دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی کودکان در تهران , متخصص دندانپزشک کودکان در تهران , بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان در تهران  : نخست باید به این مسئله اشاره ای داشته باشیم که پدرو مادر ها دارای نقش زیادی در تصمیم درست و صحیح جهت رشد و پروش فرزندان خود دارا می باشند .والدین می توانند دارای نقش چشم گیری از آموزش و برنامه ریزی درسی کودکان گرفته تا رعایت بهداشت شخصی و اجتماعی آن ها داشته باشند.از جمله با اهمیت ترین و موثر ترین نقش های والدین در فرزندان به خصوص در سنین کودکی رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان می باشد.پدر و مادر های گرامی می توانند با آموزش های که به فرزندان خود در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان می دهند مانع از بروز بسیاری از بیماری های عفونی و پریودنتال گردند.

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

شاید خیلی از مردم این مسئله را نداند که نگهداری دندان های شیری در کودکان نیز به اندازه نگهداری دندان های دائمی اهمیت دارد.زیرا دانپزشکی کودکان به این نتیجه دست پیدا کرده است که دندان های شیر برای رشد کودکان بسیار دارای اهمیت می باشد.در صورتی که شما نیز توجه داشته باشید ؛متوجه خواهید شد که بیشتر کودکانی که دندان های شیری خود را از دست داده اند از غذا خوردن خودداری می کنند و در برخی مواقع هم برخی از کودکان سلامتی و شادابی خود را از دست می دهند .درد و ناراحتی حاصل از عفونت و خرابی دندان شیری در کودکان سبب افسردگی و ناراحتی آنان می گردد .لذا والیدن باید اهمیت زیادی به بهداشت دهان و دندان کودکان خود بدهند .

در پاره ای اوقات زمانی که کودکان دندانهای شیری خود را از دست می دهند .و یا دندان های آن ها دچار مشکلاتی می گردد ،توانایی جویدن راحت غذا را از دست می دهند و این مسئله سبب می شود که غذا را نجویده قورت بدهند و این مسئله نیز موجب دل درد آن ها می شود در ضمن احتمال دارد که مشکلاتی را ایجاد کند که از رشد صحیح کودک جلوگیری کند.

دندانپزشکی کودکان و اطفال

در واقع دندانپزشکی کودکان یک رشته ی تخصصی از علم دندانپزشکی است که در آن بیشترین تمرکز دنانپزشک بر سلامت دهان و دندان در اطفال و نوجوانان به صورت کاملا تخصصی می باشد.برای دریافت مدرک دندانپزشکی تخصصی کودکان ،دندانپزشک باید بعد از اینکه در رشته دندانپزشکی عمومی فارغ التحصیل شد باید اقدام به ادامه تحصیل در کسب تخصص دانپزشکی کودکان بکند.و در ضمن همزمان نیز شروع به فعالیت در کلینیک های تخصصی دندانپزشکی کودکان و عمومی نماید تا بتواند تجربه ای کافی برای علم خود به دست آورد .تا با این روش بتواند توانایی انجام درمان دندانپزشکی کودکان و این سن حساس را کسب کند.

  ارتودنسی کودکان , قیمت و هزینه ارتودنسی دندان کودکان

باید بگوییم که در دندانپزشکی اطفال اهمیت زیادی به پوسیدگی و خرابی و همین طور نامنظمی دندان های کودکان داده می شود و یکی از مهمترین علل این حساسیت هم این می باشد که بر اساس تحقیقاتی که در زمینه بهداشت دهان و دندان در کودکان صورت گرفته است ،محققان به این نتیجه رسیده اند که بهداشت پایین دهان ودندان در اطفال و کودکان مخصوصا ً در رده سنی ۱۰-۶ سالگی سبب تضعیف درس خوانی و روابط اجتماعی کودک شده است.لذا از این رو همیشه متخصصان دندانپزشکی جهت رعایت و ترمیم و نگهداری دندان های کودکان توصیه هایی را جهت ممانعت از وقوع برخی بیماری های و نیز انزوای کودکان ارائه می دهند.

نکته :

پدر و مادرهای گرامی باید به این مسئله توجه زیادی داشته باشند که فرزندان خودرا از نخستین رویش دندان های شیری که در ۶ ماهگی روی می دهد تا هنگام افتادن آخرین دندان شیری کودک ،آن ها ماهانه یک بار برای معاینه دندانپزشک کودک ،به کلینیک دانپزشکی بیاورند .تا از همان ابتدا رویش صحیح جهت جایگزینی دندان های شیری داشته باشند.

خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان و اطفال به چه صورتی می باشد؟

گفتنی است که تعدادی از خدماتی که در مخصوص کودکان در کلینیک دندانپزشکی صورت می گیرد عبارت می باشند از:

  • ترمیم های پیشگیرانه
  • فلورایدتراپی
  • فیشورسیلنت(شیار بند)
  • روکش دندان
  • فضا نگهدار
  • ترمیم دندان
  • پاپوتومی و پالپکتومی ( عصب کشی و درمان ریشخ دندان های شیری )

همه درمان ها باید به وسیله متخصص مورد تایید قرار بگیرند.ما در ادامه مقاله به توضیح مواردی که در بالا ذکر شد خواهیم پرداخت تا دراین مورد نیز اطلاعات کافی و صحیح به دست آورید.

چگونگی ترمیم دندان های شیر کودکان

تمامی والدین نیز یک روز کودک بوده اند و می دانند که کودکان علاقه زیادی به مواد شیرین و قندی دارند بابراین بهتر می باشد که جهت جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان های کودکمان روش استفاده از نخ دندان ومسواک زدن را به او آموزش دهیم . و در ضمن چنانچه نشانه هایی از پوسیدگی و خرابی را در دندان های کودک دیدم ،فوری او را نزد دندانپزشک بیاوریم.دندانپزشک با توجه به علم و تجربه ی خود اقدام به ترمیم دندان می نماید و اگر پوسیدگی عمیق باشد و هنوز دچار آبسه نشده باشد (دندان عفونت نکرده باشد ) عصب کشی دندان شیری (پالپوتومی ) با خارج کردن عصب آن و ترمیم دندان انجام خواهد گرفت.

  طراحی لبخند ، اصلاح طرح لبخند

نکته :

ترمیم دندان های شیری کودک ،سبب خواهد شد که دندان تا سال ها برای کودک باقی بماند و به رشد کودک کمک کند ود ضمن سبب رویش منظم و مرتب دندان های دائمی و ایجاد زیبایی در آن ها برای کودک در آینده نیز خواهد شد.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی در حقیقت یک روش جهت مستحکم کردن دندان ها و مقاوم کردن ان ها در مقابل پوسیدگی می باشد .فلوراید تراپی را با استفاده از گذاشتن ژل های خوش طعم فلوراید بر روی دندان های آسیاب و شیری و نیز دندان های دائمی تازه رویش یافته کودک ،انجام می دهند. درضمن یک راه دیگر برای فلوراید تراپی این است که کودکان بالای ۶ سال از دهان شویه های فلوراید به صورت هفته ای ۲ یا ۳ مرتبه استفاده کنند زیرا این کار می تواند کمک زیادی به نگهداری دندان های آن ها بکند.

نحوه روکش کردن دندان شیری کودکان

ما گاهی مواقع شاهد این می باشیم که پوسیدگی دندان شیری کودکان بسیار عمیق می باشد اگر دندان های شیری که پوسیدگی زیادی دارند ترمیم شوند و ترمیم وسعت زیادی داشته باشد ؛جهت پیشگیری از شکستگی دندان و پوسیدگی مجدد دندان شیری بهترین گزینه استفاده از یک نوع خاص روکش دندان می باشد که جنس این روکش از فلز است.. سایز های مختلفی دارد دندانپزشک این روکش را بر روی دندان می چسباند.توجه شود که روکش در زمان افتادن دندان شیری همراه دندان از دهان کودک خارج می گردد.

فضا نگه دار

از جمله مسائل مهمی که در دوران رشد دندان های دائمی کودکان باید به آن دقت زیادی شود ،استفاده به موقع از فضا نگهدار در صورت نیاز می باشد.زمانی که دنان شیری کودک زودتر از موعد پوسیده شده و از بین برود و یا از دهان کودک خارج شود. دندان های طرفین به سمت فضای خالی بین خود حرکت خواهند کرد که این مسئله ناشی از کشیدن دندان شیری می باشد.بنابراین ناحیه تنگتر می گردد و در نهایت زمانی که دندان های دائمی رشد خود را آغاز می کنند ،به صورت نامنظم رشد خواهند کرد.

  ایمپلنت در افراد سیگاری , ایمپلنت در افراد با استخوان های تحلیل رفته

از سوی دیگر در صورتی هم که دندان های شیری دیرتر از موعد بیفتند از رویش به موقع دندان های دائمی جلوگیری خواهند کرد و یا اینکه دندان های دائمی به شکل کج و ناهنجار آغاز به رشد خواهند کرد.

بنابراین جهت پیشگیری از این موارد که سبب نامرتبی دندان های کودکان می گردند ،بهترین گزینه مراجعه به موقع به کلینیک دندانپزشکی است تا دندانپزشک با معاینه و تشخیص سر وقت اقدامات مورد نیاز را برای سلامت دندان کودک صورت دهد.این کار شما سبب خواهد شد که دندان های کودک شما یک رویش منظم داشته و خیال شما نیز از این لحاظ آسوده گردد.

استفاده از فیشورسیلنت برای کودک (شیار پوش)

یکی دیگر از راه هایی که دنانپزشک با استفاده از آن می تواند مقاومت دندان های کودک را افزایش داده و مانع از پوسیدگی دندان ها کودک برای مدت طولانی(۱۵-۱۰) شود ،استفاده از شیار پوش یا فیشورسیلنت می باشد.

در این روش مواد رقیق رزینی همرنگ دندان جهت پوشاندن شیارهای عمیق و منافذ سطحی دندان که بیشترین (۷۰%) پوسیدگی دندان از آنجا آغاز می گردد،مورد استفاده قرار می گیرد. جهت انجام این کار نخست دندانپزشک سطح دندان را کاملا با استفاده از بروساژپاک می کند و بی انکه دندان تراشی بخورد ،مواد رقیق رزینی فیشورسیلنت را همانند چسب بر روی دندان کودک قرار می دهد .و سپس دندانپزشک مواد گذاشته شده روی دندان را با استفاده از نور دستگاه مخصوص سفت و محکم می کند.

چه سنی برای انجام فیشورسیلنت مناسب می باشد؟

بهترین سن برای استفاده از شیار پوش یا همان فیشورسیلنت سن مابین ۶ تا ۱۲ سالگی است.و همین طور برای دندانهای آسیای شیر و دائمی تازه رویش یافته (دندان ۶ و ۷ ) .

استفاده از شیار پوش سبب می شود که پوسیدگی دندان های کودک کاهش پیدا کند. ولی به شرطی که کودک در کنار بهره از این روش از نخ دندان نیز استفاده کرده و مسواک خود را هم به موقع بزند و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت زیادی بدهد.و همچنین در صورتی که هر ۶ ماه یک بار کودک را برای معاینه نزد دندانپزشک بیاورید ،این روش پیشگیری از پوسیدگی می تواند تاثیرات چشم گیرتری داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *