درمان تایم
درمان تایم

تزریق پی آر پی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تزریق پی آر پی، یکی از راهکار‌های موثر و جدید برای جوانسازی پوست صورت است. از این روش‌ برای تسکین برخی درد‌های عضلانی نیز استفاده می‌شود. همچنین باعث ترمیم و درمان بافت‌های آسیب‌دیده در بدن خواهد شد‌.

 PRP در درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی نقش قابل‌توجهی دارد. این روش‌ یکی از راهکار‌های محبوب و پرطرفدار برای درمان مشکلات پوستی و ریزش مو است. در ادامه به نکاتی درخصوص نحوه تزریق PRP و مزایای استفاده از این نوع شیوه درمانی اشاره می‌شود.

تزریق پی آر پی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در روش پی آر پی، پلاسمای غنی از پلاکت به نقاطی که دچار آسیب شده‌اند تزریق می‌شود. پلاکت‌ها از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده خون هستند و نقش موثری در رشد سلول‌های بدن دارند. درصورتی‌که پلاسما از خون جدا شود و حالت غنی پیدا کند، مواد لازم برای تزریق پی آر پی ساخته می‌شود.

به کمک تزریق مواد پی آر پی، سلول‌های جدید در ناحیه آسیب‌دیده رشد می‌کنند و باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها در بدن می‌شوند. این روش می‌تواند برخی درد‌هایی که ناشی از آسیب‌های مختلف به عضلات و مفاصل است را درمان کند. یکی از مشکلات جسمانی که به کمک PRP درمان می‌شود، بیماری آرتروز است.

تزریق پی آر پی یک روش موثر در ترمیم بافت پوستی و درمان بیماری‌های مربوط به عضلات است. از این شیوه به‌عنوان یک گزینه درمانی مفید و پیشرفته در تسکین درد‌ استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یافتن بهترین پزشک متخصص برای انجام PRP پوست، می‌توانید به سایت دکترتو مراجعه کنید.

دکتر تزریق پی آر پی به کمک تجهیزات مخصوص و استریل‌شده مقداری از خون بازوی بیمار را دریافت می‌کند. در مرحله بعدی نمونه خون، وارد سانتریفیوژ می‌شود تا اجزای مختلف از آن جدا شود. سپس سوسپانسیون‌های غلیط که از پلاکت‌ها تولید‌شده در آن به وجود می‌آید.

مراحلی که برای آماده‌سازی مواد پی آر پی روی نمونه خون بیمار صورت گرفته است، باعث ایجاد تغییرات غلظتی در اجزای مختلف آن می‌شود. برای تزریق مواد پی آر پی به زانو، ناحیه‌ مورد نظر بی‌حس می‌شود و فرآیند تزریق صورت می‌گیرد. این روش برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی همچون ریزش مو، طاسی سر، بهبود جای زخم و رفع چین و چروک‌های صورت موثر است.

مزایای تزریق پی آر پی

تزریق PRP یک روش درمانی ساده و کم تهاجمی است که به کمک دریافت نمونه خون بیمار انجام می‌شود. دکتر تزریق پی آر پی در تهران با انجام مراحل مختلف برای غنی‌سازی پلاسمای خون، ماده لازم را برای انجام این شیوه درمانی آماده می‌کند. در مرحله بعدی تزریق به ناحیه مورد نظر انجام می‌شود و دیگر نیازی به جراحی نخواهد بود.

این شیوه عوارض کمتری نسبت به سایر روش‌های مشابه خود دارد و بیمار پس از انجام آن نیازی به استراحت در بستر نخواهد داشت. استفاده از مواد تزریق در همه قسمت‌های بدن امکان‌پذیر است و دکتر تزریق پی آر پی در تبریز می‌تواند در قسمت‌های مختلف از این روش استفاده کند.

انجام تزریق مواد پی آر پی باعث کاهش التهابات و تورم در پوست می‌شود و یک راهکار کاملاً اصولی در بهبود مشکلات پوستی افراد است. همچنین به کمک این روش، درمان آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های ورزشی یا تروما امکان‌پذیر خواهد بود.

ماندگاری مواد پی‌ آر پی نسبت به دیگر روش‌های درمانی مشابه بیشتر است. حتی در برخی موارد این شیوه موثرتر از درمان‌هایی است که به کمک جراحی انجام می‌شوند.

پی آر پی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

پی آر پی برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی و درد‌های عضلانی انجام می‌شود. کاهش التهاب و تورم، درمان گودی زیر چشم و بهبود بافت پوست صورت از مهم‌ترین کاربرد‌های این روش است و در برخی موارد پزشکان برای کاشت مو در افراد نیز از آن استفاده می‌کنند.

تمامی افرادی که دارای مشکلات عضلانی هستند و فیزیوتراپی یا استراحت در فرآیند بهبود آن‌ها تاثیری نداشته است، امکان استفاده از این روش درمانی را دارند. کسانی که در مراحل اولیه بیماری خود هستند نیز می‌توانند برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر مشکلات جسمانی خود، از پی آر پی استفاده کنند.

دیگر کاندید‌های مناسب برای تزریق مواد پی آر پی کسانی هستند که به‌دلیل آسیب‌های تاندون، درد‌ زیادی را تحمل می‌کنند و نمی‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را به‌درستی انجام دهند.

برخی از افراد امکان انجام جراحی برای درمان درد‌های جسمانی خود را ندارند یا حتی ممکن است نسبت به دارو‌های کنترل درد حساسیت نشان دهند. در این شرایط بهترین گزینه برای بهبود این وضعیت در آن‌ها، تزریق پی آر پی است.

مراقبت‌های بعد از تزریق پی آر پی

افرادی که تزریق پی آر پی انجام می‌دهند نیاز است که پس از اتمام مراحل درمانی آن، برخی نکات مراقبتی را رعایت کنند.

  • توصیه می‌شود در ۳ روز اول پس از انجام تزریق، از مصرف دارو‌های ضدالتهاب‌، ویتامین E و ویتامین C جلوگیری شود.
  • افرادی که تزریق‌های پی آر پی برای آن‌ها صورت گرفته است نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند و از استحمام با آب گرم، سونا و استخر خودداری کنند.
  • افراد تا یک هفته ابتدایی نباید از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنند. مصرف دخانیات و استنشاق دود در طول هفته اول ممنوع است.
  • بهتر است در مدت زمان یک هفته پس از تزریق مواد پی آر پی از فعالیت‌های سنگین یا ورزش‌هایی که تعریق شدید ایجاد می‌کنند جلوگیری شود‌.
  • استفاده از کمپرس آب سرد می‌تواند تأثیرات مطلوبی بر کاهش میزان تورم پس از انجام تزریق ایجاد کند.
  • ناحیه‌ای که در آن تزریق‌ انجام‌شده، نباید تحت فشار قرار گیرد بنابراین، لازم است که بیمار از لمس یا فشار‌دادن آن خودداری کند.

جمع‌بندی

تزریق پی آر پی یکی از روش‌های موثر در درمان بسیاری از مشکلات عضلانی و اسکلتی است. این شیوه می‌تواند آسیب‌های وارد‌شده به پوست را به‌خوبی درمان کند. برخی مشکلات پوستی همچون جای زخم، چین و چروک صورت و گودی چشم به کمک PRP بهبود پیدا می‌کند.

مواد پی آر پی از پلاسمای خون و پلاکت تشکیل‌شده که حاوی پروتئین‌های لازم برای ترمیم بافت بدن است. این روش یکی از راهکار‌های درمانی کاملاً اصولی در ترمیم و جوان‌سازی پوست به‌شمار رود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره‌های لازم و یافتن پزشک متخصص در این زمینه به سایت دکترتو مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط