درمان تایم
درمان تایم

اهمیت مشاوره جنسی برای زندگی زناشویی

مشاوره جنسی یا سکستراپی ، نوعی گفتاردرمانی است که برای کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین فردی موثر بر رضایت جنسی طراحی شده است. هدف از مشاوره جنسی و مشاوره زناشویی کمک به افراد برای عبور از چالش های جسمی و عاطفی برای داشتن یک رابطه زناشویی راضی کننده و زندگی جنسی لذت بخش است.

اختلال عملکرد جنسی بسیار شایع است. در حقیقت، ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان گزارش کرده اند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده اند. به همین دلیل است که زوج‌ها و یا حتی غیر زوج‌ها ممکن است به مشاوره جنسی یا مشاوره آنلاین در کلینیک روانشناسی سها نیاز داشته باشند.

آشنایی با مشاوره جنسی

نکته ای که در خصوص مشاوره جنسی وجود دارد این است که بعضی افراد فکر می کنند این مشاوره های فقط برای زن و شوهر است، در حالی که باید بدانیم مشاوره جنسی برای تمامی افراد است و در هر سنی باید از چنین مشاوره ای استفاده کنیم. برای مثال ما در مورد اختلالات پارافیلیا در مقالات قبلی به طور مفصل با شما عزیزان صحبت کردیم و در آن مقاله اشاره شد که افکار و تخیلات پارافیلیا در ۱۳ سالگی بروز پیدا می کنند، حال اگر افراد بدانند وقتی دچار چنین مسائلی شدند خیلی زود برای درمان اقدام کنند و این موارد را با یک درمانگر در میان بگذارند قطعا می توانیم از بروز و ظهور بسیاری دیگر از مشکلات نیز جلوگیری کنیم و به این ترتیب از جامعه ای سالم برخوردار گردیم.

رابطه جنسی بین زوجین از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر رابطه آن ها از کیفیت پایینی برخوردار باشد باعث می شود تا رضایت مندی زناشویی آنها کاهش یابد و در بسیاری از مواقع از یکدیگر جدا شوند. در حالی که فقط لازم بود تا آن ها به یک سکس تراپ مراجعه کنند و مشکلشان را با او در میان بگذارند و با طی کردن فرایند درمان به روند عادی و طبیعی زندگی بازگردند و بتوانند کیفیت زندگی شان را افزایش دهند.

از مشاوره جنسی چه زمانی باید استفاده کنیم؟

از مشاوره جنسی شما برای موارد مختلفی می توانید استفاده کنید، برای مثال اگر شما میلی جنسی بالایی داشته باشید ولی همسر شما دچار بی میلی جنسی باشد در این حالت رابطه شما دچار مشکل می شود و برای درمان این مشکل نیاز است تا به یک مشاور و درمانگر خبره مراجعه نمایید.

همچنین می توانید برای موارد زیر از مشاوره جنسی استفاده نمایید :

  • افرادی که خودشان و یا یکی از نزدیکانشان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.
  • استفاده از مشاوره جنسی برای درمان اختلالات و مشکلات جنسی.
  • درمان و رفع مشکلاتی چون فوبیا، کمرویی، خجالت و کمبود اعتماد به نفس در روابط جنسی.
  • آموزش اصولی و صحیح رابطه جنسی و نزدیکی با همسر.
  • مشاوره قبلی از ازدواج و دوران نامزدی.

در دوران بلوغ برای دختران و پسران مسائلی ایجاد می شود که نیاز به مشاوره و راهنمایی صحیحی دارند و اگر پدر و مادر در این زمینه به آن ها کمکی نکنند باعث می شود تا برای آن ها مشکلاتی نیز ایجاد شود و یا از افراد غیر متخصص راهنمایی بگیرند و باعث شود تا دچار آسیب گردند.

خاصیت مشاوره های جنسی به این شکل است که کاملا علمی بوده و به دور از هر گونه پرده دری صورت می گیرد و اصول ادب و عفت نیز در آن رعایت می شود و شما با فردی خبره و متخصص روبرو هستید که دقیقا به مشکل شما می پردازد و برای آن راه حل ارائه می کند. بنابراین اگر در دوران بلوغ و یا بعد از آن بتوانیم چنین مشکلاتی را از طریق مشاوره جنسی درمان کنیم می توانیم مانع بروز آسیب ها و اختلالات روانی شویم.

دلایل مراجعه به مشاوره جنسی

آگاهی بیشتر با مشاوره جنسی

زنان و مردانی که برای یک سرماخوردگی به پزشک مراجعه می کنند، اغلب از بیان مشکلات جنسی شان طفره می روند. در چنین مواردی، قبل از هر چیز باید بپذیرید که در رابطه با مسائل جنسی کم تجربه اید و نیاز به آگاهی بیشتری دارید. که با  مشاوره جنسی این آگاهی بالا میرود و همچنین  با گفتگوی صادقانه با همسرتان به دست می آید

یادتان باشد شما در این مسئله تنها نیستید، شاید باورهای اشتباه درباره لذت جنسی عملکرد شما را در این رابطه تحت تاثیر قرار داده است.

فراموش کردن رابطه گذشته

قبلا ازدواج کرده اید و ممکن است از همسرتان جدا شده باشید. هر چقدر سعی می کنید در رابطه تان تمام کمال ذهن تان مال شوهرتان باشید، نمی توانید. جسم تان کنار زندگی جدید تان است و از لحاظ روانی به زندگی قبلی تان وابسته اید. تا اسباب یک طلاق عاطفی را فراهم نکرده اید، بهتر است به مشاور مشاوره جنسی مراجعه کنید.

مبتلا به بیماری های مقاربتی

بسیاری از افراد در معرض خطرات ناشی از این بیماری های مقاربتی قرار دارند. سوزاک یک بیماری عفونی و منتقله از طریق تماس جنسی، سیفلیس در اثر ارتباط دهانی است. کلامیدیا هم یکی از متداول ترین عفونت های باکتریایی مقاربتی می باشد.

زگیل و تبخال ناحیه تناسلی هم همینطور، این عفونت ها برای زنان مسایل و مشکلات بیشتری به وجود می آورند اما مردان هم در اثر عفونت های تناسلی ممکن است دچار ناباروری، درد طولانی مدت و بیماری های خطرناک (ایدز، هپاتیت و…) شوند. در صورتی که به این بیماریها مبتلا هستید یا احساس می کنید همسرتان به شما خیانت کرده است، حتما به یک مشاوره جنسی مراجعه کنید.

افسردگی بعد از رابطه جنسی

در صورتی که بعد از رابطه جنسی افسرده می شوید حتما به مشاور جنسی مراجعه کنید. در واقع برخی از زنان و مردان بعد از برقراری رابطه جنسی دچار افسردگی شده و احساس بسیار بدی را تجربه می کنند. ممکن است خانمی یا آقایی مبتلا به اختلال میل جنسی است و به صورت مداوم تجربه هایی از قبیل تمایل نداشتن به شروع فعالیت جنسی، عدم تحریک و برانگیختگی با دیدن، شنیدن، لمس کردن را دارد، اگر این حالات را تجربه می کنید، بهتر است حتما به مشاوره مراجعه کنید.

بهترین زمان برای مراجعه به مشاوره جنسی

گاهی اوقات افراد ازدواج می کنند تا مشکلات شان حل شود، بررسی های اولیه در بخش مشاوره پیش از ازدواج، کمک می کند تا افراد با آمادگی و دانش کافی به زندگی مشترک وارد شوند. این کار کمک می کند تا اگر فردی هم دچار مشکلات جنسی است، قبل از ازدواج اختلالش برطرف شود. پس اگر با فرد مورد نظر به تفاهم رسیده اید و تصمیم دارید ازدواج کنید، سری به مشاوره جنسی بزنید.

ابهام در هویت جنسی

اگر شما خودارضایی دارید و احساس های متناقصی در مورد جنسیت و هویت جنسی تان دارید، لازم است این حس ها را بشناسید و به یک مشاوره جنسی مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط