین و  داکسی  سایکلین استفاده نگردد. از ایپلاسیون ،مالش ساینده و درمان ها میکرودرم  آبریژن خودداری گردد.
 • پیش از انجام لیزر فرکشنال فرد باید به وسیله ی پزشک متخصص مورد معاینه قرار بگیرد.
 • در هنگام انجام لیزر فرکشنال آمپول بی حسی و …نیاز نمی باشد فقط استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده که اغلب حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائیین می باشند ،می تواند کافی باشد. اغلب این کرم ها را ساعتی پیش از انجام لیزر بر محل مد نظر می مالند تا بیمار زمان انجام درمان درد زیادی نداشته باشد.
 • اغلب برای انجام لیزر فرکشنال حدود نیم ساعت زمان نیاز می باشد .و پس از اتمام کار پوست محل لیزر ملتهب و بر افروخته می گردد. اغلب پزشک این برافروختگی را با استفاده از کمپرس یخ و سرمای موضعی کاهش می دهد.
 • یک مزیت مهمی که این لیزر دارد این می باشد که مانند لیزر های قدیمی ،دیگری نیازی به پانسمان محل انجام لیزر نمی باشد ،و فقط برای افزایش سرعت بهبود امکان دارد کرم های مانند زینک اکساید و کرم های ترمیم کننده و آنتی بیوتیک به وسیله پزشک برای بیمار تجویز گردد.
 • یک روز بعد از انجام لیزر فرکشنال ،پوست شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می گردد و کمی تیره تر به نظر می رسد .جای نگرانی نیست زیرا این حالت در طی یک هفته با پوست اندازی ،بهبود پیدا خواهد کرد و در طول دو هفته نیز سرخی ودلمه های تشکیل شده روی پوست برطرف خواهند شد.
 • باید گفت که در طی این مرحله بیمار پوستی تازه و نازک و شفاف را احساس خواهد کرد که حدودا سه هفته نیز زمان خواهد برد تا این سرخی خفیف نیز بطرف شود و پوست فرد به حالت کاملا طبیعی و جوان شده مبدل شود.
 • به بیماران توصیه می شود که در طی ۶ روز بعد از انجام لیزر فرکشنال زیر نورد مستقیم آفتاب قرار نگیرند در ضمن بعد از سپری شدن این مدت و تا بهبود کامل پوست (تقریبا سه هفته ) ۳۰ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل فرد حتما باید از کرم ضد آفتاب با اس پی اف بلاتر از ۳۰ استفاده نماید.
 • بیمارانی که این روش درمانی را انجام می دهند به هیچ عنوان نباید در هفته اول بعد از لیزر از کرم های معمول و لوازم آرایشی استفاده کنند.
 • چنانچه بر روی موضع تحت درمان با لیزر سی او دو فرکشنال دلمه به وجود آمد ،نباید آن را کنده یا دستکاری کرد.
  لیزر موهای زائد ارومیه , کلنیک لیزر مو در ارومیه , تعرفه هر جلسه لیزر مو

مزایای لیزر Co2 فرکشنال

در مقایسه با لیزر قدیمی سی او دو ،لیزر سی او دو فرکشنال دارای دوران بهبود کوتاه تر ،درد کمتر برای فرد بوده و نیازی به بیهوشی حین عمل و پانسمان پس از عمل ندارد.

هزینه لیزر فرکشنال Co2

در ضمن این لیزر نسبت به لیزر های قدیمی دارای یک سری مزایایی می باشد که این مزایا در زیر ذکر شده است:

 • افزایش کلاژن سازی
 • کاهش چین و چروک های سطحی و برطرف کردن افتادگی پوست
 • قابلیت تعیین طیف در برطرف کردن ضایعات عروقی و رنگی
 • قابلیت لایه برداری و تحریک پذیری به شکل هم زمان وجود دارد

عوارض لیزرCo2 فرکشنال

خوشبختانه این لیزر در حالت کلی عارضه خاصی که همیشگی بوده و نگران کننده باشد ،را ندارد.درست است که بعد از انجام لیزر قرمزی و تورم و نقاط تیره رنگ روی پوست برای دو تا سه هفته باقی می ماند ولی علائم ناشی از عملکرد درست لیزر Co2 فرکشنال می باشد و به تدریج مرتفع شده و پوست تازه قابل مشاهده خواهد بود.

سوالات متداول در مورد لیزر Co2 فرکشنال

لیزر فرکشنال در مقایسه با لیزر های قدیمی چه مزیتی دارد؟

از آنجایی که لیزر فرکشنال (لیزر فراکسل) تنهای بخشی از پوست را به شکل ستون های حرارتی تخریب می نماید بنابراین در حالت کلی آسیب کمتری به پوست می رساند به همین خاطر اولا ً ،رایند ترمیم و بهبودی بعد از لیزر سریعتر انجام می شود ،ثانیا ً عوارض زود هنگام پس از لیزر های قبلی مانند قرمزی ،تورم بسیار کمتر ایجاد می گردد به خاطر همین موضوع هم می باشد که فرد می تواند سریع تر به سر کار خود باز گردد مزیت سوم این می باشد که عوارض دیر هنگام بعد از لیزر مانند قرمزی طولانی مدت ،ایجاد لک پوستی و ایجاد اسکار، در مقایسه با لیزر های قدیمی بسیار کمتر ایجاد می گردد.

  درمان منافذ باز پوست با لیزر , هزینه لیزر منافذ باز پوست , بستن منافذ پوست با لیزر

از لیزر فرکشنال برای برطرف کردن چه مشکلات پوستی استفاده می شود؟

لازم به ذکر است که لیزر های فرکشنال طیف اثر وسیعی دارند یعنی علاوه بر اینکه این لیزر ها در جوان سازی پوست و کاهش چروک های پوست تاثیرات زیادی دارند ،در درمان مواردی مانند لک های مقاوم به درمان ،منافذ باز پوست ، ترک های دوران بارداری (یا استریا Striae) تاثیرات زیادی دارند. یک کاربرد دیگر و اصلی لیزر های فرکشنال درمان اسکار ناشی از جوش ،سالک یا اسکار های جراحی می باشد.

آیا انجام لیزر فرکشنال همراه با درد می باشد؟

نمی توان پاسخ قاطعی را به این پرسش داد زیرا این مسئله به میزان تحمل افراد بستگی دارد .کسانی که دارای آستانه تحمل درد بالایی می باشند انجام لیزر بدون بی حسی برای این گونه افراد امکان پذیر می باشد .و برای دیگر افراد هم می توان از کرم های بی حس کننده ۳۰ دقیقه تا یک ساعت پیش از انجام لیزر استفاده نمود.

چند جلسه لیزر فرکشنال جهت بهبودی فرد نیاز می باشد؟

با توجه به تنظیمات دستگاه و نوع بیماری تحت درمان ؛از ۴ تا ۶ جلسه درمان نیاز می باشد و اغلب فواصل جلسات درمان یک ماه است.

بعد از چه مدت می توان پاسخ درمانی را مشاهده نمود؟

باید بگوییم که زمان پاسخ درمانی در لیزر های فرکشنال سریع نمی باشد و اغلب بهبود قابل مشاهده بعد از ۳تا ۴ ماه می باشد. در طول این مدت پوست مشغول ساخت کلاژن جدید و بازسازی کلاژن و الاستین قدیمی می باشد.

بعد از چه مدت بیمار می تواند سر کار خود باز گردد؟

معمولا بیماران می توانند همان روز و یا اینکه روز بعد سر کار خود باز گردند و زمان بازگشت به سر کار به نوع بیماری و تنظیمات دستگاه وابسته می باشد.

انجام لیزر فرکشنال با چه عوارضی همراه می باشد؟

در اغلب موارد عوارض لیزر فرکشنال در درمان های شدید و تنظیمات بالای دستگاه به وجود می آید.بعد از انجام لیزر فرکشنال اغلب تا چند روز پوسته ریزی و بعضا ً دلمه وجود دارد که طبیعی می باشد.در برخی موارد تورم تا چند روز وجود دارد.استفاده از کیسه یخ بلافاصله بعد از لیزر و بعد به صورت متناوب می تواند این عارضه را کمتر نماید یا از بروز آن جلوگیری کند.و یک عارضه هم که به ندرت مشاهده می شود ایجاد لک ناشی از التهاب می باشد که معمولا در پوست های سبزه مشاهده می شود.

از لیزر فرکشنال برای چه محل هایی می توان استفاده نمود؟

ایز این لیزر می توان برای تمامی نواحی بدن استفاده نمود اما مهمترین مزیت این لیزر در مقایسه با دیگر لیزر ها این می باشد که از آن می توان در نواحی که دیگر لیزر ها در آن نواحی محدودیت دارند ؛هم استفاده نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *