ارتودنسی نامرئی ( اینویزیلاین ) , قیمت و هزینه ارتونسی نامرئی ۹۸ – ۹۹

ارتودنسی نامرئی ( اینویزیلاین ) , قیمت و هزینه ارتونسی نامرئی : بیشتر افراد کما بیش با مشکلات دندان های نامرتب دست و پنجه نرم می کنند و خیلی دوست دارند هر چه سریعتر از این وضعیت خلاصی یابند . که یکی از راه های منظم و مرتب کردن دندان های نامرتب استفاده از درمان ارتودنسی در دندانپزشکی نوین است . اما بیشتر این افراد از شکل و ظاهر وسایل و تجهیزات ارتودنسی که در دندان ها قرار می گیرند علاقه زیادی ندارند چه بسا برای مدت زمان طولانی باید این لوازم را در دندان ها باید تحمل کنند .

با این درخواست بیمارن روش های زیادی در سراسر دنیا برای کاهش دیده شدن دستگاه های ارتودنسی شده است که یکی از این موارد ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین می باشد . در این مقاله به صورت کامل در مورد ارتودنسی نامرئی صحبت خواهیم کرد .

ارتودنسی نامرئی

در رابطه با ارتودنسی اینویزیلاین بیشتر بدانید

تا قبل از سال ۱۹۹۷ میلادی اکثر برای درمان ناهنجاریهای دندان ها از روش ارتودنسی ثابت سیمی استفاده می شد . که در رنگ های مختلف طراحی و ساخته می شد که در ارتودنسی کودکان بسیار نتیجه بخش بود و این رنگ بندی موجب نشاط در کودکان می شد اما بزرگسالان نه تنها این رنگ ها را نمی پسندیدند بلکه ارتودنسی های سرامیکی و نیز پشت دندانی را نیز علاقه ای بهشون نشان نمی دادند. در نهایت در سال ۱۹۹۷ شرکت فناوری الاین برای ارتودنسی روشی را با نام اینویزیلاین ارائه کرد همان ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف است .

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) یا ارتودنسی شفاف نوعی ارتودنسی متحرک است که از جنس پلاستیک شفاف می باشد .

مزایای ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین

هر روز به علم دندانپزشکی فناوری ها و درمان های جدیدی افزوده می شود و بدون شک از فناوری قبلی بسیار سرتر و بهتر خواهد بود . ارتودنسی نامرئی نیز یکی از فناوری های دهه گذشته است که طرفداران زیادی را جذب خود کرده است و به نسبت ارتودنسی سیمی و فلزی دارای مزایای زیادی است که در این بخش به برخی از این مزیت ها اشاره ای می کنیم :

 • بسیار راحت است : الاینر های شفاف در دهان بسیار راحت قرار می گیرند و لبه تیزی ندارند لذا هیچ نوع نگرانی نسبت به اینکه سیم یا براکت فلزی جایی از دهان را زخم کند وجود ندارد. می توان گفت یک محافظ دندانی می باشد که هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
 • قابل دید نیستند : شفافیت بریس های نامرئی موجب می شود که خیلی از افراد وجود آنها را در دهان شما متوجه نشوند .اما در مقابل بریس های فلزی شفافیتی ندارند و از یک فرسنگی مشخص است . لذا طرفداران زیادی این بریس ها دراند و در مقیاس وسیعی نیز تولید شده و موجود است.
 • متحرک بودن ارتودنسی نامرئی : بریس های نامرئی متحرک هستند و می توانید موقع غذا خوردن و مسواک زدن و … از دهان خود خارج کنید . بر خلاف بریس های فلزی ثابت که همیشه باید بر روی دندان ها استوار باشند . در این حالت رهایت بهداشت دهان و دندان بسیار عالی و دقیق و نیز آسان خواهد بود .چرا که دیگر لازم نیست همانند ارتودنسی های ثابت نگران ماندن غذا در بین براکت ها باشید.
 • نگهداری آسان : ارتودنسی نامرئی نیاز به مراقبت شدیدی ندارد هر چند این نوع ارتودنسی نیز در گذر زمان کدر می شود ولی شما به راحتی می توانید با استفاده از یک مسواک و محلول سفید کننده آن را تمیز کنید و سفافیت قبل خودش را برگردانید .اگر این عمل را هر یک روز در میان انجام دهید ارتودنسی نامرئی شما در شکل اولش باقی خواهد ماند و کدر نمی شود .

مزایای ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی نامرئی

با وجود مزیت های زیادی که در بالا اشاره کردیم ارتودنسی نامرئی یک سری معایب نیز دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • قیمت بالایی دارد : می توان گفت گران قیمتی ارتودنسی نامرئی بزرگترین عیب آن است . از طرفی هیچ نوع بیمه ای دندانپزشکی و هزینه های آن را قبول نمی کند در نتیجه شخص باید تمام هزینه ارتودنسی نامرئی را خود پرداخت نماید که بسیار گران است . طوری که اگر اوضاع مالی خوبی ندارید باید از این گزینه ارتودنسی تجدید نظر کنید .
 • حداقل ۲۲ ساعت در شبانه روز باید روی دندان قرار بگیرد : تنها می توانید در طول روز برای غذا خوردن و تمیز کردن آنها را از دندان خود در بیارید به غیر از آن اگر در زما های طولانی بریس های نامرئی را از دهان دربیارید بدون شک نتیجه مطلوبی نخواهند داشت.
 • درد دندان ها : به دلیل اینکه ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان ها مورد استفده می شود به دندان ها فشار وارد می کند تا شکل درستی بگیرند لذا درد در اولین قالبی که برایتان ساخته می شود طبیعی می باشد هرچند هر ارتودنسی در ابتدا بیمار را اذیت خواهد کرد باید توجه داشته باشید که برای اینکه دندان های منظمی داشته باشید باید این فشار و درد را تحمل کنید به ویژه تا زمانی که لاینر ها و بریس ها عادت کنید . بعد از آن درد از بین خواهد رفت .
 • سنگینی بریس های نامرئی : ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) سنگین می باشد و حتما باید موقع غذا خوردن آن ها را دربیارید که می تواند در غذا خوردن بیرون از خانه موجب اذیت شما شود که از معایب این نوع ارتودنسی است .

نگهداری و مراقبت از ارتودنسی نامرئی

برای اینکه هر وسیله ای بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد باید در نگهداری و حفاظت از آن کوشا باشید و نکات لازم را رعایت کنید . نگهداری و مراقبت از بریس های نامرئی ارتودنسی اینویزیلاین بسیار آسان است و کافی است شما هر شب قبل از خواب آنها را در آورده و با یک مسواک نرم و آب ولرم آنها را تمیز کنید و در دهان قرار دهید . از بسته های نظافتی بریس های نامرئی نیز می توانید استفاده کنید . این نکات را نیز اگر رعایت کنید بدون شک دیگر اتمام حجت کرده اید :

 • موقع غذا خوردن آن ها را از دندان خود دربیارید
 • از نوشیدنی های اسانسی که رنگ مصنوعی دارند استفاده نکنید
 • تنقلاتی مانند پفک و چیپز اصلا استفاده نکنید
 • از خمیر دندان و سفید کننده های خوب و معتبر استفاده کنید
 • قبل از اینکه آن را در دندان ها قراردهید حتما مسواک بزنید
 • از قرص های دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده نکنید
 • قالب ارتودنسی را در سطوح رنگی قرار ندهید
 • وقتی از ارتودنسی نامرئی (قالب ) استفده نمی کنید آن را در جعبه محافظ خود قرا دهید .
 • مصرف آب خود را بالا ببرید تا شفافیت بریس های نامرئی از بین نرود.

نکته

تمیز کردن ارتودنسی نامرئی بسیار مهم است. لذا هر روز به آن توجه کنید تا هم ارتودنسی کدر نشود و هم اینکه بوی نامطبوع در دهان ایجاد نشود .

رعایت بهداشت دهان و دندان با ارتودنسی نامرئی

هیچ نگران این نباشید که نتوانید با وجود ارتودنسی نامرئی به بهداشت دهان و دندان خود برسید . ارتودنسی نامرئی کاملا متحرک است همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم علی رغم اینکه ارتودنسی های سیمی ثابت بوده و مشکلاتی را در رعایت بهداشت دهان ودندان ایجاد می کردند شما می توانید آن را از دندان ها جدا کنید و مسواک زدن , نخ کشیدن و شستن دهان و دندان خود را به آسانی انجام دهید و هیچ نوع مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

قیمت و هزینه ارتودنسی نامرئی

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم هزینه ارتودنسی نامرئی بسیار بالا است بطوری که اگر موقعیت مالی خوبی نداشته باشید کلا از این درمان باید منصرف شوید . با تمام اینها جهت اطلاع از قیمت دقیق می توانید به کلینیک دندانپزشکی معتبر مراجعه کنید و هزینه های ارتودنسی نامرئی را کاملا بپرسید .

هزینه ارتودنسی نامرئی