درمان تایم
درمان تایم

تربیت سگ یکی از موضوعاتیه که فکر سرپرست ها رو مشغول خودش کرده. توله سگ ها دائماً در حال یادگیری هستن، چه از محیط اطرافشان، چه از معاشرت با مردم یا حیوانات دیگه، یا از آموزش مستقیم. این یادگیری زمینه ی کارهایی هستش که سگتون تو بزرگسالی انجام میده. آموزش جامعه‌پذیری مناسب و آموزش اولیه توله‌ها به اونها اجازه میده تا به سگ‌های بالغ با اعتماد به نفس تبدیل بشن.

راهنمای گام به گام تربیت سگ رو دنبال کنین تا بتونین بچتون رو به بهترین شکل تربیت کنین!

چه زمانی می تونین تربیت سگتون رو شروع کنین؟

 تربیت سگ به محض اینکه اون رو به خونه میارین، که معمولاً حدود 8 هفتگی هستش، شروع میشه. در این سن کم، اونها میتونن نشونه های اولیه تربیت سگ مثل نشستن، ماندن و آمدن رو یاد بگیرن. وتوریا برای شما بهترین مربی ها رو در نظر داره که با خیال راحت بتونین تربیت سگتون رو به دستشون بسپارین.

نکاتی برای تربیت سگ

 اینجا چند نکته اساسی برای تربیت سگ برای شروع بهتون‌ میگم.

 از تقویت مثبت استفاده کنین

 تقویت مثبت فرآیند دادن پاداش دادن برای تشویق رفتاریه که میخواین تو سگتون پرورش بدین. از تنبیه و کلمات توهین آمیز نباید استفاده کنین، چون اینها میتونن عواقب طولانی مدتی ایجاد کنن که منجر به ایجاد شکل های مختلف ترس و اضطراب برای سگتون میشه.

 اول باید متوجه شین توله سگتون‌ به کدوم پاداش پاسخ بهتری میده.  بعضی  ممکنه چیزی به سادگی یه تکه کیبل معمولی رو به اندازه کافی هیجان انگیز بدونن که با اون تمرین کنن، در حالی که بعضی دیگه ممکنه به چیزی خوشمزه تر مثل یه غذای خوشمزه واکنش نشون بدن.

 بعدش توله سگ هایی که اصلاً انگیزه غذا ندارن! برای اون توله سگ ها، سعی کنین اسباب بازی مورد علاقشون رو پیدا کنین که در صورت انجام کار خوب، بهشون بدین.  تعریف و تمجید همچنین یکی از راه های تقویت مثبت هستش. نوازش کردن یا نشون دادن هیجان و گفتن «عالی!» ممکنه برای تشویق سگتون کافی باشه.

 جلسات آموزشی رو کوتاه نگه دارین

 وقتی که یه نشونه اولیه رو آموزش میدین، جلسات رو کوتاه نگه دارین، هر کدوم حدود ۵ دقیقه، و سعی کنین در مجموع ۱۵ دقیقه در روز رو به طور میانگین در نظر بگیرین. توله سگ ها بازه توجه کوتاهی دارن، بنابراین جلساتتون‌ رو با یه نکته مثبت به پایان برسونین تا برای جلسه بعدی انگیزه داشته باشن و هیجان زده بشن!

 در تربیت سگتون ثبات داشته باشین

 وقتی که به توله سگتون علائم اولیه مثل نشستن، ماندن و آمدن رو آموزش میدین از همان کلمه و یا علامت دست استفاده کنین.

 همچنین مهمه که رفتارهای مورد نظر رو به طور مداوم تقویت کنین، حتی زمانی که انجام دادنش براتون راحت نیست. مثلا اگر توله سگتون دم دره و باید برای دستشویی رفتن به بیرون بره، بهش اجازه بدین بیرون بره و برای این کار خوبش بهش جایزه بدین.

 در محیط های مختلف تمرین کنین.

 سعی کنین تربیت سگتون رو تو جاهای مختلفی انجام بدین تا‌ بچتون به تربیت تو یه مکان و موقعیت خاص عادت نکنه. بخاطر داشته باشین که توله ها تا زمانی که واکسیناسیونشون رو تموم نکردن، نباید به جاهایی که سگ زیاده برن!

 صبور باشین

 توله سگ ها درست مثل بچه های کوچیک ممکنه اشتباه کنن و همیشه اون کاریو که میخواین انجام ندن.

 همه توله‌ سگ ها سرعت یادگیریشون یکسان نیست و با هم دیگه فرق میکنه، پس به تربیت سگتون پایبند باشین و ناامید نشین. حفظ یه روال ثابت با غذا دادن، استراحت های کوچک، چرت زدن و بازی کردن باعث میشه توله سگتون احساس امنیت کنه  و یه توله سگ آماده برای یادگیری داشته باشین!

در صفحه آموزش و تربیت سگ می تونین اطلاعات کامل رو دریافت کنین و برای تربیت سگتون یه مربی مجرب رو انتخاب کنین.

 برنامه زمانی آموزش و تربیت سگ

 چه زمانی نشونه های مختلف رو باید به سگ خود آموزش بدین؟ تربیت سگ در خونه  از چه زمانی شروع میشه؟ در اینجا برنامه زمانی آموزش و تربیت سگ رو بهتون میگم که میتونین ازش استفاده کنین.

۷ الی ۸ هفتگی

 نشونه های اولیه

شما میتونین آموزش نشونه های اولیه (بنشین، بمان، بیا) رو از ۷ هفتگی شروع کنین:

یه نشونه مثل«بنشین» رو یکبار بگین.

 برای قرار دادن سگتون در حالت نشسته از یه خوراکی استفاده کنین.

 بعد از نشستن، به توله سگتون غذا بدین و بعدش تحسینش کنین.

 عادت دادن به قلاده

  میتونین قلاده بستن رو  داخل خونه شروع کنین. از اونجایی که توله سگ ها در این مرحله واکسیناسیونشون رو کامل انجام ندادن، رفتن تو جایی که سگ های دیگه هستن براشون ناامنه.

 وقتی که توله سگتون تمام واکسن هاش رو زد، میتونین آموزش رو بیرون از خونه شروع کنین.

عادت دادن به لمس شدن

 توله سگتون رو به لمس شدن عادت بدین. در حالتی که داریت بهشون پاداش میدین، گوش ها و پنجه هاشون رو به آرومی مالش بدین. این کار باعث میشه که به لمس این نواحی عادت کنن و در سنین بالاتر، در ویزیت‌های دامپزشکی و کوتاه کردن ناخن‌هاشون استرس کمتری داشته باشن!

۸ الی ۱۰ هفتگی

 آموزش ماندن در قفس (پارک خانگی)

 توله سگتون باید قفسش رو یه مکانی که امن و آرومه حس کنه. با آوردن اونها به قفس به مدت 10 دقیقه، زمانی که حالشون خوبه و آرومن شروع کنین. به اونها برای رفتن به قفسشون پاداش بدین. حتی می تونین بهشون زمانی که تو قفسشون هستن غذا بدین تا یه محیط خوب براشون تلقی بشه.

وقتی با توله سگتون وقت میگذرونین، اسمش رو در طول روز بگین و در حین گفتن اسمش توجهش رو به خودتون جلب کنین. هر بار که بهتون نگاه میکنه یا به سمتتون میاد، با هیجان و غذا دادن بهش پاداش‌ بدین! برای کمک به تشویق ارتباط چشمی، تکه ای از غذاش رو جلوی چشماتون بیارین و وقتی بهتون نگاه کرد بهش جایزه بدین!

۱۰ الی ۱۲ هفتگی

 آموزش گاز نگرفتن

 توله سگ ها تو این سن با دهانشون چیز های مختلف رو کشف میکنن. اما مهمه که بهشون آموزش‌ بدین دستتون‌ رو گاز نگیرن. زمانی که سگتون شروع به گاز گرفتنتون کرد،  اون رو به یه شی مناسب تر برای گاز گرفتن، مثل یه اسباب بازی هدایت کنین.

۱۲ الی  ۱۶ هفتگی

 آموزش آسان

 داشتن یه برنامه‌ مشخص برای آموزش مهمه. سگتون رو اول صبح، بعد از غذا خوردن، و بعد از زمان بازی و چرت زدن، در طول روز بیرون بیارین. در این سن باید رو مثانه شون کنترل کافی داشته باشن.

۶ ماهگی

 توله سگ ها در این مرحله وارد مرحله نوجوانی میشن و شروع تمرین سخت میشه. در این مرحله برای تقویت مهارتهاشون، مکان‌های عمومی‌تر و حواس‌پرت‌کننده ‌تر مثل پارک رفتن رو انتخاب کنین.

در این‌ مرحله توله سگتون به سرعت رشد میکنه بنابراین میتونین روال آموزشی رو پیچیده تر کنین.

 ترکیب دستور ها (بیا، بنشین، بمان) و کار در داخل خونه رو شروع کنین. سعی کنین مدت زمان تمرین سگتون رو طولانی تر کنین.

 بعد از اینکه توله سگتون تمام واکسن هاشو زد، شروع به معاشرت با سایر توله های جدید کنین! توجه کنین که کمیت تعاملات مهم نیست، بلکه کیفیت اونهاست که مهمه!  مطمئن شین که شخصیت توله سگتون با سگ های جدیدی که باهاش آشنا میکنین هماهنگی داره.  توله سگتون رو مجبور نکنین که با توله ها یا افرادی که نمیخواد ارتباط برقرار کنه. بازی توله سگتون رو زیر نظر داشته باشین و در صورت نیاز مداخله کنین تا به طور کامل یاد بگیرن چیکار باید بکنن.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط