فیزیوتراپی گردن , هزینه فیزیوتراپی دیسک گردن در کلینیک فیزیوتراپی ارتوپدی

فیزیوتراپی گردن , هزینه فیزیوتراپی دیسک گردن در کلینیک فیزیوتراپی ارتوپدی : کسانی که دچار این عارضه می باشند به خوبی آگاه هستند که گردن در یک مشکل بسیار جدی می باشد که افرادی را که گرفتار خود می کند در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکلات زیادی می کند . گردن درد احتمال دارد سبب مشکلات زیادی مانند محدودیت حرکتی گردن و یا حتی سبب به وجود آمدن درد در شانه ،بازو و دست افراد شود.احتمال دارد گردن درد به دلایل گوناگونی مانند بد راستایی گردن بر اثر شرایط بعد نشستن،ضربه ،آرتروز و مشکلات دیسک گردن به وجود بیاید.

در اینجا باید بگوییم که فیزیوتراپی گردن متشکل از مدلیته های کاهش درد و التهاب ،تکنیک های درمان های دستی (ماساژ ، موبیلیزیشن مفصلی که سبب افزایش دامنه حرکتی گردن و کاهش درد می شود) ،تمرین درمانی (تمرینات تخصصی افزایش دامنه حرکتی گردن ،تقویت عضلات ضعیف گردن و تمرینات کششی عضلات کوتاه ، ترکشن ( استفاده کشش مهره های گردنی جهت کاهش درد گردن به خصوص در مواردی مانند فیزیوتراپی گردن و فتق دیسک ) اصلاح پوسچر (یکی از دلایل با اهمیت به وجود آمدن درد های گردن وضعیت های بد نشستن می باشد با اصلاح این وضعیت ها می توان گردن درد را درمان نموده و از به وجود امدن مجدد آن جلوگیری نمود.) می باشد.

فیزیوتراپی گردن

نحوه درمان نمودن گردن درد شدید:

در مورد این عارضه باید بگوییم که گردن درد دامنه گسترده ای دارد و امکان دارد که گردن درد در عده ای از افراد به اندازه ای کم باشد که به آسانی بتوان آن را نادیده گرفت و تحمل نمود. و یا اینکه به اندازه ای شدید باشد که حتی فرد نتواند یک خواب راحت داشته باشد.

ولی در مواردی که گردن درد شدید می باشد ،خوشبختانه می توان از فیزیوتراپی گردن برای کاهش درد فرد مبتلا استفاده نمود که فیزیوتراپی گردن متشکل از استراحت ،درمان های ضد درد و ضد التهاب ( استفاده از مدلیته های الکتروتراپی ) ،بهره گیری از سرما و گرما جهت کاهش درد و اسپاسم ،تکنیک های دستی مانند ماساژ جهت کاهش درد و برطرف کردن اسپاسم عضلات دردناک استفاده نمود، در ضمن استفاده از لیزر می تواند جهت کاهش درد و از بین بردن ااتهاب مفید واقع شود . در این مرحله از درمان تمرینات را با فشار کم جهت به وجود آوردن ثبات اولیه در گردن آغاز می کنند و در صورتیکه ثبات گردن بسیار پایین باشد به بیمار توصیه می شود که از گردن بند های طبی استفاده کند.

فیزیوتراپی گردن چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

گفتنی است که گردن یا ستون فقرات گردنی دارای ساختاری پیچیده می باشد که شامل اعصاب ،عروق ،استخوان ها ، عضلات و مفاصل می باشد که این موارد وظیفه دارند که از سر حمایت نموده و ثابت او را تامین نموده وو سر ما انسان ها را در جهات مختلف حرکت دهند. از جمله مهمترین عناصری که در این ناحیه وجود دارد طناب نخاعی می باشد .از هر سطحی از نخاع دو ریشه عصبی خارج می گردد که هر کدام از این اعصاب گردنی حرکت و حس بخشی از بدن را فراهم می سازد.

چنانچه هر کدام از این اعصاب حساس دچار آسیب شوند ،گردن درد و دیگر نشانه ها با توجه به نوع آسیب به وجود می آید .بنابراین گردن یک عضو بسیار حساس جهت درمان است.در صورتی که فرد مبتلا به پزشک متخصص ارتوپد و متبحر در این زمینه و مراکز معتبر مراجعه کند می تواند مانع از به وجود آمدن عوارض احتمالی آن شود.

هزینه فیزیوتراپی گردن

در مورد هزینه فیزیوتراپی گردن لازم به ذکر می باشد که عوامل مختلفی می تواند در مشخص کردن میزان این هزینه دخیل باشد .تعرفه های اولیه در مورد هر یک از خدمات متفاوت فیزیوتراپی گردن از سوی وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی بیان ابلاغ شده و با و با توجه به هر جلسه ی بیمار و تشخیص پزشک و تعداد خدمات ارائه شده ، هزینه هر جلسه فرق می کند وهمه جلسات از یک قیمت ثابت برخوردار نیستند.ارزش گذاری خدمات به صورت کامل بر اساس تعرفخ ها می باشد و بیمار می تواند در صورت برخورداری از بیمه تکمیلی ،تا سقف پوشش بیمه از بیمه خود استفاده نماید.اگر یکی از اندام های فوقانی بیمار هم به توجه به تشخیص پزشک نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد ،هزینه فیزیوتراپی آن اندام نیز به شکل جداگانه و بر اساس تعرفه حساب می گردد.

هزینه فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن

در این مورد باید بگوییم که دیسک های گردن در ستوان فقرات گردنی و در بین ۲ مهره قرار گرفته اند و به عنوان جاذب نیرو عمل می نمایند و سبب می شوند که گردن ما در جهات مختلف به راحتی حرکت کنند .دلیل به وجود آمدن دیسک های گردن به خاطر ضربه مستقیم به ستوان فقرات گردنی و یا بر اثر فشار مداوم و دراز مدت بر ستوان فقرات گردنی در طی فعالیت های روزمره اتفاق می افتد.و از جمله نشانه های این عارضه محدودیت حرکتی در گردن ،بی حسی ،سوزن سوزن شدن و ضعف در شانه و دست ها در اثر فشار بر روی اعصاب گردنی است.

فیزیوتراپی دیسک گردن درمان هایی برای کاهش درد و التهاب وارده بر روی اعصاب اطراف مهره ها ،اصلاح وضعیت بدن با هدف کاهش فشار بر روی فیزیوتراپی گردن ،تمرینات تقویتی عضلات ضعیف ،تمرینات کششی عضلات کوتاه شده و همین طور آموزش های مورد نیاز برای تغییر روش زندگی و کاهش فشارهای مداوم بر روی دیسک ها با هدف جلوگری از عود بیماری است.

ورزش های فیزیوتراپی گردن

در واقع ورزش های فیزیوتراپی را در فیزیوتراپی گردن با دو هدف درمان و پیشگیری انجام می دهند.لازم به ذکر است که تمرینات پیشگیری برای افراد انجام می شود که به دلیل سبک زندگی و نوع کار به عنوان مثال کار پشت میز نشستنی و کار کردن با کامپیوتر در ساعات طولانی ،مستعد به وجود آمدن درد در گردن می باشند.افراد بایست تمرینات پیشگیری را به صورت مداوم انجام دهند که مانع از ایجاد گردن درد شوند.ولی ورزش های درمانی را برای عده ای از بیماران انجام می دهند که به هر دلیلی دچار درد و بی ثباتی در قسمت ستون فقرات گردن خود هستند.

ورزش های درمانی با هدف افزایش قدرت و ثبات ناحیه انجام می شوند.بعد از انجام ورزش اولیه ،ورزش های اصلاح وضعیت گردن و راستای ستون فقرات برای بیمار آغاز می گردد.ورزش های کششی هم در برنامهی تمرینی فرد با هدف حفظ راستا و طول مناسب عضلانی قرار داده می شود که در پایان هم تقویتی و ثباتی صورت می گیرد.

ورزش های فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی گردن دارای چه فوایدی می باشد؟

همان گونه که می دانید بدن ما انسان ها یک سیستم یکپارچه می باشد .و این یکپارچگی سبب می شود که زمانی که در یک قسمت ان اختلال به وجود می آید ،دیگر قسمت های آن نیز دچار اختلال شوند.به عنوان مثال زمانی که فیزیوتراپی گردن و ستون فقرات نسبت به هم در راستای مناسبی قرار نگیرند (وضعیت سر جلو افتاده) که این حالت اغلب همراه با جلو افتادگی شانه ها و گرد شدن پشت می باشد سبب افزایش فار بر روی مهره ها و دیسک های گردن و ستون فقرات پشتی می گردند.چانچه این وضعیت بدن اصلاح نگردد ،وضعیت نامناسب کتف کم کم می تواند سبب بروز درد ها و اختلالاتی در شانه گردد.فزیوتراپی قادر می باشد که با کمک تکنیک های گوناگون درمانی کاهش درد گردن بدون جراحی را برای افراد فراهم کند.در ضمن فیزیوتراپی قادر می باشد که با آموزش تمرینات مناسب و. اصلاح وضعیت بدنی فرد از مانع از ایجاد درد در آینده شود.

حرکات فیزیوتراپی گردن

از جمله مهمترین درمان هایی که در فیزیوتراپی گردن ،جهت درد گردن مد نظر قرار داده می شود ،تمرین درمانی می باشد.انواع گوناگونی از تمرینت جهت کاهش سفتی عضلات ،تمرینات کششی برای اصلاح راستای عضلات کوتاه شده با هدف بازیابی دامنه حرکتی نرمال و کاهش درد بیمار ،تقویت عضلات ضعیف گردن با هدف بالا بردن ثبات ناحیه و همین طور تمرینات اصلاح وضعیت های نامناسب بدن برای درمان و اصلاح پاسچر در برنامه درمانی قرار داده می شود.تمریناتی هم برای پیشگیری از تشدید گردن درد به بیمار آموزش داده می شود.چون گردن یک عضو با ثبات پایین می باشد بنابراین آموزش صحیح تمرینات به بیمار و نیز انجام مستمر تمرینات به وسیله بیمار یک مسئله مهم و ضرروی برای ممانعت از تشدید گردن درد و همین طور حفظ راستای درست بدنی می باشد.

آموزش فیزیوتراپی گردن

در حقیقت در حالت کلی هدف از فیزیوتراپی گردن این می باشد که بیمار این توانایی را به دست آورد که بتواند فعالیت های روزانه شغلی و اجتماعی خود را انجام دهد.لازم به کر است که در فیزیوتراپی درمان ها و تمرینات هر بیمار بر اساس نتایج معاینات برای هر بیماری به شکل جداگانه طراحی می گردد.برنامه درمانی متشکل از آموزش تمرینات گردن ،حرکات اصلاحی و ورزش های مربوط به گردن است.فیزیوتراپیست ها دارای این توانایی می باشند که بتوانند تمرینات کششی و تقویتی مناسب برای گردن را آموزش دهند.

انجام این حرکات و تمرینات سبب کمک به ثبات گردن شده و موجب کاهش فشار وارده به دیسک و در نهایت کاهش درد بیمار می شود.پس از اینکه درد بیمار کاهش پیدا کرد بایست همچنان تمرینات ادامه داده شود و آموزش های مربوط به حفظ راستای مناسب بدن انجام گردد تا سلامت گردن دوباره دچار اختلال نشودو چانچه در کارهای روزانه ی فرد هم عامل تحریک کننده ای جهت به وجود آمدن درد گردن موجود باشد ،عامل حذف و سبک زندگی تصحیح شود.

تمرینات فیزیوتراپی گردن

همچنان که در فوق نیز اشاره داشتیم ،گردن ما انسان ها یک عضو متحرک می باشد و چنانچه حرکات گردن دچار محدودیت شود ما انسان ها در زندگی روزمره خود دچار مشکل خواهیم شد.و در فیزیوتراپی گردن ،بعد از معاینه پزشک متخصص ،با توجه به تشخیص و شناخت مشکل اصلی فرد ،ورزش های مورد نیاز برای بالا بردن استفقامت و تحمل عضلانی گردن صورت می گیرد.نخست تمرینان کاهش فشار با هدف کم کردن فشار بر روی ستون فقرات گردنی انجام می گردد.

در طی مرحله های بعدی ،تمرینات تقویتی و استقامتی و همچنین تمرینات ثباتی با هدف افزایش ثبات گردن و تمرینات اصلاح پاسچر جهت حفظ راستای صحیح عضلاتی و اصلاح وضعیت در حالات گوناگون گردن صورت می گیرد.چون افراد با گردن درد اغلب دچار مشکل در وضعیت پاسچر و راستای ستون فقرات خود می گردند بنابراین با انجام حرکات تمرینی گردن ،انجام حرکات اصلاح وضعیت بسیار ضروری می باشد چون در این شرایط عدم اصلاح وضعیت دوباره عود می نماید.

نرمش های فیزیوتراپی گردن

این نرمش ها در فیزیوتراپی گردن در دوران بهبودی می توانند سبب افزایش گردش خون در ستون فقرات شوند و فشار بر ریو گردن را کاهش دهند و قدرت عضلات این ناحیه را حفط نمایند و در نهایت این تمرینات می توانند برای بیمار بسیار مفید واقع شوند.

لازم به ذکر است که این تمرینات متشکل از : تمرینات تقویتی ،فشار و انقباض ثابت سر در ۴ جهت عقب وجلو و طرفین و انقباض گردن ( فشار چانه به عقب) حرکات کتف و شانه به منظور اصلاح وضعیت بدنی تمرینات کششی عضله ذوزنقه ای ،کشش عضلات اسکالن کشش گردن در حالت خوابید ،تمرینات فعال حرکتی سر در جهت های اصلی حرکتی تمرینات حفظ راستای صحیح ستون فقرات نیز به صورت جنرال و در ناحیه ی ستون فقرات صورت می گیرد که برای مشاهده نتیجه تمرینات باید به صورت مداوم یک ماه ادامه داشته باشند.برای بیماران هر کدام از این تمرینات را با توجه به شرایط و میزان درگیری پزشک و فیزیوتراپیست توصیه می کنند.

نحوه فیزیوتراپی گردن

بر اساس بررسی های انجام شده در این زمینه ثابت شده است که بیشتر از ۷۵% انسان ها دریک مرحله از زندگی خود دچار گردن درد می شوند.و با استراحت کردن و دارو درمانی و فیزیوتراپی درد گردن ان ها برطرف می شود.چانچه درد گردن فرد با این درمان ها برطرف نشود احتمال این است که در برخی از موارد درمان دیگری مانند تزریق و یا جراحی برای برطرف شدن درد بیمار مورد استفاده قرار بگیرند .

تجهیزات فیزیوتراپی گردن

پس از از اینکه فرد به یک فیزیوتراپیست مراجعه می کند وی نخست وضعیت گردن فرد را به صورت جامع و دقیق مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس بر اساس مشکلی که در گردن فرد وجود دارد ،فیزیوتراپیست از روش های درمانی متنوعی استفاده می کند که این روش ها عبارت می باشند از درمان های ضد درد و التهاب ( دستگاه های الکتروتراپی، اولتراسوند،لیزیر ،مگنت تراپی ،دیاترمی ) ،استفاده از سرما و گرما ،درمان های دستی ( ماساژ،موبیلیزیشن ،تکنیک های کایروپرکتیک،) تمرین های درمانی ( تمرینات تقویتی ،کششی ،تمرینات اصلاح وضعیت بدن ) .در ضمن فیزیوتراپیست های آموزش های ویژه ای را هم جهت اصلاح سبک زندگی وممانعت ازبه وجود آمدن دوباره گردن درد در اختیار بیماران خود قرار می دهند.