آشنایی با زخم مقعد , روش های درمان زخم مقعد

آشنایی با زخم مقعد , روش های درمان انواع زخم مقعد : از دیگر بیماری های ناحیه نشیمنگاه می توان به زخم مقعد اشاره داشت که اغلب به دلیل ابتلای فرد به اسهال مزمن و یا یبوست ایجاد می گردد زیرا این موارد موجب خراشیدگی در پوست مقعد می گردند و این خراشیدگی نیز موجب می شود که عضله داخلی مقعد منقبض گرددو در نتیجه انقباض عضله هم منجر به بروز درد شدید می گردد.

زخم مقعد

زخم مقعد دارای چه نشانه هایی می باشد؟

کسانی که دچار بیماری زخم مقعد می باشند با نشانه های مختلف این بیماری روبه رو می شوند که در زیر ما به تعدادی از این نشانه ها اشاره خواهیم کرد ولی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر این نشانه ها مشاهده شد و یا حتی نشانه ها تشدید شد باز خطری بیمار را تهدید نمی کند .

 • احساس درد : بیمارهنگام دفع مدفوع احساس درد خواهد کرد.
 • داشتن خونریزی : در پاره ای اوقات فرد بعد از اجابت مزاج خونریزی خواهد داشت.
 • باید بگوییم حتی در برخی از موارد فرد تا ساعت ها پس از اجابت مزاج احساس درد شدیدی خواهد داشت.

چه عواملی زخم مقعد را تشدید می کنند؟

باید بگوییم که واردی زیادی وجود دارند که می توانند در تشدید زخم مقعد فرد تاثیر داشته باشند که در زیر به چند مورد از این ها اشاره شده است:

 • یبوست
 • داشتن اسهال مزمن
 • رکتوم
 • سرطان
 • داشتن سابقه حاملگی های متعدد

انواع زخم مقعد

همانند دیگر بیماری های ناحیه نشیمنگاه بیماری زخم مقعد نیز دارای انواع مختلفی می باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم :

 • زخم مقعد حاد : در این نوع از زخم مقعد ،زخم سطحی می باشد و می توان آن را با استفاده از دارو درمان نمود.
 • زخم مقعد مزمن : همان گونه که از نام آن هم مشخص می باشد این زخم عمیق بوده به به طوری که زخم با برجستگی در مجاور مقعد همراه است ،لذا درمان این زخم مقداری سخت و دشوار می باشد و حتی ممکن است که برای دست یابی به نتیجه رضایت بخش عمل جراحی روی زخم انجام شود.

در این باید به این نکته اشاره کنیم که در نوع زخم مزمن ،این زخم به مدت طولانی همراه با درد در مقعد بیمار قرار داشته است.و در ضمن دو لبهزخم هم می توانند به هم برسدند و میرسند ولی چون خون رسانی مناسب به دو لبه وجود ندارد ،بنابراین دو لبه زخم نمی توانند به هم جوش بخورند.و در برخی ازموارد یک زائده گوشتی به نام زائده نگهبان در ابتدای آن به شکل واکنشی ایجاد خواهد گشت.

روش های درمان زخم مقعد

برای درمان زخم مقعد می توان با توجه به نوع و یا پیشرفت بیماری از روش های مختلفی استفاده کرد که این روش ها را ذیل ذکر شده اند.

دارو درمانی زخم مقعد :

جهت درمان زخم مقعد فرد می تواند از داروهای ملین استفاده کند و همین طور در صورت داشتن درد زیاد می توان از کرم های بی حس کننده زایلوکائین محتوی ضد التهاب مانند کورتیزن مخصوصا ً در زمان دفع مدفوع استفاده نمود. و هین طور برای دست رسی به یک درمان مطلوب بهتر است فرد از رژیم های غذایی پر فیبر ،آب فراوان و تحرک بیشتر(ورزش بیشتر) بهره ببرد.

لازم است که این نکته را یادآور شویم که در درمان به وسیله دارو ،و یا استعمال کرم ها جهت زخم مزمن ،این داروها دارای تاثیر چندانی نبوده و تنها در برخی از موارد موجب کاهش درد و یا کم رنگ شدن نشانه های بیماری می شوند که این مسئله خود می تواند مانع مراجعه به موقع فرد به دکتر و همین طور مزمن تر و شدید تر شدن علائم بیماری گردد.

از سوی دیگر بیمار می تواند برای درمان زخم حاد مقعد از چند روش به صورت هم زمان بهره ببرد به طوری که در اثر انجام این موارد می توان حدودا ً در طی ده روز به یک نتیجه رضایت بخش دست پیدا کرد.

 • مصرف داروهای کاهش دهنده درد : مانند مصرف داروهای مسکن خوراکی و یا استفاده از پماد بی حس کننده لیدوکائین به شکل موضعی
 • مصرف داروهایی که موجب میزان خون رسانی به این ناحیه از بدن را بالا می برند مانند پماد نیتروگلیسیرین . این پماد با اتسا عروق خونی مقعد خون رسانی به آن را افزایش می دهد و در نهایت موجب می شود که زخم با سرعت بیشتری ترمیم شود ،و روش استفاده آن هم روزی دو تا سه مرتبه و به طور موضعی روی زخم مقعد می باشد.یکی از عوارضی که این دارو برای تعدادی از افراد دارد این است که باعث سوزش در محل شده و یا موجب سردرد می شود.
 • نشست فرد بیمار در لگن آب گرمی که چند قطره بتادین در آن ریخته شده است : پزشکان به بیماران توصیه می کنند که روزی سه تا پنج مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهند.

درمان از روش تزریق بوتاکس :

در این روش بوتاکس را به عضله اسفنکتر داخلی مقعد تزریق می کنند ،یکی از مزیت های مهمی که این روش دارد این می باشد که به صورت سرپایی انجام می شود و در ضمن موجب برطرف شدن اسپاسم (اسپاسم اسفنکترداخلی داخلی اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق می باشد ) و و بهبود خون رسانی و ترمیم زخم فیشر به گونه ای مطلوب خواهد شد.از طرفی دیگر هم تاثیر و موفقیت درمانی این روش با اقدامات تکمیلی می تواند دارای نتایج ماندگار و مطلوبی باشد.ولی باید به این نکته اشاره کنیم که در این روش احتمال عود بیماری زیاد می باشد.

درمان زخم مقعد به وسیله جراحی :

در جراحی زخم مقعد جراحی بخشی از عضله اسفنکتر داخلی مقعد را می برد ( اسفنکتروتومی ) که همیم مسئله خود دارای ۵تا ۱۰درصد عوارض برای بیمار می باشد وعوارضی مانند بی اختیاری گاز و مدفوع .

در اینجا لازم است که متذکر شویم که جراحی اغلب برای زخم مزمن مقعد به کار برده می شود .و جراح نیز عمل را به این شکل انجام میدهد که بخشی از عضله داخلی مقعد که انقباض پیدا کرده است را ،برش زده به شکلی که بر اثر انجام آن انقباض و احساس درد رفع می گردد.،بعد از برطرف شدن درد ،کم کم زخم مقعد بهبود پیدا خواهد کرد.

پس از اینکه جراحی روی بیمار انجام شد ، درد حاصل از زخم مقعد بر طرف خواهد شد ولی تا چند روز آینده فرد به خاطر برش جراحی دارای درد خواهد بود.

جراحی زخم مقعد چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

همانند جراحی سایر قسمت های بدن ،جراحی زخم مقعد نیز می تواند یک سری عوارض داشته باشد که در زیر ذکر شده اند:

 1. ایجاد خون ریزی : در تعدادی از افراد خون ریزی می تواند تا دو هفته ه تداوم داشته باشد و سپس برطرف شود.
 2. احتباس ادرار : برخی بیماران بعد از جراحی دچار احتباس ادرار می شوند که این مسئله تا ۲۴ ساعت بعد از عمل برطرف می گردد.
 3. بی اختیاری در دفع گاز : تعدادی از افراد بعد از جراحی دچار بی اختیاری دفع گاز می شوند که این مسئله بعد از چند ماه رفع خواهد شد.

دوران نقاهت بعد از درمان زخم مقعد

بعد از جراحی نیازی نسیت که فرد در بیمارستان بستری گردد ولی باید حدود ۳تا ۵ روز در منزل استراحت کند ولی می تواند در طول این مدت کارهای روز مره خود را انجام دهد.

بعد از جراحی چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

فرد باید بعد از جراحی یک سری نکاتی را برای دریافت نتیجه مطلوب انجام دهد که عبارت اند از :

 • مصرف غذاهای فیبردار
 • نوشیدن مایعات به اندازه کافی
 • استفاده از وان آب گرم
 • داشتن فعالیت های بدنی مناسب

نحوه درمان زخم مقعد در بچه ها

باید بگوییم که اقداماتی که در بالا ذکر شدن برای کودکانی هم که دارای زخم مقعد می باشند ، به کار برده می شوند .متاسفانه وجود درد در کودکان مبتلا به زخم مقعد، موجب می شود که آن ها از دفع مدفوع خود خود داری کنند و این امر هم سبب می گردد که مدفوع در اندازه بزرگتر و سفت تر تشکیل شود ،و در نهایت زمانی که این مدفوع دفع شود، می تواند درد بیشتری را برای کودک به همراه داشته باشد.لذا به غیر از موارد ذکر شده در بالا،برای کودکانی که دچار زخم مقعد می باشند ملین ها به مدت کوتاهی تجویز می شود تا در حین بهبودی ،مدفوع کودک را نرم تر کرده و دفع آن را تسهیل بخشد .

درمان گیاهی زخم قعد

باید بگوییم که اغلب متخصصان طب سنتی بر این باور می باشند که می توان با استفاده از روش های ذکر شده در زیر ،زخم مقعد را در هر مرحله ای (حاد و مزمن) که باشد درمان نمود.

 • استفاده از صابون بچه : بیمار باید پس از اجابت مزاج دهانه مقعد خود را با صابون بچه و یا صابون مخصوص ضد عفونی به خوبی شسته و سپس با استفاده از دستمال توالت آن ناحیه را خشک نماید.
 • در هنگام شست وشوی مقعد سعی شود که از آب ولرم استفاده شود و به هیچ عنوان نباید از آب گرم برای شستشوی مقعد استفاده نمود.
 • در هنگام غذا خوردن باید آرام غذا خورده شود و غذا زیاد جویده شود.
 • فرد نباید از میوه هایی مانند موز ، کیوی و سیب استفاده کند.
 • بیمار بهتر می باشد از میوه هایی مانند هندوانه ،انگور و گلابی و پرتقال استفاده کند.
 • سبزیجات بیشتری استفاده کند.
 • فرد بیمار نباید از مسهل کننده هایی مانند برگ سنا استفاده کند : بیمار به هیچ عنوان نباید از داروهای مسهل کننده مانند مشتقات برگ سنا مثل سیلاکس و گل محمدی و هلیله سیاه و پیزاکودیل و دیگر مسهل کننده استفاده کند .و در مقابل بهتر می باشد از داروهایی که حجم مدفوع و حرکات دودی روده را افزایش می دهند و دارای فیبر زیادی هم هستند ؛استفاده کند.
 • استفاده از عرق آلوئه ورا و عرق بومادران : بهتر می باشد که بیمار پیش از هر وعده ی غذایی نصف استکات عرق بومادران و نصف استکان عرق الوئه ورا را به شکل مخلوط میل نماید.
 • استفاده کردن از پماد رکتول : بیمار می تواند بعد از خشک نمودن مقعد دهانه مقعد و روی دگمه و خال به وجود آمده و کمی هم داخل مقعد روی زخم وشکاف را پماد رکتول که عصاره مورد می باشد چرب نماید.بهتر است این کار بعد از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی انجام شود.
 • استفاده از روغن برگ مورد : فرد باید پیش از اجابت مزاج ،دهانه مقعد خود را با روغن برگ مورد چرب نماید زیرا این مسئله موجب خواهد شد که در زمان شستشوی مقعد بعد از اجابت مزاج ،زخم مقعد دچار کشش و پارگی نگردد.
 • توجه به خشک کردن مقعد : بیمار باید توجه کند که خشک کردن مقعد از رطوبت ، دارای تاثیر به سزایی در درمان زخم مقعد می باشد.