درمان تایم
درمان تایم
تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران , هزینه عمل جراحی تعویض مفصل ران 98 – 99

تعویض مفصل ران , هزینه عمل جراحی تعویض مفصل ران 98 – 99  , بهترین بیمارستان برای جراحی تعویض مفصل ران و لگن تهران و پزشک متخصص تعویض مفصل ران را در درمان تایم پیدا کنید: در حقیقت تعویض مفصل ران نوعی عمل جراحی می باشد که به تعویض مفصل لگن هم معروف است . پزشک جراح ارتوپد ، در عمل تعویض مفصل زانو ،مفصل ران بیمار را که خراب شده است برداشته و یک مفصل مصنوعی را جایگزین آن می کند.

اصلی ترین هدف از تعویض مفصل ران برطرف کردن درد در مفصل ران در ناحیه لگن می باشد.این عمل جراحی را پزشک جراح ارتوپد برای بیمارانی انجام می دهد که به دلایل مختلف دچار آسیب و تخریب شدید و غیر قابل برگشت مفصل شده باشند.ما در این مقاله سعی خواهیم که اطلاعات بیشتری در مورد دلایل خرابی مفصل ران و همین طور تعویض مفصل ران در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تعویض مفصل ران

دلایل خرابی مفصل ران چیست؟

لازم به ذکر است که رایج ترین دلیل خرابی شدن مفصل ران آرتروز یا ساییدگی مفصل می باشد.باید گفت که ساییدگی مفصل در تمامی افراد با شدت و ضعف متفاوت و با افزایش سن به وجود می آید اما در برخی موارد این ساییدگی زودتر ایجاد می شود:

مهمترین دلایل ساییدگی مفصل ران در زیر ذکر شده اند:

  • سیاه شدن سر استخوان ران یا نکروز سر استخوان ران می تواند سبب ساییده شدن زود هنگام این مفصل در سنین جوانی یا میانسالی گردد.این بیماری اغلب در افرادی به وجود می آید که از داروهای موسوم به کورتون استفاده می نمایند.
  • مورد بعدی دیسپلازی استابولوم نوعی تغییر شکل حفره استابولوم می باشد که می تواند سبب شود فرد در سنین حدود 30 تا 50 سالگی دچار تخریب و ساییدگی مفصل ران گردد.
  • یکی دیگر از دلایل ایجاد آرتروز مفص ران هم در رفتگی مادرزادی مفصل ران می باشد.
  • ایمپینجمنت سر استخوان ران و حفره استابولوم هم می تواند یکی دیگر از دلایل آرتروز زودرس مفصل ران باشد.
  • از دیگر علل تخریب و ساییدگی مفصل ران ،بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم می باشد.
  • در ضمن دچار برخی از انواع روماتیسم شدن مانند آرتریت روماتوئید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان هم می تواند سبب خراب شدن مفصل ران گردد.

زمان عمل جراحی تعویض مفصل ران به چه شکلی این مفصل برداشته می شود ؟

همان گونه که شاید تا حدودی شما عزیزان هم اطلاع داشته باشید ،مفصل ران از کنار هم قرار گرفتن دو استخوان ایجاد می شود.در ناحیه بالا حفره استابولوم قرار دارد که قسمتی از لگن خاصره می باشد.این حفره به شکل حدودی یک نمیکره می باشد .در داخل حفره استابولوم سر استخوان ران قرار دارد.

در واقع سر ستخوان ران بالاترین قسمت استخوان ران می باشد که به صورت گرد و کروی می باشد .هنگامی که مفصل ران به دلیل آرتروز و یا روماتیسم خراب می شود اغلب هم قسمت کاسه ای یعنی استابولوم و هم قسمت کروی یعنی سر استخوان ران تخریب می گردد.

پزشک جراح ارتوپد در زمان جراحی با به کارگری رنده های مخصوصی داخل حفره استابولوم را تراش می دهد.این کار سبب می شود که غضروف های باقیمانده و استخوان های اضافه از درون حفره خارج گشته وبه شکل یک نیمکره کامل در بیاید.

در ضمن پزشک جراح در قسمت ران سر استخوان ران را از بدن خارج می سازد.لازم به یادآوری می باشد که میان سر استخوان ران و تنه استخوان ران یک قسمت نازک تر به نام گردن استخوان ران وجود دارد.

در زمان جراحی تعویض مفصل ران ،گردن استخوان ران با استفاده از اره های ارتوپدی ویژه ای برش داده شده وبعد سر استخوان ران را خارج می کنند. سپس پزشک معالج در داخل حفره تراشیده شده استابلوم یک کاسه فلزی یا پلاستیکی گذاشته و بر روی باقیمانده گردن استخوان ران یک سر فلزی را قرار می دهد و این دو رادرون هم جای می دهد تا مثل یک مفصل حرکت کنند و به این شکل مفصل مصنوعی لگن در محل خود جای می گیرد.

عمل جراحی تعویض مفصل ران

عمل جراحی تعویض مفصل ران دارای سه مرحله می باشد که عبارت می باشند از:

  • کنار زدن پوست و عضلات و رسیدن به مفصل
  • مهیا کردن استخوان لگن و کار گذاشتن کاسه
  • مهیا کردن قسمت ران و کار گذاشتن سر و دسته

در مرحله نخست پزشک عضلات اطراف مفصل را کنار زده ،کپسول مفصلی ( پرده بافتی کلفتی که در اطراف مفصل قرار گرفته است ) را بریده و خارج می سازد. و سپس سر و گردن استخوان ران و استابلوم کاملا مشخص شده و ظاهر می گردد ( لابروم استابولوم که یک بافت شبیه غضروف در لبه استابلوم می باشد ) خارج می گردد.

در مرحله بعدی نخست سر و گردن استخوان ران خارج شده و بعد با استفاده از رنده های ویژه ای غضروف باقیمانده داخل حفره استابولوم خارج گشته و کاسه استابولوم به صورت کاملا گرد و کروی در آورده می شود.

بعد کاسه فلزی مفصل مصنوعی ران در داخل حفره استخوانی شکل قرار داده شده و بعد از ان هم کاسه پلی اتیلن در درون کاسه فلزی قرار داده می شود.

مرحله بعدی نیز به این صورت می باشد که نخست به وسیله ی سوهان های مخصوصی بالای استخوان ران را از داخل سوراخ می کنند .گردن و سر موقتی روی آن قرار داده شده و سر درون کاسه پلی اتیلنی قرار داده می شود.

هنگامی که پزشک اطمینان حاصل کند که اندازه سر و گردن و دسته مناسب بیمار می باشد آن ها را خارج نموده و دسته اصلی را در داخل استخوان ران گذاشته ، سر را بر روی گردن فلزی قرار داده و بعد سر را درون کاسه پلی اتیلنی می گذارد.

بهترین پزشک ارتوپد برای تعویض مفصل ران

بهترین پزشک ارتوپد برای تعویض مفصل ران

هزینه تعویض مفصل ران

هزینه تعویض مفصل ران

عمل جراحی تعویض مفصل ران چه کمکی می تواند به بیمار بکند؟

یکی از مزایای تعویض مفصل ران این می باشد که می تواند درد مفصل ران در ناحیه لگن را برطرف سازد.

در ضمن عمل جراحی تعویض مفصل ران می تواند به صورت چشم گیری محدودیت حرکتی مفصل ران را از بین ببرد و کوتاهی پای بیمار را تا حد زیادی و یا کاملا از میان ببرد .در ضمن انجام این عمل جراحی یعنی عمل جراحی تعویض مفصل ران سبب خواهد شد که لنگش بیمار نیز به صورت فوق العاده ای مرتفع شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط