جراحی زانوی پرانتزی , هزینه جراحی پای پرانتزی | ژنو واروم

جراحی زانوی پارانتزی , هزینه جراحی پای پرانتزی چقدر است , روش جدید جراحی پای پارانتزی , دکتر جراحی زانوی پارانتزی خوب در تهران , بیمارستان میلاد , زانوی پراتزی یا ژنو واروم چگونه درمان می شود : نخست باید اشاره داشته باشیم که یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد مخصوصا ً در سنین بالا به متخصص ارتوپدی ،انحراف و تغییر شکل زانوها می باشد .و اکثر این تغییر شکل ها به شکل پرانتزی شدن زانو می باشند.ما در این مقاله قصد داریم تا این تغییر شکل و راه های درمان آن را بررسی نماییم.

جراحی زانوی پارانتزی

آناتومی مفصل زانو

گفتنی است که یک دسته مفصل در بدن ما انسان ها وجود دارند که وزن بدن ما را تحمل می کنند که مفصل زانو یکی از این مفصل ها و بزرگترین این مفصل ها می باشد .این مفصل متشکل از چهار استخوان است ،که در قسمت بالا ،انتهای پایینی استخوان ران Femoral bone قرار دارد.لازم به ذکر است که قسمت پایینی مفصل زانو متشکل از دو استخوان یعنی استخوان های درشت نی یا تیبیا Tibia و نازک نی یا فیبولا Fibula می باشد.استخوان درشت نی به خط محوری بدن (یعنی خطی که بینی را به ناف متصل کرده و تا بین دو کف پا پایین میاید ) نزدیکتر می باشد و قسمت اعظم نیروی وزن که از تنه استخوان ران به پایین می آید از درشت نی عبور می نماید.

آناتومی مفصل زانو

استخوان نازک نی در خارج درشت نی قرار دارد .استخوان چهارم ،کشکک یا پاتلا Patella می باشد که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا تنها با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد.در پیرامون این استخوان ها بافت های مهم دیگری مانند لیگمان ها ،منیسک ها ،عروق و اعصاب و پوست قرار دارند.

زانوی پرانتزی ( پای پارانتزی ) چیست؟

در وضعیت معمولی زمانی که ما سرپا می ایستیم و مچ پاهای خود را به هم می چسبانیم ،زانوهای ما در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی باهم دارند .در برخی مواقع این فاصله زیاد می گردد و به نظر می آید همه اندام های تحتانی چپ و راست به شکل دو پرانتز ( ) در کنار همدیگر قرار گرفته اند.اغلب به این تغییر شکل اندام ،زانوی پرانتزی گفته می شود اما دلیل به وجود آمدن زانوی پرانتزی چه چیزی می باشد؟

رایج ترین دلیل زانوی پرانتزی انحراف قسمت بالایی استخوان درشت نی می باشد که به آن ژنو واروم Genu varum گفته می شود. در این شرایط تنه استخوان درشت نی به خط محوری بدن نزدیک تر می گردد به عبارت دقیقتر باید بگوییم که هر چه از بالای استخوان درشت نی یا تیبیا به سمت پایین تر می آییم ،مشاهده می کنیم که استخوان به خط محوری بدن نزدیکتر شده است.البته در برخی موارد دلیل زانوی پرانتزی در تغییر شکلی می باشد که در قسمت پایینی تنه استخوان ران به وجود می آید.

زانوی پرانتزی نیاز به عمل جراحی دارد یا نه؟

در صورتی که تنها مشکل افراد شکل زانو باشد در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که نه نیازی به عمل جراحی نمی باشد ولی در صورتی که تغییر شکل زانوی فرد همراه با درد زانو باشد در این شرایط احتمال دارد که فرد نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

هزینه جراحی پای پارنتزی

در اینجا نیاز می بینیم که این مسئله را بیشتر شرح دهیم.امکان دارد که تنها مشکل افراد این باشد که از شکل پرانتزی بودن زانوی خود در رنج باشند ( همانند کسی که از شکل بینی خود ناراحت می باشد ) .در این شرایط جراحی اصلاح شکل زانو ، برای فرد حکم عمل جراحی زیبایی را دارد.ولی در این شرایط فرد می تواند به تصمیم خود از پزشک ارتوپد درخواست کند زانوی او را جراحی کرده و صاف نماید اما این فرد باید به این نکته توجه داشته باشد که این عمل جراحی عاری از خطر نمی باشد.

و باید اشاره کنیم که احتمال به وجود آمدن مشکلات در این جراحی خود خواسته بیش از یک عمل جراحی زیبایی بینی می باشد.باید بگوییم که ایم عمل جراحی ،یک عمل نسبتا بزرگ می باشد و احتمال خطراتی مانند عفونت مجل عمل ،شکستگی استخوان ،جوش نخوردن یا جوش خوردن محل جراحی ،آسیب به عروق یا اعصاب ناحیه عمل ،لخته شدن خون در عروق ساق و یا به وجود آمدن درد در زانو پس از جراحی وجود خواهد داشت.

هنگامی که افراد با زانوی پرانتزی یا ژنو واروم دارای زانو درد نیز می باشند:

امکان دارد افراد به غیر از تغییر شکل پرانتزی که در زانو دارند ،در ناحیه زانوی خود نیز احساس درد داشته باشند درد زان می تواند دارای علل مختلفی باشد .لذا در مرحله نخست متخصص ارتوپد دلیل ایجاد درد را بررسی خواهد کرد.

فقط در صورتی که دلیل درد زانوی افراد آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو ( قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی گفته می شود که به خط محوری بدن نزدیک تر است ) باشد امکان دارد عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به شما کمک نماید.

در تعدادی از افراد و اغلب در سنین پس از ۲۰ تا ۳۰ سالگی مفصل زانو آغاز به سائیدگی می نماید .این سائیدگی در پاره ای از موارد به قسمت داخلی زانو محدود می شود و قسمت خارجی آن می توان گفت تقریبا سالم باقی می ماند .و این افراد اغلب در قسمت داخلی مفصل زانوی خود احساس ناراحتی می کنند.

باید بگوییم که این عارضه در اکثر مواقع پیشرونده بوده و کم کم شدت سائیدگی و درد افزایش پیدا کرده و امکان دارد همه مفصل زانوی فرد را درگیر نماید.چنانچه این عارضه همراه با پای پرانتزی به دلیل ژنو واروم باشد ،در این وضعیت عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی امان دارد که بتواند درد بیمار را کاهش داده و به او کمک نماید.

باید گفت که نحوه کمک این جراحی به این صورت می باشد که با اصلاح ژنوواروم نیروی وزن که تا پیش از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال می شد به صورت مساوی بین قسمت های داخل و خارج زانو تقسیم گشته و فشار به قسمت داخلی کمتر می باشد.

لازم به ذکر است که این کاهش فشار دارای دو مزیت می باشد ،مزیت اول این می باشد که درد بیمار کاهش پیدا می کند و مزیت دوم این می باشد که از سرعت سائیدگی مفصل کاسته می گردد.توجه داشته باشید از سرعت پیشرفت کاسته می گردد یعنی امکان دارد سائیدگی کامل را ۱۰تا ۱۵ سال به عقب بیندازد و این به معنای آن می باشد که بیمار می تواند سال های زیادی از مفصل طبیعی خود استفاده نماید و دیرتر مجبور می گردد که اقدام به عمل جراحی تعویض مفصل زانو کند.

آیا این احتمال وجود دارد که شکل پرانتزی در زانو کم کم سبب سائیدگی و آرتروز گردد؟

بیماری از ما سوال کرده است که من دارای زانوی پرانتزی می باشم ایا احتمال دارد که بتوان با جراحی پیشگیرانه ژنوواروم ،از ایجاد آرتروز و ساییدگی زانو جلوگری کرد؟در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که مشخص نمی باشد .درست است که عده ای این عقیده و نظر را مطرح می نمایند اما هنوز صحت آن به اثبات نرسیده است.

زانوی پرانتزی یا ژنوواروم را به چه نحوی جراحی می کنند؟

رایج ترین نوع جراحی زانوی پرانتزی استئوتومی بالای درشت نی High tibial osteotomy گفته می شود. به این صورت که پزشک جراح پس از برش پوست ،درشت نی را با وسایلی شبیه اسکنه در قسمت های بالای آن به صورت کاملا کنترل شده می شکند و بعد دو قطعه بالا و پایین را امتداد مناسب قرار می دهد به گونه ای که در امتداد جدید ،استخوان های ران و ساق تقریبا ً در یک امتداد قرار بگیرند.و سپس استخوان ها باید یک مدت در این وضعیت قرار بگیرند تا به هم جوش بخورند.

باید توجه شود که احتمال دارد پس از عمل جراحی پزشک معالج همه اندام تحتانی بیمار را از کف پا تا بالای ران گچ گیری کند تا مدتی محل شکسته شده ثابت و بی حرکت مانده و جوش بخورد.ولی باید بگوییم که تحمل گچ به مدت بیش از یک ماه می تواند برای بیمار دشوار باشد.

درضمن در این روش درمانی به خاطر اینکه زانو یک مدت بیحرکت می ماند لذا دچار مقداری محدودیت حرکتی شده و عضلات ران هم ضعیف می شوند .لذا بیمار پس از خارج کردن گچ باید یک مدت زیر نظر فیزیوتراپ نرمش های مخصوص را انجام دهد.تادامنه حرکتی مفصل زانو به اندازه سابق خود بازگردد و عضلات اندم هم قوی گردند.

یک روش دیگر هم که در حال حاضر بیشتر رواج دارد ،فیکس کردن قطعات به وسیله پیچ و پلاک می باشد .در این روش نیازی به گچ گیری پس از جراحی نمی باشد .البته این احتمال وجود دارد که چند سال بعد از جراحی نیاز باشد که این پیچ و پلاک ها را خارج کرد. عمل جراحی استئوتومی بالای درشت نی امکان دارد به دو شکل صورت بگیرد.در یک نوع از آن ،جراح یک قسمت مثلثی شکل از استخوان را از قسمت های خارجی استخوان درشت نی خارج می کند و بعد هم قسمت های باقی مانده را هم به هم نزدیک می سازد.

و در نوع دیگر آن ،یک برش در قسمت داخلی استخوان درشت نی داده و استخوان های بالاو پایین را در قسمت داخل از هم دور می سازد. جراح ارتوپد ، پس از هر یک از این عمل های جراحی امکان دارد دو قطعه بالایی و پایینی استخوان را به وسیله ی پیچ و پلاک به همدیگر وصل کند تا جوش استخوان ها به همدیگر به آسانی صورت بگیرد.