درمان قطعی زگیل مقعدی , علائم و راه های پیشگیری زگیل مقعد , درمان با لیزر

درمان قطعی زگیل مقعدی , علائم و راه های پیشگیری زگیل مقعد , درمان خانگی زگیل مقعد در زنان , دارو و پماد درمان زگیل مقعدی را در اینجا مطالعه کنید » :  یکی از بیماری های ویروسی خطرناک زگیل مقعدی است که در اثر این بیماری بافت هایی در ناحیه مقعد در اطراف دریچه مقعد می شود  که به شکل گل کلمی رشد می کنند و بسیار آزار دهنده هستند که باید سریع درمان شود زیرا در صورت درمان نشدن باعث بروز مشکلاتی از جمله سرطان های دهانه رحم و آلت تناسلی می شود. یکی دیگر از عوارض زگیل مقعدی رشد آن و انسداد دستگاه تناسلی خانم ها و تولید مثل و انسداد آن است لازم به ذکر است که این بیماری مسری بوده در ابتدا به شکل تاول یا زخم دیده می شود که در صورت درمان نشدن رشد می کند و به شکل زگیل در می آید.

درمان قطعی زگیل مقعدی

علت ابتلا به زگیل مقعدی چیست؟

همان طور که گفته شد زگیل مقعدی یک بیماری ویروسی است و ویروس پاپیلوما انسانی یا ویروس HPV باعث به وجود آمدن این بیماری می شود که این ویروس تنوع زیادی دارد و بیشتر از ۱۰۰ نوع مختلف است که بیشتر در غشاء محیطی بدن مانند اندام تناسلی، دهان، چشم و مقعد دیده می شود و به روش های مختلفی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود که برخی از آن ها عبارت اند از:

رابطه جنسی

یکی از اصلی ترین راه انتقال ویروس HPV هم در آقایان و هم در خانم ها رابطه جنسی است. همان طور که می دانید این ویروس  بیشتر  در غشاء محیطی بدن مانند اندام تناسلی، دهان، چشم و مقعد دیده می شود و در رابطه جنسی نیز ویروس از طریق غشاء محیطی بدن مانند مقعد، واژن، دهان و .. به بدن فرد سالم منتقل شود و فرد سالم نیز دچار این بیماری می شود.

عدم رعایت بهداشت

ویروس زگیل مقعدی می تواند از طریق استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا به ویروس مانند مسواک، حوله، ریش تراش، خون گرفتن از شخص مبتلا یا استفاده از سرنگ های آلوده به فرد سالم منتقل شود. به این صورت که این وسایل ناقل ویروس می باشند و زمانی که با فرد سالم برخورد می کنند بیماری را منتقل می کنند. جالب است بدانید این ویروس اگر شرایط مطلوب باشد تا زمان زیادی می تواند زنده بماند.

  دلایل خارش و سوزش مقعد و راه های درمان آن

از دیگر مواردی که به عنوان عوامل ابتلا به زگیل مقعدی و تناسلی نقش بسزایی دارند، مراکز اپیلاسیون (آلوده شدن موم و استفاده آن برای افراد بعد از شخص مبتلا) و استخر ها (آلوده شدن آب استخر با وجود شخص مبتلا و انتقال ویروس به شخصی که زخم باز دارد) و توالت های عمومی می باشند.

انتقال از مادر به فرزند

اگر مادر خانم بارداری آلوده به ویروس HVB باشد در هنگام زایمان نباید از روش طبیعی زایمان کند زیرا در این صورت ممکن است هنگام تولد جنین از ناحیه واژن و مهبل با ویروس برخورد کند و نوزاد نیز آلوده شود همچنین احتمال دارد نوزاد در حین تولد این ویروس را ببلعد و بیمار شود. یکی از راه های انتقال ویروس از مادر به نوزاد هنگام شیردهی است امکان دارد با بوسیدن و بغل کردن نوزاد این بیماری منتقل شود.

تماس با زخم های باز پوستی

اگر قسمتی از بدن فرد سالم دارای زخمی باز باشد و این قسمت با قسمت هایی از بدن فرد بیمار مانند ناحیه تناسلی، دهان، مقعد و … برخورد کند احتمال دارد فرد سالم نیز آلوده ویروس شود شما بهتر است هنگام ارتباط با دیگران تمام مراقبت های لازم را انجام دهید تا دچار مشکلی نشوید.

ضعف سیستم ایمنی بدن

ایمنی بدن در بیماری ها بسیارمهم است در مورد رشد ویروس HVB نیز این امر مهم است به طوری که اگر ایمنی فرد سالم ضعیف باشد ویروس سریع رشد می کند در حالی که ممکن است در بدن فرد سالم مدت زیادی طول می کشد ویروس رشد کند یا حتی در مواقعی بعد از گذشت زمان ویروس دفع می شود.

علائم زگیل مقعدی در زنان و مردان

دوره نگاهت بیماری زگیل مقعدی ۲ الی ۹ ماه است که در این مدت هیچ گونه علائمی از خود نشان نمی دهد ولی فرد می تواند ناقل بیماری باشد و افراد سالم را آلوده کند این بیماری علائم مختلفی دارد که در هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند نوع ویروس، بدن فرد و … بستگی دارد در این قسمت به برخی از علائم این بیماری اشاره می کنیم:

 • زگیل مقعدی درد و خارش ایجاد نمی کنند ولی اگر تحت فشار قرار گیرد چرکی شده و بوی نامطبوعی دارند.
 • رشد بافت های گل کلمی بر روی سطح پوست به رنگ های صورتی، نرم و مرطوب
 • زگیل مقعدی در زنان در نواحی مانند ناحیه تناسلی، مهبل یا دهانه رحم ایجاد می شود.
 • زگیل مقعدی در مردان در نواحی مانند مجرای ادرار، پوست ختنه، آلت تناسلی یا کشاله ران ایجاد می شود.
 • افزایش ترشحات ( واژن در زنان و پیشاب‌راه در مردان)
 • خونریزی یا خونی شدن ادرار
 • تب بالا
 • خستگی
 • درد هنگام برقراری رابطه جنسی
 • احساس توده در ناحیه مقعد
 • بی اشتهایی
  بواسیر داخلی و خارجی ,علائم , راه های پیشکری و درمان

چگونه می توان از ابتلا به زگیل مقعدی و تناسلی جلوگیری کرد؟

مهم ترین راهکارهای پیشگیری از زگیل مقعدی عبارت‌اند از :

 • تزریق واکسن گارداسیل یا همان ویروس HPV در دوران نوجوانی
 • پرهیز از رابطه جنسی پرخطر
 • رعایت بهداشت ناحیه مقعد (ناحیه را پس از شستشو با دستمال نرم خشک کنید.)
 • انتخاب یک شریک مطمئن و محدود کردن شرکای جنسی
 • استفاده از کاندوم برای برقراری رابطه

شما باید دقت کنید که اگر دچار بیماری زگیل مقعدی هستید نباید ان ها را دست‌کاری کنید یا فشار دهید زیرا این کار باعث می شود ویروس HVB پخش شود و بیماری افزایش می یابد. لازم به ذکر است بهتر است تا زمانی که آلوده ویروس هستید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان زگیل مقعدی

زمانی که هر یک از نشانه های بیماری زگیل HVB را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان شوید زیرا اگر بیماری پیشرفت کند مراحل درمان دشوار می شود و احتمال خطر ابتلا به بیماری های جدی تر نیز زیاد می شود. بیماری زگیل مقعدی بیماری خطرناک و آزار دهنده است ولی قابل درمان است که می توان با مراجعه به پزشک متخصص کاملاً بیماری را درمان کرد.

درمان زگیل مقعدی در زنان و مردان

همان طور که گفته شد بیماری زگیل تناسلی بیماری خطرناک است ولی کاملا قابل درمان است و جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا روش های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که براساس نوع ویروس و مقدار درگیری بدن با آن نوع درمان تعیین می شود که برخی از روش های درمان عبارت اند از:

درمان خانگی زگیل مقعدی

اگر مایل به درمان زگیل مقعدی به روش های خانگی هستند بهتر است بدانید روش های خانگی زیادی برای درمان وجود دارد که برخی از ان ها عبارت اند از :

سرکه سیب

سرکه سیب باعث می شود  باکتری های مولد بیماری زگیل از بین بروند و بیماری را بهبود می بخشد شما برای این کار  مقداری سرکه را به پنبه آغشته کرده و روی زگیل ها بگذارید.

روغن درخت چای

بهتر است بدانید روغن درخت چای تأثیر زیادی در درمان دارد و باعث از بین رفتن زگیل ها می شود برای این منظور شما باید مقداری از روغن را به پنبه آغشته کنید و روی  زگیل بزنید.

سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی برای مدت ۱ ماه روشی بسیار مؤثر است. بهتر است آب سیب زمینی را در ناحیه مورد نظر استعمال نمایید همچنین می توانید قطعه هایی از سیب زمینی را بر روی پوست نواحی اطراف مقعد قرار دهید.

  درمان یبوست , علائم یبوست , درمان سریع و قطعی یبوست

پوست موز

پوست موز نیز برای درمان زگیل مقعدی مؤثر است شما برای درمان باید  پوست موز را با نواحی دارای زگیل تماس دهید.

روغن کرچک

یکی از روش های مؤثر دیگر برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده از روغن کرچک است برای اینکه این روش مؤثر باشد باید  حداقل ۳ مرتبه در روز تکرار شود و لازم است تکه ای پنبه را به این روغن آغشته نموده و بر روی زگیل ها قرار دهید.

ویتامین E

استفاده از روغن ویتامین می توان گفت  به طور کامل زگیل های تناسلی را از بین می برد. برای این منظور باید این روغن را بر روی زگیل ها استعمال نمایید و روی آن گاز قرار دهید. برای این کار شما می توانید از مایع درون کپسول ویتامین E  استفاده کنید.

پیاز

یکی از روش های درمانی که معجزه می کند استفاده از آب پیاز است برای انجام این روش درمانی باید تکه های پیاز را به وسیله گاز بر روی زگیل ها ببندید و  هر ۳ الی ۴ ساعت تکه های پیاز را تعویض کنید.

نمک اپسوم

 برای درمان زگیل تناسلی می توانید از نمک اپسوم نیز استفاده کنید برای این کار وان آب را پر نموده و مقداری نمک درون آن بریزید سپس برای نیم ساعت در آن بنشینید. پس از انجام این روش ناحیه تناسلی را خشک کنید. توجه کنید که می توانید سه مرتبه در هفته از این روش استفاده کنید.

درمان دارویی زگیل مقعدی

اگر بیماری شما هنوز در مراحل اولیه است و پیشرفت زیادی نکرده و فقط محدود به سطح پوست می باشد شما می توانید از درمان های دارویی مانند  پماد های پودوفیلین، ایموکیمود، بیکلرواستیک، پدوفیلکس و اسید تری کلرواستیک استفاده کنید. این پماد ها زمانی که به روی زگیل ها مالیده می شوند ان ها را پوسته های ریز تبدیل می کند و از این طریق درمان را سرعت می بخشد توجه داشته باشید شما نباید این پماد ها را بدون تجویز پزشک استفاده کنید.

درمان زگیل مقعدی با لیزر در زنان و مردان

می توان گفت درمان زگیل مقعدی با استفاده از لیزر قطعی ترین درمان به حساب می اید و می تواند انواع مختلف این بیماری را درمان کند. برای این کار بیمار بیهوش نمی شود و این کار در مطب انجام می شود. در صورت استفاده از لیرز زگیل ها کاملاً از بین می روند و امکان بازگشت وجود ندارد . بهبودی به سرعت انجام می شود که در یک جلسه یا چند جلسه درمان انجام می شود.

پزشک در این روش اشعه لیزر را روی زگیل می تاباند و انرژی اشعه جذب زگیل شده و موجب تبخیر آن ها می شود که هیچ گونه ضرری ندارد و آسیبی به پوست بیمار وارد نمی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *