عوارض کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی چیست ؟

کولپوسکوپی روشی تشخیصی جهت شناسایی بیماری های دستگاه تناسلی خانم ها است. این روش نیز مانند هر اعمال پزشکی دیگری دارای بعضی عوارض می باشد .فرد بیمار جهت آمادگی برای کولپوسکوپی باید از عوارض آن نیز آگاه باشد .در مقاله زیر اطلاعاتی در مورد روش کولپوسکوپی و عوارض آن در اختیار شما قرار می دهیم.

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟

زمانی که فردی با علائم بیماری مشکوک ناحیه تناسلی زنانه مانند ویروس زگیل تناسلی و جواب غیر طبیعی پاپ اسمیر به پزشک مراجعه می کند ،پزشک برای شناسایی هر چه بهتر بیماری فرد روش کولپوسکوپی را به وی پیشنهاد می کند.از این روش تشخیصی در زمانی استفاده می شود که فرد به یکی از بیماری های مشکلات دهانه رحم، سرطان دهانه رحم، زخمها و عفونتهای رحمی دچار شده باشد.

کولپوسکوپی روشی دقیق برای شناسایی و معاینه دقیق دهانه رحم می باشد .زمانی که فردی پاپ اسمیر انجام می دهد و جوای پاپ اسمیر غیر طبیعی می باشد پزشک به فرد بیمار توصیه به انجام کولپوسکوپی می کند تا علت دقیق بیماری پیدا شود .پاپ اسمیر یک روش غربالگری است وجهت پیدا کردن علت مشکلات بالقوه دهانه رحم استفاده می شود این روش به تنهایی نمی تواند تشخیص دقیقی از زخم ها و عفونت های دستگاه تناسلی را بدهد بنابرین در کنار آن باید از روش تشخیص دیگری بمانند کولپوسکوپی بهره برد.

  مراقبت های دوره بارداری

کولپوسکوپی

خانم ها در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی مانند مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه را در خود ببینند باید به پزشک زنان مراجعه کرده و تحت روش کولپوسکوپی معاینه شوند .

بهترین متخصص و دکتر زنان را در اینجا پیدا کنید : متخصص زنان و زایمان

آشنایی با عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تهاجمی و معمول است و عوارض خاصی بر روی بیمار به جای نمی گذارد.روش کار کولپوسکوپی بدین ترتیب است که دستگاهی به نام کولپوسکوپ ،بسیار دقیق با قدرت دید میکروسکوپی می باشد که پزشک بوسیله آن دهانه رحم را مورد بررسی قرار می دهدو در صورت مشاهده سلولهای غیر طبیعی به وسیله اسپری مورد مشکوک را نشانه گذاری کرده و نمونه گیری می کند. قرار دادن دستگاه بر روی دهانه رحم و مشاهده آن هیچ گونه عوارض و دردی ندارد فقط در زمان بیوپسی یا قسمت نمونه گیری است که فرد احساس سوزش و درد می کند و بعد از اتمام کار تا دوروز فرد دچار لکه بینی و درد در این ناحیه می شود . در واقع کولپوسکوپی با پاپ اسمیر هیچ تفاوتی از نظرتهاجمی بودن نداردو تنها تفاوت مهم در دقت بالای کولپوسکوپی نسبت به پاپ اسمیر است .

بین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی عوارض مشابهی وجود دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم :

  • مورد اول در مورد احساس درد در هنگام نمونه برداری است .احتمال احساس درد در هنگام نمونه برداری هم در پاپ اسمیر و هم در بیوپسی وجود دارد .البته این درد از درد یک آمپول هم کمتر است.
  • در زمان انجام بیوپسی (نمونه گیری دهانه رحم) برای بی حس کردن اندام فرد بیمار از داروهای بی حسی موضعی استفاده می شود . پس از از بین رفتن اثر دارو بی حسی احتمالا فرد دردی همانند درد قاعدگی را داشته باشد .
  • پس ازانجام نمونه برداری تا حدود ۵ روز فرد دچار لکه بینی می شود . این ترشحات قهوه ای رنگ مایل به سیاه هستند . البته جای نگرانی نیست و بعد از مدت زمان گفته شده بهبود می یابد .
  • به فرد مراجعه کننده برای انجام نمونه برداری همواره توصیه می شود همراه خود نوار بهداشتی داشته باشد تا در صورت بروز خونریزی یا لکه بینی لباسش کثیف نشود .احتمال لکه بینی و خونریزی مختصر در حین کولپوسکوپی توام با بیوپسی دور از انتظار نیست .
  چند راهکار برای دختر دار شدن , چند روش برای دختر شدن جنین

در صورت بروز هر یک از موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید :

با اینکه کولپوسکوپی یک روش تشخیصی با ریسک و حساسیت پایین ( Low Risk) می باشد ،اما در صورت بروز هر کدام از موارد زیر به پزشک مربوط اطلاع دهید .:

  • در صورت داشتن تب و لرز که نشان دهنده وجود عفونت در بدن می باشد .
  • اگر دچار ترشح زرد، غلیظ و چسبناک یا دارای بوی بد شدید .
  • اگر در زیر شکم خود درد شدید دارید و این درد با مسکن معمولی تسکین نمی یابد.
  • اگر خونریزی به وجود آمده پس از مدت زمان ۷ روز تمام نشود .

آیا انجام کولپوسکوپی در دوران بارداری خطرآفرین می باشد ؟

انجام روش کولپوسکوپی در طی دوران بارداری روشی کاملا بی خطر است.اگر انجام آن در طی دوران بارداری ضروری نباشد معمولا پزشک انجام این روش را بعد از پایان دوره حاملگی قرار می دهد . انجام بیوپسی ونمونه گیری در حین بارداری دارای ریسک بسیار کمی می باشد، اما همهنطور که اشاره شد در صورت ضروری نبودن بهتر است تا زمان زایمان به تاخیر بیفتد. در صورت انجام نمونه گیری در حین بارداری فرد دچار خونریزی بیشتری نسبت به افراد عادی می شود دلیل آن هم افزایش خون دهانه رحم در طی بارداری می باشد . همچنین نگرانی ها در مورد تاثیر منفی کولپوسکوپی و انجام بیوپسی بر توانایی باروری بی مورد است.

کولپوسکوپی در دوران بارداری هیچ خطری برای جنین و مادر ندارد .

اگر در دوران بارداری بسر می برید و پزشک برای شما انجام روش کولپوسکوپی را تجویز کرده است بدون هیچ ترسی آن را انجام دهید. توضیح این نکته مهم لازم است که، مزایای انجام کولپوسکوپی بسیار بیشتر از عوارض و ریسک های مربوط به آن می باشد.

  مشاوره و معاینه پیش از بارداری , مراقبت های پیش از بارداری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *