سابسیژن یا کانولا ، پرسش و پاسخ در مورد سابسیژن ، عوارض سابسیژن

سابسیژن چیست؟

همان گونه که در مقاله های قبلی نیز اشاره داشتیم ،زیبایی چهره ی برای ما انسان ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و داشتن یک چهره ی زیبا حس اعتماد به نفس ما را بالا برده و سبب می شود که ما در جامعه حضور فعالی پیدا کنیم . و اما عوامل مختلفی امکان دارد که این زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهند که از جمله این عوامل می توان به اسکار یا جوشگاه اشاره نمود ،در حقیقت اسکار یا جوشگاه بافتی می باشد که به خاطر التهاب و یا آسیب قبلی در ناحیه پوست به وجود می آید و در صورتی که نزدیک مفصل باشد می تواند در حرکت اندام اختلال به وجود بیاورد و یا اینکه یک منظره نامطلوب بر روی پوست ایجاد کرده و چهره فرد را از نظر زیبایی با مشکل مواجه کند. علل مختلفی احتمال دارد که اسکار را به وجود بیاورند و در حالت کلی برخی از انواع پوست ها مستعد ابتلا به اسکار پس از یک آسیب و ضایعه هستند و در نتیجه طول دوره درمان نیز دراز مدت می باشد.

سابسیژن

التهاب های پوستی مانند آبله مرغان ، جوش غرور جوانی ، سوختگی درجه ۳ ، محل گزش حیوانات ،محل برش جراحی های قبلی و عفونت های عمقی پوست می توانند ایجاد اسکار کنند. در این گونه شرایط سابسیژن همزمان با میکرونیدلینگ با کاهش اندازه اسکار ، افزایش دامنه حرکت عضو مبتلا ، نزدیک کردن رنگ اسکار به رنگ پوست و کاهش احساس خارش ، بی حسی و درد به بهبود علائم بیمار کمک می کند. باید اشاره داشته باشیم که این تاثیرات از طریق افزایش جریان خون موضعی ،بهبود جریان لنفاوی در محل و کمک به دفع سلول های مرده در ناحیه مبتلا اعمال می گردد. در تعدادی از بیماران پس از انجام عمل جراحی تا مدت ها در ناحیه اسکار حس درد وجود دارد که این درد به شکل متناوب است و این درد با یک استرس فیزیکی یا روحی می تواند شعله ور شده و بیمار را ناتوان نماید .

از آنجایی که این گونه درد ها ناشی از آسیب به رشته های عصبی در ناحیه مورد عمل می باشند ؛ بنابراین با مسکن های معمولی نمی توان آن ها را کنترل نمود. لازم به ذکر است که این تغییرات به وجود آمده در ناحیه اسکار تدریجی بوده و کم کم با پیشرفت درمان بهبود پیدا می کنند. به هر میزان که اندازه اسکار کوچکتر و عمق آن کم باشد درمان راحت تر و سریع تر خواهد بود ولی اسکار هایی که بزرگ و عمیق هستند جهت درمان به مدت زمان طولانی تری نیاز خواهند داشت.

  فیلر چشم ، قیمت و هزینه فیلر زیر چشم ، تزریق ژل دور چشم

قیمت و هزینه سابسیژن جوشگاه :

باید گفت که هزینه مشخصی نمی توان برای این درمان در نظر گرفت زیرا هزینه این درمان در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس تعداد اسکار های درمان شده محاسبه می گردد اما در صورتی که از درمان های مکمل مانند تزریق ژل اسید هیالورونیک ،میکرونیدلینگ و یا لیزر فرکشنال استفاده گردد ؛ هزینه این درمان ها به قیمت سابسیژن اضافه خواهد گشت.

نحوه درمان جوشگاه با روش سابسیژن

برای شرح این روش درمانی بهتر می باشد که نخست شما را با معنا و مفهوم کلمه سابسیژن آشنا کنیم . ساب به معنی زیر و سیژن به معنی برش می باشد و به عبارت دیگر باید گفت که سابسیژن (Subcision) به معنی برش زیر پوست است که البته بدون تیغ انجام می شود .باید بگوییم که درمان جوش صورت نوع رولینگ که به شکل اسکار های فرو رفته با قعر گرد هستند بهترین پاسخ را نسبت به سابسیژن می دهند . این فرو رفتگی ها به خاطر اتصالات فیبروز در زیر اسکار است که سطح آن را پایین می کشند.

این روش یک مکمل خوب جهت میکرونیدلینگ است که در سابسیژن موضع اسکار بی حس شده و با یک سوزن مخصوص به نام نیدل نوکور و یا کانول مخصوص ( تولدو) بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و باد بزنی آزاد می گردد در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می گردد که کم کم در عرض چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرورفتگی اسکار تا بیش از ۵۰% جبران می گردد. در یک سری موارد که جای جوش عمیق است ، هم زمان فاکتور رشد و یا اسید هیالورونیک در موضع تزریق می گردد تا فرآیند کلاژن سازی سرعت پیدا کند .

در صورتی که تعداد اسکار های صورت زیاد باشد این امکان فراهم می باشد که بتوان تعدادی از اسکار ها را در جلسه بعدی انجام داد و جهت پیشگیری از تورم بیش از اندازه صورت درمان را در دو جلسه صورت داد. باید اشاره داشته باشیم که در موارد جای جوش های ترکیبی از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن به صورت هم زمان جهت درمان اسکار های عمیق تر استفاده می گردد.

مزایای سابسیژن جوشگاه

در واقع این روش درمانی زیبایی ،یک عمل سرپایی و بدون خطر می باشد و با بی حسی موضعی انجام می گردد و با ترکیب دیگر روش ها مانند میکرونیدلینگ دارای نتایج فوق العاده ای می باشد .در این روش درمانی تقریبا ۹۰% از افراد پس از عمل بهبود پیدا کرده و عوارض جانبی آن نیز موقت و گذرا می باشد.

  فیلر چانه , قیمت و هزینه تزریق ژل چانه , فرم دهی چانه با تزریق فیلر

مقایسه سابسیژن با لیزر

از آنجایی که لیزر فرکشنال در قسمت سطحی لایه اپیدرم نفوذ می کند و حداکثر عمق نفوذ آن ۶۲٫۵ میکرومتر می باشد لذا برای جای جوش های سطحی تاثیر گذار می باشد و این در صورتی می باشد که در اسکارهای فرو رفته و عمیق سابسیژن تاثیرگذارتر می باشد. در حالت کلی باید گفت که کاربرد لیزر در درمان جای جوش محدود به ضایعات اپیدرمی می شود و سابسیژن در لایه های عمقی پوست تاثیر می گذارد و در حقیقت به عنوان روش مکمل برای لیزر یا میکرونیدلینگ به شمار می رود.

عوارض سابسیژن جوشگاه

همانند سایر روش های درمانی این روش درمانی نیز با یک سری عوارضی همراه می باشد که از جمله این عوارض می توان به درد و تورم در موضع اشاره نمود که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن می توان آن را کنترل نمود .عارضه بعدی کبودی در موضع می باشد که با استفاده نکردن از آسپرین ،ایندومتاسین ، وارفارین و یا دیگر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته پیش از درمان می توان از بروز این عارضه پیشگیری نمود . در حالت کلی می توان گفت که سابسیژن یک روش مطمئن و کم عارضه می باشد و استفاده از کانولا می تواند به کمتر شدن عوارض جانبی مانند کبودی و تورم کمک شایانی کرده و زمان بهبودی را سرعت بخشد.

مراقبت های بعد از عمل سابسیژن جوشگاه

باید بگوییم که این روش درمانی تقریبا نیاز به ۲ یا سه جلسه درمانی با فواصل ۴ تا ۶ هفته دارد .پس از عمل ناحیه سوراخ شده را بخیه نمی زنند زیرا پوست برش داده نشده و تنها یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و  این سوراخ نیز خود به صورت طبیعی ترمیم می شود یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و برای بیمار برای جلوگیری از عفونت ،آنتی بیوتیک تجویز می گردد. این فرد تا ۴۸ ساعت به هیچ وجه نباید استحمام کرده و یا ورزش های سنگین انجام دهد.

مقایسه سابسیژن با میکرونیدلینگ

باید اشاره داشته باشیم که از میکرونیدلینگ بیشتر برای ضایعات سطحی پوست استفاده می شود زیرا برای ضایعات سطحی پوست موثر می باشد و تاثیر آن تا لایه درم می باشد و برای جای جوش سطحی و یا منافذ باز و جوان سازی پوست بهترین روش محسوب می شود و این در صورتی است که سابسیژن جهت تحریک کلاژن سازی در زیر پوست موثرتر است و اسکار های آتروفیک و فرو رفته با این روش درمان می گردد . در اغلب موارد به خاطر وجود ضایعات سطحی و عمقی به صورت هم زمان از هر دو روش میکرنیدلینگ و سابسیژن استفاده می گرد تا کلاژن سازی و ترمیم پوست هم در زیر هم در روی پوست صورت گیرد.

  سوالات رایج تزریق فیلر چشم

روش های مختلف انجام سابسیژن:

در این روش درمانی از سوزن نوکر که مانند نیزه می باشد و پس از ورود به پوست اقدام به بریدن بافت های فیبروز و چسبندگی می کند اما عوارضی مانند کبودی شدید صورت ،درد زیاد و لک و تیرگی مقاوم می دهد . روش سابسیژن با کانول که در درمان جای جوش ،جای سالک ، چین و چروک عمیق صورت در خط خنده و خط اخم تاثیرگذار می باشد و دارای مدت نقاهت کوتاهی می باشد و با حرکت افقی کانول زیر پوست ،بافت های فیبروز در محل اسکار پاره شده و چسبندگی را آزاد می نماید . تعداد جلسات درمان کمتر و معمولا یک تا دو جلسه می باشد .عوارض جانبی ساب سیژن اسکار هیپرتروفیک و غدد اسکار می باشد. آموزش های مورد نیاز پیش از انجام سابسیژن:

  • پیش از مراجعه به مطب متخصص صورت خود را با آب و صابون شستشو دهید.
  • پیش از مراجعه به اتاق عمل ،مسکن یا آرام بخش استفاده کنید.
  • شب پیش از انجام سابسیژن استحمام کنید.
  • روز عمل غذا بخورید و ناشتا نباشید.

سابسیژن برای چه کسانی مناسب می باشد؟

لازم به ذکر است که سابسیژن برای کسانی که مبتلا به جوشگاه های عمیق آکنه هستند نسبت به جوشگاه های با سطح مقطع کم ،تاثیرگذارتر می باشد . در زمان انجام این عمل فرد نباید دارای آکنه فعال باشد بنابراین کسانی که جوش های ملتهب و چرکی دارند برای عمل مناسب نمی باشند . اغلب افرادی که این عمل روی آن ها انجام می شود قبلا آکوتان مصرف نموده اند.
پس از عمل سابسیژن مراقبت های زیر را باید انجام داد:
فرد باید تا دو روز محل درمان را با آب نشوید و روی آن ها پماد آنتی بیوتیک بزند ،لازم نیست که از ضد آفتاب استفاده کند.

بهترین فصل انجام سابسیژن کدام فصل است؟

این روش درمان زیبایی را می توان در تمامی فصول سال انجام داد.

این روش درمانی به چند جلسه نیاز دارد تا بتوان به نتایج مطلوب دست پیدا کرد؟

در پاسخ به این پرس باید بگوییم که در اغلب موارد یک جلسه درمانی می تواند کفایت کند و فرد می تواند بهترین پاسخ درمانی را در همان جلسه نخست مشاهده نماید اما در افرادی که بافت فیبروز زیادی دارند ،احتمال دارد که به دو و یا به احتمال بسیار کم سه جلسه درمان باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *